Glemp: związki partnerskie są zagrożeniem dla rodziny

Miłość, zauroczenie, związki. Masz jakieś pytania, wątpliwości ? Pisz!

Glemp: związki partnerskie są zagrożeniem dla rodziny

Postprzez hitman1986 » 2008-10-13, 02:27:38

W sumie nie wiedziałem, czy dać to tutaj, czy do Kontrowersji, bo sprawa jest rzeczywiście dość kontrowersyjna, tym bardziej, że takie słowa wypowiada jedna z ważniejszych osób KK.

wp.pl napisał(a):Związki partnerskie i rozwody to największe we współczesnym świecie zagrożenia dla rodziny - powiedział podczas mszy odprawianej w pabianickim sanktuarium św. Maksymiliana Kolbe Prymas Polski, kardynał Józef Glemp.

Prymas przewodniczył w Pabianicach nabożeństwu pontyfikalnemu, które było głównym elementem łódzkich obchodów Dnia Papieskiego. Nabożeństwo było połączone z XIII Archidiecezjalną Pielgrzymką Rodzin. W swojej homilii kardynał podkreślił ogromne znaczenie, jakie dla Kościoła i całego społeczeństwa ma rodzina.


Na całym świecie przypominamy sobie w tych dniach historyczne wydarzenie, jakim był wybór papieża, który przychodził z kraju polskiego. Nie tylko dla swoich rodaków miał piękne wskazania. Jan Paweł II przekazał nam m.in. wiele cennych nauk dotyczących rodziny, w której wyjątkowe miejsce zajmują dzieci i młodzież. Rodzina jest objęta światłem, którym są młodzi - mówił prymas.

Ojciec Święty podjął się organizowania na całym globie ziemskim spotkań młodzieży. Mają one ogromny sens, bo przypominają światu młodość, która jest radością życia. Młodość to nie jest tylko dar okresowy dla danej jednostki. Młodzież jest darem dla całego świata, a szczególnie dla Kościoła, bo pokazuje pragnienie sprawiedliwości i dobra. Daje też uśmiech dla całego przygnębionego, zmartwionego i zniechęconego społeczeństwa, któremu daje nowy bodziec do życia - powiedział kardynał Józef Glemp.

Podkreślił, że rodzina w obecnych czasach przeżywa kryzys, który niektórzy pragną jeszcze pogłębiać, bo wiedzą, że silną rodziną trudno jest manipulować.

Patrzymy więc z troską na nasze rodziny i chcemy ochronić je przed zagrożeniami płynącymi z propagowania tylko partnerstwa, a nie małżeństwa. Tam, gdzie jest partnerstwo, zakłada się tylko okresowość bycia ze sobą, a więc likwidację prawdziwej miłości, która jest trwała. Obok partnerstwa można też wskazać na bardzo zły obyczaj rozwodów, które są nieszczęściem - mówił prymas Polski.

Przed mszą celebrowaną przez kardynała Józefa Glempa w pabianickim sanktuarium odbył się koncert stołecznej orkiestry "Victoria". Po nabożeństwie rozpoczął się festyn rodzinny, na którym wystąpił m.in. dziecięcy zespół "Jezusowe promyki" z Ksawerowa. Pabianiccy harcerze przygotowali natomiast "Gawędę o Janie Pawle II".

I tak się właśnie pierze mózgi zwolennikom KK. Takich pierdół z ust klera już dawno nie słyszałem. Niech jeszcze zakażą wierzącym parom uczęszczania na msze, to w ogóle będzie sielanka...
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Glemp: związki partnerskie są zagrożeniem dla rodziny

Postprzez JoA » 2008-10-14, 00:07:11

Zastanawiające jest dla mnie doszukiwanie się w homilii Glempa jakichkolwiek kontrowersji. Każda osoba uznająca naukę Kościoła Katolickiego nie będziemy myślała inaczej, gdyż potwierdzenie tych słów znajdzie w Piśmie św. : „Czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich jako mężczyznę i kobietę? (...) Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela” (Mt 19, 4-6). Uznając, że Chrystus mówił o wyjątkowości i nierozerwalności więzi prawdziwej miłości, której następstwem jest małżeństwo, Glemp może mówić, że partnerstwo zakłada „tylko okresowość bycia ze sobą”. Kościół ma podstawy nazywać zmieniającą się sytuację rodzinną za kryzysową – spada liczba zawieranych małżeństw (307,4 tys. w 1980 r. i 226,2 tys. w 2006 /GUS) a wzrasta rozwodów (39,8 tys. w 1980 r. i 71,9 tys. w 2006 /GUS). Oprócz tego spada liczba urodzeń (współczynnik dzietności w 1980 r. wynosił 2,3 podczas gdy w 2006 r. 1,3 /GUS). Z punktu widzenia marketingowego władze kościelne, szczególnie w takiej sytuacji, nie mogą pochwalać związków partnerskich – mniejsza liczba udzielanych sakramentów małżeństwa a co za tym idzie i chrztów (czyli również mniejsze wpływy do kościelnej kiesy).

