Ruch prawo/lewo stronny

Czyli wszystko co ma jakiekolwiek kółka i jeździ ;)

Który rodzaj ruchu drogowego uważasz za lepszy?

Uważam, że ruch lewostronny jest lepszą opcją.
2
33%
Uważam, że ruch prawostronny jest lepszą opcją.
4
67%
 
Liczba głosów : 6

Ruch prawo/lewo stronny

Postprzez KenWatanabe » 2011-09-01, 17:27:15

Co sądzicie o ruchu drogowym?
Podoba się Wam prawostronny? Czy może chcielibyście wrócić do lewostronnego?

Chciałbym poznać opinie użytkowników forum, dlatego przy okazji ankieta ;)
(proszę tylko byście pominęli kwestie prawne zmieniania tego w Polsce, bo to faktycznie skomplikowana rzecz; przebudowa dróg, zmiana przepisów. Co powiedzielibyście patrząc na to z po prostu dystansu?)
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Ruch prawo/lewo stronny

Postprzez dkm1941bismarck » 2011-09-01, 18:47:58

Wystarczy spojrzeć na mapkę: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ruch_prawostronny - by stwierdzić, ile państw woli jednak prawą stronę. Ja tam wolę tą stronę i jakoś nie chciałbym zmieniać nawyków ;)
Obrazek
URODZIŁEM SIĘ W WARSZAWIE-(L)EGIĘ KOCHAM-(L)EGIĘ SŁAWIĘ !!
Avatar użytkownika
dkm1941bismarckNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 1462
Dołączył(a): 2010-07-03, 18:21:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cre[a]tive » 2011-09-01, 18:55:19

Przebudowa dróg i zmiana przepisów to jeszcze mało, gorzej z samochodami ;-)

Czuję, iż w którymś z kolejnych postów Ken przedstawi nam zalety ruchu lewostronnego i jego wyższość nad prawostronnym ;-) Osobiście nie wyobrażam sobie, by w PL był ruch lewostronny, zapewne to zaledwie kwestia przyzwyczajenia do prawostronnego, jednak przyzwyczajenia to silna rzecz.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Postprzez kahuna » 2011-09-01, 19:05:33

Raz prowadziłem auto w Anglii i było to dla mnie nie lada wyzwanie, max koncentracji
i kontroli , cały czas zastanawianie się jak pojechać by nie wpakować się w tarapaty.
Jechałem przez ruchliwe centrum Portsmouth i nie spodobał mi się ten lewostronny ruch,
no może jak bym pojeździł dłużej to być może zmieniłbym zdanie.
Prosperująca świadomość
Aktywuj swoją Prosperującą Świadomość
http://kahunacashflow.com/?page_id=29
Avatar użytkownika
kahunaNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 230
Dołączył(a): 2011-08-10, 20:03:19
Lokalizacja: Elbląg
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2011-09-01, 21:08:16

Dla mnie niepraktyczne byłoby manipulowanie skrzynią biegów lewą ręką - chyba tylko tego obawiam się w ruchu lewostronnym.
Reszta to wg. mnie tylko i wyłącznie kwestia przyzwyczajenia.


PS.
Chyba Szwecja (albo inny kraj z tamtej okolicy) zmieniał sobie nagle ruch lewostronny na prawostronny i były to ogromne koszty!
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Ruch prawo/lewo stronny

Postprzez KenWatanabe » 2011-09-01, 21:51:12

cre[a]tive napisał(a):Czuję, iż w którymś z kolejnych postów Ken przedstawi nam zalety ruchu lewostronnego i jego wyższość nad prawostronnym ;-)

Haha, dokładnie :super: ,
I nawet nie będę już dłużej czekał bo widzę, żeście się rozpędzili z tym głosowaniem na prawostronny :/

Warto zacząć od tego, że ruch lewostronny wiąże się z wielowiekową tradycją, o czym zresztą można poczytać na wikipedii. W starożytności taki typ ruchu był usankcjonowany prawnie przez, jak byśmy to dziś nazwali ustawodawcę. Następnie w średniowieczu znowu rozstrzygnięto tę kwestię w europie koło XV wieku i wynikało to z tego, że w taki sposób po prostu wszyscy jeździli. I tak najpierw papież, a potem kolejni władcy po prostu ustanowili prawnie to co dla wszystkich było od wieków oczywiste.

