Nowy pomysł gapowiczów. Akcja na FB: "Oddaj bilet"

Czyli wszystko co ma jakiekolwiek kółka i jeździ ;)

Nowy pomysł gapowiczów. Akcja na FB: "Oddaj bilet"

Postprzez marchau » 2011-08-15, 14:37:38

Link do artykułu:
http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35612,10113839,Nowy_pomysl_gapowiczow__Akcja_na_FB___Oddaj_bilet_.html

Moim zdaniem to bardzo dobry pomysł. Ja sam, jeżdżąc komunikacją miejską, gdy mam bilet godzinny a jadę dosłownie parę minut, zostawiam go na siedzeniu bądź przy oknie. Ja nic nie tracę i nie sądzę żeby traciło też miasto.
Jakie jest wasze zdanie na ten temat?
Obrazek
Avatar użytkownika
marchauNone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 67
Dołączył(a): 2006-11-18, 14:53:48
Lokalizacja: Gdańsk.
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cre[a]tive » 2011-08-15, 17:18:07

Dobra akcja, takie bezinteresowne pomaganie czy też oferowanie czegoś innym obcym ludziom. I to mi się podoba, warto takie cechy w społeczeństwie pielęgnować. Aczkolwiek stawiam na to, że 60 % społeczeństwa woli wyrzucić do kosza niż dać komuś innemu coś gratis ;] Bo skoro on zapłacił to jakże ktoś obcy ma korzystać?! ;]



P.S. temat przenoszę.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Postprzez Konewka » 2011-08-16, 15:29:26

ja i bez tej akcji zawsze gdy jeżdżę na bilecie jednorazowym zostawiam go wychodząc gdzieś w widocznym miejscu - kto zobaczy ten skorzysta. Choć nigdy ludzi nie zagadywałam - po pierwsze w polsce ludzi zagadujących do innych traktuje się jak wariatów a po drugie - większość i tak ma bilety miesięczne lub dłuższe
Avatar użytkownika
KonewkaNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 45
Dołączył(a): 2011-08-01, 16:46:15
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez dkm1941bismarck » 2011-08-16, 16:42:31

O takich przypadkach to dużo na Demotywatorach jest - obawiam się że większość ludzi z niechęcią da i weźmie ;)
Obrazek
URODZIŁEM SIĘ W WARSZAWIE-(L)EGIĘ KOCHAM-(L)EGIĘ SŁAWIĘ !!
Avatar użytkownika
dkm1941bismarckNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 1462
Dołączył(a): 2010-07-03, 18:21:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez KenWatanabe » 2011-08-16, 22:04:39

Mnie się mimo wszystko wydaje, że to nie jest pozytywne zjawisko. Owszem solidaryzm społeczny jest jak najbardziej pożądany ale powinien się objawiać w rozwoju społeczeństwa, a nie naruszaniu prawa. Jednoczyć dla zniesienia istniejącego prawa to się można w systemach autorytarnych, a demokracja ma inne sposoby na walkę o swoje zdanie na każdy temat.

Przynajmniej jeśli chodzi o Warszawę to widzę na co dzień, że komunikacja miejska działa coraz lepiej, buduje się nowa linia metra, przybywa nowych autobusów, a te stare są systematycznie usuwane z linii, remontuje się linie tramwajowe, a na torach coraz więcej jest tych najnowszych składów. Nie jeżdżę może często ale mimo to wydaje mi się, że połączenia też są dobrze zorganizowane, bo niewiele jest miejsc do których trzeba dojeżdżać z więcej niż dwiema przesiadkami. Dlatego tę podwyżkę która dzisiaj weszła w życie uważam za uzasadnioną i nie wydaje mi się żeby ta akcja miała być w jakikolwiek sposób usankcjonowana poparciem społecznym.

Natomiast można się spierać jeśli chodzi o miasta w których ta komunikacja działa źle, jest przestarzała i mimo ciągłych podwyżek nie polepsza się jej stan. Tu rozumiem, że ludzie mogą być zawiedzeni i sięgać do różnych sposobów oddziaływania na władze. Więc jeśli idzie o trójmiasto to jeszcze jakoś zrozumiałbym poparcie dla tej akcji choć nie popieram jej bo to mimo wszystko oszustwo.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez hitman1986 » 2011-08-16, 22:15:43

marchau - 2011-08-15, 14:37 napisał(a):Ja nic nie tracę i nie sądzę żeby traciło też miasto.