Ja uśmiechnęłam się przy górnolotnym stwierdzeniu: „Młodzież jest darem dla całego świata, a szczególnie dla Kościoła, bo pokazuje pragnienie sprawiedliwości i dobra. Daje też uśmiech dla całego przygnębionego, zmartwionego i zniechęconego społeczeństwa, któremu daje nowy bodziec do życia.” Dla mnie są to puste słowa, służące manipulacji.

hitman1986 napisał(a):Niech jeszcze zakażą wierzącym parom uczęszczania na msze, to w ogóle będzie sielanka...

To coś w stylu odszczekiwania się dzieciaka, któremu matka odmówiła kupowania słodyczy „to może w ogóle zabronisz mi jedzenia?”.
“When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace.”
“You have to go on and be crazy. Craziness is like heaven.”
“Excuse me while I kiss the sky.”


Jimi Hendrix
Avatar użytkownika
JoANone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 91
Dołączył(a): 2008-06-29, 13:49:54
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Glemp: związki partnerskie są zagrożeniem dla rodziny

Postprzez hitman1986 » 2008-10-14, 00:45:59

JoA napisał(a):Zastanawiające jest dla mnie doszukiwanie się w homilii Glempa jakichkolwiek kontrowersji.

Dlaczego? Czyżbyś była wierząca?
JoA napisał(a):To coś w stylu odszczekiwania się dzieciaka, któremu matka odmówiła kupowania słodyczy „to może w ogóle zabronisz mi jedzenia?”

:rotfl: Ty to na serio napisałaś ?
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Glemp: związki partnerskie są zagrożeniem dla rodziny

Postprzez cre[a]tive » 2008-10-14, 01:36:48

hitman1986 napisał(a):I tak się właśnie pierze mózgi zwolennikom KK.


Nie doceniasz zwolenników KK, sądzisz, że oni nie myślą samodzielnie i są głupsi niż przeciętny ateista?
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Glemp: związki partnerskie są zagrożeniem dla rodziny

Postprzez hitman1986 » 2008-10-14, 01:56:34

kobieta napisał(a):Nie doceniasz zwolenników KK, sądzisz, że oni nie myślą samodzielnie i są głupsi niż przeciętny ateista?

Może nie tyle "nie myślą samodzielnie", co są podatni na to, co im się przedstawia w czasie mszy...
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Glemp: związki partnerskie są zagrożeniem dla rodziny

Postprzez Codino » 2008-10-14, 08:18:53

hitman1986 napisał(a):
kobieta napisał(a):Nie doceniasz zwolenników KK, sądzisz, że oni nie myślą samodzielnie i są głupsi niż przeciętny ateista?

Może nie tyle "nie myślą samodzielnie", co są podatni na to, co im się przedstawia w czasie mszy...

A Ty zachowujesz się jak młodociany ateista, który jeszcze nie bardzo wie, w co ma (nie) wierzyć, dlatego atakuje KK przy każdej okazji.
Przecież jest oczywiste, że KK musi popierać małżeństwa, bo to jest jeden z fundamentów wiary, a Tobie nikt do kościoła chodzić i tego słuchać nie każe.
Anarchia na baczenie zasługująca.
J. Lelewel
Avatar użytkownika
CodinoNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1654
Dołączył(a): 2004-06-22, 16:35:16
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Glemp: związki partnerskie są zagrożeniem dla rodziny

Postprzez hitman1986 » 2008-10-14, 13:19:32

Codino, a niech tam sobie popiera, ja nic przeciw temu nie mam. Niech namawia do małżeństw, do zawierania związków. Ale niech nie księża nie mówią, że związki partnerskie są zagrożeniem dla rodziny, bo wśród moich znajomych jest rodzina (przez duże R), która może identyfikować się z tym pojęciem o wiele bardziej niż nie jedna inna rodzina w Polsce.
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Glemp: związki partnerskie są zagrożeniem dla rodziny