Natomiast ruch prawostronny to wymysł francuzów. Konkretnie przyjmuje się, że Napoleona Bonaparte, a więc niespełna 200 lat temu. Taka zmiana sytuacji (jak to widnieje na mapce w linku dkma) to efekt polityczny z dopiero XX wieku! Np w Polsce ruch prawostronny obowiązuje od 1918 roku, a jak wspomniał Blue, w Szwecji dopiero od 1967 roku, w dodatku stało się to w jeden dzień, nazwany "Dzień H". Do dziś w wielu państwach w których obowiązuje ruch prawostronny pozostało jeszcze, że koleje jadą lewą stroną. M.in. we Włoszech, Danii, Szwajcarii. Wiele osób było pewnie w Hiszpanii to chyba też zauważyły, że tam metro jeździ odwrotnie niż u nas :)

Ale nie tylko z historii wynika przewaga ruchu lewostronnego. Początkowo powody były prozaiczne, bo w końcu większość osób jest praworęcznych tak więc walcząc na kaniach i używając choćby kopii łatwiej im było jechać lewą stroną. Witamy się też prawą ręką więc łatwiej byłoby nam to czynić gdybyśmy się z prawej strony mijali, a nie tak jak jest na skos :P.

Poza tym ruch prawostronny od lewostronnego w zasadzie niewiele się różni. Jeśli wziąć pod uwagę koszty zmiany to także byłbym przeciwny jakimkolwiek działaniom, dlatego też napisałem, żeby nie brać tego pod uwagę. Tylko po cóż kurcze było zmieniać ten ruch na prawostronny (nienaturalny)? Np w Islandii koszty przebudowy autobusów oceniono na ponad 33 miliony koron islandzkich, a konieczne zmiany w infrastrukturze wyceniono na 12 milionów. W sumie wymieniono też 5727 znaków. W Szwecji ludzie protestowali przeciwko tej zmianie, podobnie zresztą jak w większości krajów w których jej dokonano. My dzisiaj do takiego ruchu jesteśmy przyzwyczajeni ale musimy pamiętać, że niegdyś, naszym pradziadom został on narzucony! Choćby ze względu na pamięć o ich rozgoryczeniu nie powinniśmy się tak cieszyć z obecnego stanu rzeczy :D
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2011-09-02, 09:47:05

KenWatanabe - 2011-09-01, 21:51 napisał(a):Ale nie tylko z historii wynika przewaga ruchu lewostronnego. Początkowo powody były prozaiczne, bo w końcu większość osób jest praworęcznych tak więc walcząc na kaniach i używając choćby kopii łatwiej im było jechać lewą stroną. Witamy się też prawą ręką więc łatwiej byłoby nam to czynić gdybyśmy się z prawej strony mijali, a nie tak jak jest na skos .

Jakoś nie przekonały mnie te argumenty :P
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez cre[a]tive » 2011-09-02, 19:28:33

Mnie też, choćby dlatego, iż aktualnie jeżdżąc autem nie wystawiasz ręki przez okno by się z kimś przywitać ;) A skoro większość populacji świata jest praworęczna to wygodniejszym rozwiązaniem wydaje się jednak ruch prawostronny.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Ruch prawo/lewo stronny

Postprzez unter » 2011-09-02, 23:05:09

Zaznaczyłem pierwsza opcje, ruch prawostronny jest niczym nieuzasadnionym utrudnieniem w posługiwaniu się bronią. :-P

KenWatanabe napisał(a):
Poza tym ruch prawostronny od lewostronnego w zasadzie niewiele się różni.

Ale tutaj się nie zgadzam, tak może napisać ktoś, kto jeździ na zwykłej skrzyni biegów, z teściową na prawym siedzeniu, a chwilowo bezczynna prawa rękę trzyma na własnych kolanach :-)
Pozdrawiam, unter
http://szkiceerotyczne.blog.onet.pl
Avatar użytkownika
unterNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 555
Dołączył(a): 2011-07-05, 09:41:39
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cre[a]tive » 2011-09-03, 00:33:19

Kierowca w czasie jazdy powinien się skupiać na drodze. Strach pomyśleć, ile ludzi zginęło z właśnie takich powodów, iż kierowca macał pasażera siedzącego obok i nie zauważył jakiejś sytuacji na drodze wymagającej natychmiastowej reakcji.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Ruch prawo/lewo stronny

Postprzez KenWatanabe » 2011-09-03, 03:21:07

unter napisał(a):Ale tutaj się nie zgadzam, tak może napisać ktoś, kto jeździ na zwykłej skrzyni biegów, z teściową na prawym siedzeniu, a chwilowo bezczynna prawa rękę trzyma na własnych kolanach :-)
cre[a]tive napisał(a):Strach pomyśleć, ile ludzi zginęło z właśnie takich powodów, iż kierowca macał pasażera siedzącego obok i nie zauważył jakiejś sytuacji na drodze wymagającej natychmiastowej reakcji.

