Ryzyko bycia grzecznym

Miłość, zauroczenie, związki. Masz jakieś pytania, wątpliwości ? Pisz!

Ryzyko bycia grzecznym

Postprzez Madzias » 2009-07-25, 23:26:28

Natrafiłam na dosyc ciekawy tekst. Stwierdziłam, że ja jestem za grzeczna. Czy grzeczność to brak asertywności. Głupi przykład. Byłam dzisjaj u "nowego" fryzjera, kobieta ścieła mnie za krótko i fatalnie ułożyła włosy. Na pytanie, czy mi sie podoba, z grzeczności powiedziałm, że "tak" a pierwsze co w domu zrobiłam to głowa pod kran i układanie po swojemu. Grzeczni ludzie chyba są cześciej wykorzystywani i łatwiej nimi manipulować. A co wy o tym sądzicie.

A tu link http://interia360.pl/artykul/ugrzecznieni-czyli-pulapki-bycia-grzecznym,23851
SZCZĘŚCIE czemu odchodzisz ode mnie przecież było nam razem tak dobrze. Przyszedłeś nawet nie zapukałeś a teraz odchodzisz nie mówiąc nic. DLACZEGO
Avatar użytkownika
MadziasNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1217
Dołączył(a): 2007-09-30, 20:06:55
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Ryzyko bycia grzecznym

Postprzez KenWatanabe » 2009-07-26, 01:33:53

Bardzo ciekawy artykuł.

Moim zdaniem kultura jest bardzo ważna w życiu i bycie nieuprzejmym jest rzecz jasna czymś negatywnym. Ale trzeba pamiętać, że grzeczność to tylko swoisty płaszcz pod którym ukrywamy rozmaite stany i emocje. Walczyć o swoje dobro jest warto zawsze ale kiedy przestrzegamy zasad uprzejmości lepiej to wygląda.
Walczyć grzecznie, ale skutecznie. Zawsze wtedy gdy ktoś będzie próbował nadużyć jego uprzejmości.
To chyba najtrafniejszy cytat.
Nie musiałaś jechać po fryzjerze od ... no wiadomo :) Ale swoje zdanie w grzeczny sposób zawsze można przekazać :D
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Ryzyko bycia grzecznym

Postprzez kamil » 2009-07-26, 09:10:10

Wydaje mi się, że w Polsce ludzie są bardzo ograniczeni na przyjmowanie krytyki. Niestety tak zostaliśmy wychowani. Gdy ktoś nam powie, że coś zrobiliśmy źle to odbieramy to jako atak na własną osobę i albo się obrażamy, albo wytykamy coś tej osobie w ramach obrony.
Dlatego też w większości przypadków wolimy skłamać, niż sprawić, że komuś będzie przykro.
Nie jest to normalne, bo przecież każdy popełnia błędy, dzięki nim się uczymy.

Madzias napisał(a):Grzeczni ludzie chyba są cześciej wykorzystywani i łatwiej nimi manipulować. A co wy o tym sądzicie.

Tak to prawda. Z grzeczności nie potrafimy odmawiać. Wszystko też jest zależne w jakim otoczeniu się znajdujemy. Łatwiej jest nam być asertywnym w stosunku do rodziny niż znajomych.
"Nie ma nieświadomości bardziej hańbiącej jak przekonanie, że coś się wie o czym się nic nie wie."
Sokrates.
Avatar użytkownika
kamilNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 3259
Dołączył(a): 2005-12-25, 22:44:41
Lokalizacja: Dębica
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Ryzyko bycia grzecznym

Postprzez Lawenda » 2009-07-26, 10:26:30

Polakom nadal jest obca kwestia asertywności - wydaje im się,że ktoś asertywny to ktoś na wszystko odpowiada NIE. I nic po za tym.Ciężko w naszym społeczeństwie być po środku: to znaczy asertywnym-albo jesteś grzeczny,albo nie grzeczny.

W moim mniemaniu opłaca się bronić własnego,zdania,i swoich racji - ale nie krzywdząc innych.To znaczy nie mówić fryzjerce : "Jest pani głupia,za krótko obcięła mi pani włosy" - tylko "Fryzura mi się nie do końca podoba,włosy są trochę za krótkie - może mogłaby pani spróbować je jakoś inaczej ułożyć"
Avatar użytkownika
LawendaNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1866
Dołączył(a): 2007-06-07, 19:55:10
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Ryzyko bycia grzecznym

Postprzez cre[a]tive » 2009-07-27, 00:32:44

Madzias napisał(a):Grzeczni ludzie chyba są cześciej wykorzystywani i łatwiej nimi manipulować. A co wy o tym sądzicie.