Postprzez Codino » 2008-10-14, 14:22:41

Wiesz, wśród Cyganów też znajdziesz takich, co nie kradną:)
Ciekawy jestem jak to wygląda statystycznie, bo mi akurat wydaje się, że związki partnerskie rozpadają się częściej niż małżeństwa. Jaki jest tego społeczny skutek, to kwestia dyskusji, na pewno ciężko to jednoznacznie określić(z drugiej strony można powiedzieć, że dzieci cierpią przy wiecznie kłócących się rodzicach), ale nie dziwi mnie, że katolik krytykuje partnerstwo, a tym bardziej ksiądz, bo taką ma rolę.
Anarchia na baczenie zasługująca.
J. Lelewel
Avatar użytkownika
CodinoNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1654
Dołączył(a): 2004-06-22, 16:35:16
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Glemp: związki partnerskie są zagrożeniem dla rodziny

Postprzez Madzias » 2008-10-14, 20:03:59

Związki partnerskie naprawdę są zagrożeniem dla rodziny. Małżeństwo z założenia ma być długotrwałe, "do śmierci", ma prowadzić do prokreacji a niestety związki parnerskie są na chwilkę, dzieci zawsze później, "jest nam dobrze, tak jak jest", "jesteśmy szcześliwi bez papierka". A być może to wszystko przez strach, przez egoizm, bo łatwiej jest powiedzieć sobie "cześć, było miło" niż walczyć o siebie i o szczęście. I Kościół nie ma tu nic do rzeczy. Takie jest moje zdanie. Uparłeś się Radku, na kościół potwornie a ateista nie wierzy poprostu i nie jest anty jakiemuś wyznaniu. Ma wnosie, w co kto wierzy i dlaczego. Jak dla mnie jesteś ulubiencem "FAKTÓW I MITÓW"
SZCZĘŚCIE czemu odchodzisz ode mnie przecież było nam razem tak dobrze. Przyszedłeś nawet nie zapukałeś a teraz odchodzisz nie mówiąc nic. DLACZEGO
Avatar użytkownika
MadziasNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1217
Dołączył(a): 2007-09-30, 20:06:55
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Glemp: związki partnerskie są zagrożeniem dla rodziny

Postprzez Tennousei » 2008-10-14, 20:19:32

Codino napisał(a):bo mi akurat wydaje się, że związki partnerskie rozpadają się częściej niż małżeństwa

Małżeństwa chyba tylko dlatego rzadziej się rozpadają, bo rozwody są drogie i za długo trwają... :pudlo: Znam kilka par, które żyją ze sobą już bardzo długo, mają gromadkę dzieci i są szczęśliwe. Jak również spotkałam kilkanaście małżeństw (teraz już byłych), które przysięgały sobie wielką miłość aż po grób i to w dodatku przez Bogiem, który jest przecież dla nich najważniejszy, a jednak nie wytrzymali. Dlatego sądzę, że nikt, nawet(?!) ksiądz nie może stwierdzić, że związki partnerskie są zagrożeniem dla rodziny.
Codino napisał(a):nie dziwi mnie, że katolik krytykuje partnerstwo, a tym bardziej ksiądz, bo taką ma rolę

A mnie dziwi, że ksiądz, czyli osoba, która (teoretycznie) nie jest w ŻADNYM związku, a tym bardziej nie ma żony, wypowiada się na takie tematy. To trochę jakby daltonista opowiadał o kolorach tęczy.
Madzias napisał(a):Takie jest moje zdanie. Uparłeś się Radku, na kościół potwornie a ateista nie wierzy poprostu i nie jest anty jakiemuś wyznaniu. Ma wnosie, w co kto wierzy i dlaczego. Jak dla mnie jesteś ulubiencem "FAKTÓW I MITÓW"

Tak samo można stwierdzić, że Ty jesteś wierną słuchaczką Jedynego Słusznego Radia :rotfl2:
Hit him three times and even Buddha will get mad...
Avatar użytkownika
TennouseiNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 229
Dołączył(a): 2007-07-13, 08:30:50
Lokalizacja: ポーランド
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Glemp: związki partnerskie są zagrożeniem dla rodziny

Postprzez Madzias » 2008-10-14, 20:31:58

quenya napisał(a):A mnie dziwi, że ksiądz, czyli osoba, która (teoretycznie) nie jest w ŻADNYM związku, a tym bardziej nie ma żony, wypowiada się na takie tematy. To trochę jakby daltonista opowiadał o kolorach tęczy