Prawda wyszła na jaw :)
Nie chciałem tego przytaczać żeby nikt nie pomyślał, że mi gałka skrzyni biegów pod prawą ręką służy tylko po to żeby łatwiej macać pasażera po prawej stronie. :hyhy:

No ale tak jest, więc do długiej listy zalet dodać trzeba też bezpieczeństwo.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez unter » 2011-09-03, 14:43:36

kahuna napisał(a):Raz prowadziłem auto w Anglii i było to dla mnie nie lada wyzwanie, max koncentracji i kontroli , cały czas zastanawianie się jak pojechać by nie wpakować się w tarapaty.

Max kontroli, koncentracji i głębokiej wiary w cuda konieczne jest tez przy każdej probie przejścia (w jednym kawałku) na druga stronę ulicy. Rutynowe spojrzenie w lewo, w prawo i znowu w lewo automatycznie kwalifikuje śmiałka na pacjenta karetki reanimacyjnej.
Wydaje sie, ze nie bez powodów angielskie samochody posiadają kolorowe tablice rejestracyjne. Inny z przodu i inny z tylu. Tylko w ten sposób można połapać się w kierunku jazdy auta. Pytaniem jest, czy zółta tablica jedzie na mnie, czy tez oddala się...

cre[a]tive, ja napisałbym o macaniu pasażerki, ale to chyba sprawa płci piszącego, prawda? Ale ładnie Ci to wyszło.

KenWatanabe, za "chwile" zaproszę Cie do Tyrolu, gdzie będziesz mógł do woli napawać się przyjemnością jazdy po jedynie słusznej stronie :-)
Pozdrawiam, unter
http://szkiceerotyczne.blog.onet.pl
Avatar użytkownika
unterNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 555
Dołączył(a): 2011-07-05, 09:41:39
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Ruch prawo/lewo stronny

Postprzez KenWatanabe » 2011-09-03, 17:44:31

unter napisał(a):KenWatanabe, za "chwile" zaproszę Cie do Tyrolu, gdzie będziesz mógł do woli napawać się przyjemnością jazdy po jedynie słusznej stronie :-)

Z przyjemnością, ale siadasz na tylnym siedzeniu. Bo pod prawą ręką wolę mieć kolano jakiejś kobiety :P.

Co zaś jeszcze do samego ruchu lewostronnego to właśnie sobie uświadomiłem, że siedząc po lewej stronie jest ciężej zapinać pasy. To raczej minus ruchu lewostronnego ale cóż, trzeba być obiektywnym. Poza tym to dość mały minusik więc ogólnie zdania nie zmieniam.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2011-09-05, 09:14:09

cre[a]tive - 2011-09-03, 00:33 napisał(a):Kierowca w czasie jazdy powinien się skupiać na drodze. Strach pomyśleć, ile ludzi zginęło z właśnie takich powodów, iż kierowca macał pasażera siedzącego obok i nie zauważył jakiejś sytuacji na drodze wymagającej natychmiastowej reakcji.

Trocho nawiązując do tego "bezpieczeństwa", to ruch lewostronny jest lepszy dla pasażera, abo to on(-a) trzymał(-a) swoją prawą ręką na "kolanie" kierowcy" - wygodniej wtedy będzie "macać" skoro jest się praworęcznym :zab:

A podawanie ręki przez szybę aby się przywitać - raczej do tego auto nie służy, więc ciężko brać to jako "argument" ku ruchu lewostronnym :D
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez hitman1986 » 2011-09-18, 01:12:36

Ja osobiście wolę ruch prawostronny :) Mieszkałem w kraju, gdzie obowiązuje ruch lewostronny i przyznam, że po miesiącu przyzwyczaiłem się do tego, aczkolwiek na początku było... dziwnie :)
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Astronautus » 2011-09-28, 14:45:04

Ruch prawostronny na pewno nie przyjąłby się za szybko w naszym kraju, bo wszyscy mamy wyrobione nawyki, więc nie ma szans, żeby taka innowacja się przyjęła. Nigdy nie siedziałem za kierownicą auta, które ma kierownicę po prawej.
Avatar użytkownika
AstronautusNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 38
Dołączył(a): 2011-05-20, 14:58:36
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2011-09-28, 15:39:40

Astronautus - 2011-09-28, 14:45 napisał(a):Ruch prawostronny na pewno nie przyjąłby się za szybko w naszym kraju

Chodzi ci oczywiście o ruch lewostronny?
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez unter » 2011-09-29, 12:50:43

Wygląda na to, ze Astronautus mieszka w kraju gdzie pije się cieple piwo i jeździ po niewłaściwej stronie drogi :)
Pozdrawiam, unter
http://szkiceerotyczne.blog.onet.pl
Avatar użytkownika
unterNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 555
Dołączył(a): 2011-07-05, 09:41:39
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Motoryzacja i Komunikacja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 302 gości

cron