Zgadzam się całkowicie, w swoim bliskim otoczeniu mam taką osobę, która jest bardzo uprzejma (grzeczna?). Prawda jest taka, że ta osoba ma problemy z załatwieniem czegokolwiek w urzędach, bo jako uprzejma jest po prostu olewana i zbywana. Niestety ale w gąszczu biurokracji często trzeba być stanowczym i "rozpychać się łokciami" by cokolwiek załatwić. Podobnie sytuacja ma się w pracy.. Jeśli ktoś się dużo uśmiecha i jest bardzo uprzejmy nie jest traktowany poważnie imo.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Ryzyko bycia grzecznym

Postprzez Oyen » 2009-07-27, 01:04:15

Jestem grzeczny. Czasem az nadto, ale wole byc grzecny niz chamowaty i niekulturalny. Czasem na tym trace ale jak ktos raz mnie wycyka to drugi raz odpowiem z nawiazka.

Ogolnie to chyba lepiej byc uprzejmym dla innych. Kwestia wychowania i kultury osobistej ;)
http://kuudel.blogspot.com/
Avatar użytkownika
OyenNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 2740
Dołączył(a): 2006-04-02, 17:11:17
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Ryzyko bycia grzecznym

Postprzez Kamil888 » 2009-07-27, 02:56:45

kobieta napisał(a):Podobnie sytuacja ma się w pracy.. Jeśli ktoś się dużo uśmiecha i jest bardzo uprzejmy nie jest traktowany poważnie imo.

Jest traktowany w jednoznaczny sposób - rwij bawełnę czarnuchu!

Nie czytałem jeszcze tego artykułu, ponieważ nie chce mi się już ze względu na porę, ale zapewne jutro do niego zajrzę.
Jeżeli chodzi o mnie to nie zawsze bywam tym "grzecznym". Jeżeli coś mi się nie podoba, to mówię o tym głośno i uważam to za plus, bo gdybym słodził, cukrował komuś, sypał komplementami, a byłoby to niezgodne z prawdą, to tak jakbym okłamywał sam siebie.
Avatar użytkownika
Kamil888None specified
Banned
Banned
 
Posty: 4752
Dołączył(a): 2006-11-03, 19:46:48
Lokalizacja: 51° 14' 53 '' N, 22° 34' 13 '' E
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Ryzyko bycia grzecznym

Postprzez PRX » 2009-07-27, 20:34:13

Kamil888 napisał(a):
kobieta napisał(a):Podobnie sytuacja ma się w pracy.. Jeśli ktoś się dużo uśmiecha i jest bardzo uprzejmy nie jest traktowany poważnie imo.

Jest traktowany w jednoznaczny sposób - rwij bawełnę czarnuchu!

Cóż prawo dżungli elementy słabe (nie mające siły przebicia) giną - nie dosłownie oczywiście. Jeżeli ktoś w pracy jest ciągle bardzo uprzejmy, nic mu nie przeszkadza to znaczy, że mu dobrze :)
Kamil888 napisał(a):Jeżeli coś mi się nie podoba, to mówię o tym głośno i uważam to za plus, bo gdybym słodził, cukrował komuś, sypał komplementami, a byłoby to niezgodne z prawdą, to tak jakbym okłamywał sam siebie.

To jak Ty funkcjonujesz w dzisiejszym świecie ? Musisz mieć chyba prze... walone ;) Niestety są sytuacje w których TRZEBA perfidnie kłamać i sypać komplementami.(oczywiście są zawsze pewne granice)
The universe is hostile
So impersonal
Devour to survive
So it is, so it's always been ...
Avatar użytkownika
PRXNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 488
Dołączył(a): 2009-05-11, 21:22:48
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Ryzyko bycia grzecznym

Postprzez Kamil888 » 2009-07-27, 20:36:28

PRX napisał(a):To jak Ty funkcjonujesz w dzisiejszym świecie ? Musisz mieć chyba prze... walone ;) Niestety są sytuacje w których TRZEBA perfidnie kłamać i sypać komplementami.