Trochę to tak, że psychiatra leczy schizofernię u pacjenta a przecież nigdy na nią nie chorował i nie doświadczył na własnej "skórze" a seksuolog rozwiązuje takie problemy, których nigdy nie miał w swojej sypialni i tak dalej i tak dalej. Dobre rady nie są złe...

quenya napisał(a):Tak samo można stwierdzić, że Ty jesteś wierną słuchaczką Jedynego Słusznego Radia


Przejrzałaś mnie, nic tu się nie ukryje. :szok:

A...dodam jeszcze, że mam takiego "Radka" w domu. Ciężkie życie.
SZCZĘŚCIE czemu odchodzisz ode mnie przecież było nam razem tak dobrze. Przyszedłeś nawet nie zapukałeś a teraz odchodzisz nie mówiąc nic. DLACZEGO
Avatar użytkownika
MadziasNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1217
Dołączył(a): 2007-09-30, 20:06:55
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Glemp: związki partnerskie są zagrożeniem dla rodziny

Postprzez Tennousei » 2008-10-14, 20:41:24

Madzias napisał(a):Trochę to tak, że psychiatra leczy schizofernię u pacjenta a przecież nigdy na nią nie chorował i nie doświadczył na własnej "skórze" a seksuolog rozwiązuje takie problemy, których nigdy nie miał w swojej sypialni i tak dalej i tak dalej. Dobre rady nie są złe...

Nie do końca... Moim zdaniem ukończenie teologii nie daje klerowi prawa do wtrącania się w każdy aspekt życia parafian.

Stara prawda, jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Księża próbują wmówić zwykłym ludziom, jak strasznym grzechem jest życie 'na kocią łapę', tylko dlatego, żeby zebrać więcej kasy (za sakrament, który przecież powinien być darmowy) i móc trzymać wiernych na krótszej smyczy.
Hit him three times and even Buddha will get mad...
Avatar użytkownika
TennouseiNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 229
Dołączył(a): 2007-07-13, 08:30:50
Lokalizacja: ポーランド
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Glemp: związki partnerskie są zagrożeniem dla rodziny

Postprzez Codino » 2008-10-14, 21:01:54

quenya napisał(a):Dlatego sądzę, że nikt, nawet(?!) ksiądz nie może stwierdzić, że związki partnerskie są zagrożeniem dla rodziny.

To może statystyka?
http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2008/K_043_08.PDF
polecam tabelę nr 3


quenya napisał(a):Moim zdaniem ukończenie teologii nie daje klerowi prawa do wtrącania się w każdy aspekt życia parafian.

To może zapytaj parafian, co oni na ten temat sądzą? Przecież nikt Cię nie zmusza do słuchania księdza...
Anarchia na baczenie zasługująca.
J. Lelewel
Avatar użytkownika
CodinoNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1654
Dołączył(a): 2004-06-22, 16:35:16
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Glemp: związki partnerskie są zagrożeniem dla rodziny

Postprzez Tennousei » 2008-10-14, 21:25:06

Codino napisał(a):To może statystyka?

Wiesz... Statystycznie w Watykanie na 1km kwadratowy przypada dwóch papieży. Także dla mnie to nie jest argument. xD
Codino napisał(a):Przecież nikt Cię nie zmusza do słuchania księdza...

Nie zmusza, mówisz? To dlaczego w każdą niedzielę na 4 kanałach z 9 dostępnych nadają coś związanego z Kościołem? Wiem, że jeszcze zostaje 5, ale sam fakt. Jedna retransmisja mszy zupełnie by wystarczyła. Poza tym prasa, radio... Czasem aż strach włączyć TV czy przeglądać gazety. :pudlo: Na zasadzie: otwieram lodówkę, a tam kler.
Codino napisał(a):To może zapytaj parafian, co oni na ten temat sądzą?

Tak się składa, że niektórym to się nie podoba. I to bardzo.
Hit him three times and even Buddha will get mad...
Avatar użytkownika
TennouseiNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 229
Dołączył(a): 2007-07-13, 08:30:50
Lokalizacja: ポーランド
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Glemp: związki partnerskie są zagrożeniem dla rodziny

Postprzez cre[a]tive » 2008-10-14, 21:42:43

quenya napisał(a):Nie zmusza, mówisz? To dlaczego w każdą niedzielę na 4 kanałach z 9 dostępnych nadają coś związanego z Kościołem?


niemożliwe, proszę wymień te kanały z podstawowego pakietu (skoro tylko z 9-ciu to pakiet podstawowy) , na których w niedzielę nadają coś związanego z kościołem.


quenya napisał(a):Moim zdaniem ukończenie teologii nie daje klerowi prawa do wtrącania się w każdy aspekt życia parafian.


To nie wtrącanie się w życie parafian tylko głoszenie tego, co jest wg nich słuszne.


Nikt z kleru nie wchodzi siłą nikomu do domu, na ulicy parafianie nie są zaczepiani, także wtrącaniem tego nazwać nie można. A że na kazaniu ksiądz mówi co myśli? To jest wtrącanie? Dany parafianin jak by nie chciał to by na kazanie nie poszedł, także gdzie tu jakiekolwiek 'wtrącanie się' widzisz?
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Glemp: związki partnerskie są zagrożeniem dla rodziny

Postprzez Tennousei » 2008-10-14, 21:47:20

Niemożliwe? A jednak. TVP1, TVP3, Polonia, Puls.

Nie wchodzi na siłę, mówisz? A kolęda? Niby możesz nie przyjąć, ale jak masz kogoś na parafialnym cmentarzu pochowanego, a nie przyjmujesz księdza, to mogą odmówić pochówku i 'wysłać' na komunalny. Wg mnie to czysty szantaż emocjonalny.

Dobrze, może po prostu mówi, co wg niego jest słuszne, ale niekoniecznie musi się pchać do telewizji publicznej (jakby na to ni patrzeć, nie wszyscy w tym pięknym kraju są katolikami) i pośrednio wpychać się w ten sposób to czyjegoś domu. Z tego, co wiem, to jest coś takiego jak TV Trwam, a więc kanał tematycznie związany z kościołem.
Ostatnio edytowano 2008-10-14, 21:54:49 przez Tennousei, łącznie edytowano 1 raz
Hit him three times and even Buddha will get mad...
Avatar użytkownika
TennouseiNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 229
Dołączył(a): 2007-07-13, 08:30:50
Lokalizacja: ポーランド
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Glemp: związki partnerskie są zagrożeniem dla rodziny

Postprzez cre[a]tive » 2008-10-14, 21:53:07

quenya, zedytowałam swój post po pewnym czasie, będzie mi miło, jeśli się ustosunkujesz jeszcze do dalszej części mojej wypowiedzi.

Co do kanałów, to jak się domyślam nie nadają w tym samym czasie? Poza tym, hmm ja nie mam Polonii w pakiecie podstawowym ;] TVP 1 faktycznie nadaje msze, TVP 3 w moim regionie chyba raczej nie, Polonii jak już pisałam nie posiadam w pakiecie podstawowym, co do telewizji PULS (specjalnie przed chwilą sprawdziłam program) to zaledwie PÓŁ GODZINY 'anioł pański" więc nie przesadzajmy ;] można to w ogóle pominąć.

Podsumowując nie jest tak tragicznie, jak piszesz.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Glemp: związki partnerskie są zagrożeniem dla rodziny

Postprzez Codino » 2008-10-14, 22:00:35

quenya napisał(a):Wiesz... Statystycznie w Watykanie na 1km kwadratowy przypada dwóch papieży. Także dla mnie to nie jest argument.

Dla Ciebie może to i nie jest argument, ale o Tobie to nie najlepiej świadczy, bo liczby nie kłamią. Tabela, którą wskazałem pokazuje, że argumenty Kościoła wcale nie są takie bezsensowne.
Szczerze mówiąc to nie wiem, na jakiej podstawie chcesz toczyć dyskusję jeśli nie akceptujesz faktów, bo wybacz, ale co z tego, że Twoi znajomi w związku partnerskim to wzorowa rodzina? Chodzi o statystykę właśnie.

quenya napisał(a):Nie zmusza, mówisz? To dlaczego w każdą niedzielę na 4 kanałach z 9 dostępnych nadają coś związanego z Kościołem?

Gdyby nawet we wszystkich kanałach nadawali ciągle o Kościele, to czy ktoś Cię zmusza do włączania telewizora?

quenya napisał(a):Jedna retransmisja mszy zupełnie by wystarczyła.

Na całe szczęście w naszym kraju ciągle rynek decyduje(z wyjątkiem tvp) ile tych retransmisji by wystarczyło. Skoro puszczają ich kilka to znaczy, że takie jest zapotrzebowanie, a Ty jesteś w mniejszości. 90% ludzi chce oglądać papieża? To w 9 na 10 stacji będzie leciał papież. Normalne.

quenya napisał(a): Na zasadzie: otwieram lodówkę, a tam kler.