Normalnie. A dlaczego TRZEBA perfidnie kłamać i sypać komplementami?
Avatar użytkownika
Kamil888None specified
Banned
Banned
 
Posty: 4752
Dołączył(a): 2006-11-03, 19:46:48
Lokalizacja: 51° 14' 53 '' N, 22° 34' 13 '' E
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Ryzyko bycia grzecznym

Postprzez cre[a]tive » 2009-07-27, 20:39:06

Kamil888 napisał(a):Normalnie. A dlaczego TRZEBA perfidnie kłamać i sypać komplementami?


Nie wiem, co PRX mógł mieć na myśli, ale mi przychodzi do głowy całkiem oczywista relacja podwładny - szef. Jak rozumiem dla szefa też powiesz wprost i całkiem szczerze, że jest dupkiem, który wykorzystuje ludzi i żeby sobie poszedł pobiegać? ;]
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Ryzyko bycia grzecznym

Postprzez Kamil888 » 2009-07-27, 20:45:55

kobieta napisał(a):
Kamil888 napisał(a):Normalnie. A dlaczego TRZEBA perfidnie kłamać i sypać komplementami?


Nie wiem, co PRX mógł mieć na myśli, ale mi przychodzi do głowy całkiem oczywista relacja podwładny - szef. Jak rozumiem dla szefa też powiesz wprost i całkiem szczerze, że jest dupkiem, który wykorzystuje ludzi i żeby sobie poszedł pobiegać? ;]

No to jest oczywiste, że pracodawcy nie nawrzucam. Pisałem, że nie zawsze jestem grzeczny, chociaż parę razy zdarzyło się, że kurwiałem się ze swoją kierowniczką.
Avatar użytkownika
Kamil888None specified
Banned
Banned
 
Posty: 4752
Dołączył(a): 2006-11-03, 19:46:48
Lokalizacja: 51° 14' 53 '' N, 22° 34' 13 '' E
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Ryzyko bycia grzecznym

Postprzez PRX » 2009-07-27, 20:48:01

kobieta napisał(a):Nie wiem, co PRX mógł mieć na myśli, ale mi przychodzi do głowy całkiem oczywista relacja podwładny - szef

Na przykład, albo klient który mnie ochrzania za to co sam spieprzył, ale oczywiście to on ma rację bo chcę aby moja firma się rozwijała a nie traciła klientów i zyskiwała złą "famę" na mieście.
The universe is hostile
So impersonal
Devour to survive
So it is, so it's always been ...
Avatar użytkownika
PRXNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 488
Dołączył(a): 2009-05-11, 21:22:48
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Ryzyko bycia grzecznym

Postprzez Kamil888 » 2009-07-27, 20:53:27

PRX, chodziło mi tu raczej o zwykłe relacje między ludźmi/znajomymi, a nie lemingami. W pracy staram się dusić w sobie to wkurwienie.
Avatar użytkownika
Kamil888None specified
Banned
Banned
 
Posty: 4752
Dołączył(a): 2006-11-03, 19:46:48
Lokalizacja: 51° 14' 53 '' N, 22° 34' 13 '' E
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Ryzyko bycia grzecznym

Postprzez PRX » 2009-07-27, 21:00:16

Kamil888 napisał(a):PRX, chodziło mi tu raczej o zwykłe relacje między ludźmi/znajomymi, a nie lemingami. W pracy staram się dusić w sobie to wkurwienie.

OK już rozumiem, ale z twojej wypowiedzi to nie wynikało, a jasnowidzem nie jestem ;) Do rzeczy, znajomym też przecież zawsze wszystkiego w twarz chyba nie "wylewasz" ? Są sytuacje w których lepiej skłamać, ubarwić, nie dołować człowieka. Od razu cytat :P
Kamil888 napisał(a):gdybym słodził, cukrował komuś, sypał komplementami, a byłoby to niezgodne z prawdą, to tak jakbym okłamywał sam siebie.
The universe is hostile
So impersonal
Devour to survive
So it is, so it's always been ...
Avatar użytkownika
PRXNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 488
Dołączył(a): 2009-05-11, 21:22:48
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Ryzyko bycia grzecznym

Postprzez Kamil888 » 2009-07-27, 21:04:35

PRX napisał(a):Do rzeczy, znajomym też przecież zawsze wszystkiego w twarz chyba nie "wylewasz" ?