A może na zasadzie: mieszkam w państwie, w którym katolicy stanowią poważną większość? Nie podejmuje się oceny, czy to dobrze, czy źle, ale trzeba się nauczyć z tym żyć, bo taka jest specyfika tego kraju i narodu. Ewentualnie zawsze można wyemigrować, ale zapewniam Cię, że w innych krajach też mają swoje fobie i do czegoś tak czy inaczej trzeba się przyzwyczaić.

quenya napisał(a):Niby możesz nie przyjąć, ale jak masz kogoś na parafialnym cmentarzu pochowanego, a nie przyjmujesz księdza, to mogą odmówić pochówku i 'wysłać' na komunalny.

A dlaczego nie- katolicy mają być chowani na cmentarzach katolickich?
Ostatnio edytowano 2008-10-14, 22:03:25 przez Codino, łącznie edytowano 1 raz
Anarchia na baczenie zasługująca.
J. Lelewel
Avatar użytkownika
CodinoNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1654
Dołączył(a): 2004-06-22, 16:35:16
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Glemp: związki partnerskie są zagrożeniem dla rodziny

Postprzez Madzias » 2008-10-14, 22:02:51

quenya napisał(a):Niemożliwe? A jednak. TVP1, TVP3, Polonia, Puls.


Przede wszystkim TV Puls to komercyjna katolicka stacja i nie musisz jej oglądać, tak jak ja nie oglądam Eurosportu, bo mnie to nie interesuje i nie żalę się nikomu, że są takie stacje. Dla każdego coś miłego. A TVP1 i TVP3...mhm...jst wiele innych programów, przecież zawsze można obejrzeć miłe seriale w niedzielny poranek na TVN, wybór spory a najlepiej iść na spacerek.
SZCZĘŚCIE czemu odchodzisz ode mnie przecież było nam razem tak dobrze. Przyszedłeś nawet nie zapukałeś a teraz odchodzisz nie mówiąc nic. DLACZEGO
Avatar użytkownika
MadziasNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1217
Dołączył(a): 2007-09-30, 20:06:55
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Glemp: związki partnerskie są zagrożeniem dla rodziny

Postprzez Tennousei » 2008-10-14, 22:03:06

kobieta, ja Polonię mam. A to, że nadają w tym samym czasie, to dla mnie bez różnicy. Liczy się sam fakt. Nie da się pominąć czegoś, co istnieje. A co do półgodzinnego nadawania 'anioła pańskiego' i tak za długo. Tak, jak pisałam wyżej-od emitowania programów związanych z religią są specjalne kanały tematyczne. To tak, jakby TVP cały czas raczyła nas programami na temat motoryzacji, a jak wiadomo, nie każdy jest entuzjastą czterech kółek.

kobieta napisał(a):Podsumowując nie jest tak tragicznie, jak piszesz.

Jak widać, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. :)

Statystycznie to już nie takie rzeczy wychodziły (patrz przykład z Watykanem). Codino, dla mnie liczby to nie prawdziwe życie. Jeśli wg Ciebie źle o mnie świadczy, to Twój problem.
Kupiłam telewizor, żeby móc go włączyć. I nie po to opłacam abonament radiowo-telewizyjny, żeby koniecznie na prawie każdym kroku oglądać mszę (jakbym chciała w jakiejś uczestniczyć, to bym po prostu poszła do kościoła i tyle).
Co do pochówku, to jest taka zasada, że jeśli nie chodzisz do kościoła i nie przyjmujesz kolędy (przypadek, kiedy nie wypisałeś się z danej religii), to ksiądz może odmówić. Nie powie Ci tego wprost, ale np. nadmieni, że cmentarz jest przepełniony. Przykre, ale prawdziwe.
Jeśli chodzi o emigrację. Może posłucham Twojej rady. Na szczęście są państwa, które skutecznie oddzielają religię od polityki. A akt wiary jest sprawą osobistą, a nie medialną sztuczką.

Madzias, gdybym chciała chodzić na spacerki w niedzielne poranki, to bym poszła. Jak wyżej, nie po to zapłaciłam na telewizor, żeby kurz zbierał i był wyłączony.
Ostatnio edytowano 2008-10-14, 22:17:13 przez Tennousei, łącznie edytowano 2 razy
Hit him three times and even Buddha will get mad...
Avatar użytkownika
TennouseiNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 229
Dołączył(a): 2007-07-13, 08:30:50
Lokalizacja: ポーランド
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Następna strona

  • Inne

Powrót do Kobieta i Mężczyzna

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 465 gości

cron