Zawsze wszystko wylewam. Jeżeli ktoś mnie denerwuje albo coś nie podoba mi się w jego zachowaniu, to zawsze mówię o tym prosto w twarz i tego samego oczekuję od nich.
Avatar użytkownika
Kamil888None specified
Banned
Banned
 
Posty: 4752
Dołączył(a): 2006-11-03, 19:46:48
Lokalizacja: 51° 14' 53 '' N, 22° 34' 13 '' E
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Ryzyko bycia grzecznym

Postprzez cre[a]tive » 2009-07-27, 21:11:31

Kamil888 napisał(a):Zawsze wszystko wylewam. Jeżeli ktoś mnie denerwuje albo coś nie podoba mi się w jego zachowaniu, to zawsze mówię o tym prosto w twarz i tego samego oczekuję od nich.


Tak z ciekawości - jak ktoś wytknie Ci co mu się w Tobie nie podoba, to oczywiście się nie obrażasz? ;>
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Ryzyko bycia grzecznym

Postprzez Kamil888 » 2009-07-27, 21:13:27

kobieta napisał(a):Tak z ciekawości - jak ktoś wytknie Ci co mu się w Tobie nie podoba, to oczywiście się nie obrażasz? ;>

Nie.
Avatar użytkownika
Kamil888None specified
Banned
Banned
 
Posty: 4752
Dołączył(a): 2006-11-03, 19:46:48
Lokalizacja: 51° 14' 53 '' N, 22° 34' 13 '' E
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Ryzyko bycia grzecznym

Postprzez PRX » 2009-07-27, 21:15:38

Kamil888 napisał(a):Zawsze wszystko wylewam. Jeżeli ktoś mnie denerwuje albo coś nie podoba mi się w jego zachowaniu, to zawsze mówię o tym prosto w twarz i tego samego oczekuję od nich.

No cóż, a ja nie zawsze. Były sytuacje w których widziałem, że lepiej nie mówić: "Gościu [+++18+++] to fachowo. To Tylko Twoja wina. Jesteś żałosny." bo wiedziałem, że nikomu to nie przyniesie korzyści a może zaszkodzić.
The universe is hostile
So impersonal
Devour to survive
So it is, so it's always been ...
Avatar użytkownika
PRXNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 488
Dołączył(a): 2009-05-11, 21:22:48
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Ryzyko bycia grzecznym

Postprzez Kamil888 » 2009-07-27, 21:18:27

PRX napisał(a):
Kamil888 napisał(a):Zawsze wszystko wylewam. Jeżeli ktoś mnie denerwuje albo coś nie podoba mi się w jego zachowaniu, to zawsze mówię o tym prosto w twarz i tego samego oczekuję od nich.

No cóż, a ja nie zawsze. Były sytuacje w których widziałem, że lepiej nie mówić: "Gościu [+++18+++]łeś to fachowo. To Tylko Twoja wina. Jesteś żałosny." bo wiedziałem, że nikomu to nie przyniesie korzyści a może zaszkodzić.

Wiesz, człowiek uczy się na błędach. To tak jak dziecko, które sparzy się piekarnikiem. Jeden raz dotknie, drugi raz dotknie, a za trzecim już nie, bo wie czym to grozi. ;) IMO czasem lepiej jest wytknąć komuś błąd zamiast klepać po plecach i mówić, że dobrze zrobił.
Avatar użytkownika
Kamil888None specified
Banned
Banned
 
Posty: 4752
Dołączył(a): 2006-11-03, 19:46:48
Lokalizacja: 51° 14' 53 '' N, 22° 34' 13 '' E
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Ryzyko bycia grzecznym

Postprzez PRX » 2009-07-27, 21:21:08

Kamil888 napisał(a):IMO czasem lepiej jest wytknąć komuś błąd zamiast klepać po plecach i mówić, że dobrze zrobił.

Czasem, dobrze powiedziane.
The universe is hostile
So impersonal
Devour to survive
So it is, so it's always been ...
Avatar użytkownika
PRXNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 488
Dołączył(a): 2009-05-11, 21:22:48
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Następna strona

  • Inne

Powrót do Kobieta i Mężczyzna

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 260 gości

cron