To źle sądzisz. Miasto traci, gdyż osoba, która weźmie Twój bilet nie musi kupować swojego, przez co miasto traci te kilka złotych.
KenWatanabe - 2011-08-16, 22:04 napisał(a):Przynajmniej jeśli chodzi o Warszawę to widzę na co dzień, że komunikacja miejska działa coraz lepiej, buduje się nowa linia metra, przybywa nowych autobusów, a te stare są systematycznie usuwane z linii, remontuje się linie tramwajowe, a na torach coraz więcej jest tych najnowszych składów. Nie jeżdżę może często ale mimo to wydaje mi się, że połączenia też są dobrze zorganizowane, bo niewiele jest miejsc do których trzeba dojeżdżać z więcej niż dwiema przesiadkami. Dlatego tę podwyżkę która dzisiaj weszła w życie uważam za uzasadnioną i nie wydaje mi się żeby ta akcja miała być w jakikolwiek sposób usankcjonowana poparciem społecznym.

A ja uważam, że mimo, że Warszawa ma dość tanią komunikację porównując do innych stolic europejskich (np. w Budapeszcie za jednorazowy bilet płaci się, przeliczając na złotówki, 5 zł), to podwyżki są i będą znaczne.

Co do taboru: widać, że pojawiają się nowe pojazdy. Co do tramwajów to tak, coraz więcej jeździ nowych, ale już autobusów nowych jak na lekarstwo. Druga linia metra jest budowana, ale zapominasz Piotr, że nie jest ona budowana w całości z polskiego kapitału - Unia się dokłada. Wiadomo, koszta wciąż są, ale czy podnoszenie ceny biletu 90-dniowego na dwie strefy do 720 zł na rok 2014 jest dobre ? Moim zdaniem nie. Zauważ: 720 zł za to, że jeździ się do pracy przez 90 dni! Przecież ta kwota jest astronomiczna!
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Nowy pomysł gapowiczów. Akcja na FB: "Oddaj bilet"

Postprzez KenWatanabe » 2011-08-16, 22:56:04

hitman1986 napisał(a):Wiadomo, koszta wciąż są, ale czy podnoszenie ceny biletu 90-dniowego na dwie strefy do 720 zł na rok 2014 jest dobre ? Moim zdaniem nie. Zauważ: 720 zł za to, że jeździ się do pracy przez 90 dni! Przecież ta kwota jest astronomiczna!

:przestraszony:
To o dalszych podwyżkach niewiele mi było wiadomo. Myślałem, że ta obecna to jedyna na ten czas planowana ale skoro bilet kosztować ma 720zł, a wg obecnego cennika jest to 370zł to jeśli liczyć od stanu obowiązującego do dnia wczorajszego będzie pewnie dwukrotny wzrost.

Ale na stronie ZTM piszą też, że jego finansowanie tylko w około 40% pochodzi ze sprzedaży biletów, to jednak faktycznie nie usprawiedliwia dwukrotnego wzrostu cen, w końcu budowa metra, linii etc powinna iść z budżetu miasta bo to część jego infrastruktury, a ZTM powinien pokrywać jedynie koszta eksploatacji.

W takim razie dalszymi podwyżkami będę równie zdegustowany :zdegustowany:
Aczkolwiek to nie zmienia faktu, że akcja polegająca na oszustwie wciąż nie jest w moich oczach właściwym posunięciem choć wydaje się zasadna :)
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re:

Postprzez Konewka » 2011-08-17, 14:25:56

hitman1986 napisał(a):
marchau - 2011-08-15, 14:37 napisał(a): (np. w Budapeszcie za jednorazowy bilet płaci się, przeliczając na złotówki, 5 zł)


Taaa... ale czy zarabia się tam średnio 1200zł ? ;)

Prawda jest taka, że ta akcja miałaby sens gdyby bilety były SPRAWDZANE ;) co jakiś czas jeżdżę kolejką WKD i tam każdy kurs = sprawdzanie biletów. A po warszawie jeżdżę codziennie pewnie ze 3 godziny a kanara ostatnio widziałam ze 3 lata temu.
Wystarczy żeby ZTM zainwestowało w dodatkowych kanarów którzy będą naprawdę pracować a dochody szybciutko by wzrosły, może nawet się podwoiły, kto wie
Avatar użytkownika
KonewkaNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 45
Dołączył(a): 2011-08-01, 16:46:15
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Nowy pomysł gapowiczów. Akcja na FB: "Oddaj bilet"

Postprzez KenWatanabe » 2011-08-18, 18:04:31

Konewka napisał(a):Taaa... ale czy zarabia się tam średnio 1200zł ? ;)

Pewnie tak.
Chyba, że wg Ciebie 1200zł to średnia pensja w Polsce, to wyobraź sobie, że na Węgrzech jest jeszcze mniejsza.

Konewka napisał(a):Prawda jest taka, że ta akcja miałaby sens gdyby bilety były SPRAWDZANE ;) co jakiś czas jeżdżę kolejką WKD i tam każdy kurs = sprawdzanie biletów. A po warszawie jeżdżę codziennie pewnie ze 3 godziny a kanara ostatnio widziałam ze 3 lata temu.
Wystarczy żeby ZTM zainwestowało w dodatkowych kanarów którzy będą naprawdę pracować a dochody szybciutko by wzrosły, może nawet się podwoiły, kto wie


To akurat fakt, bo mandat wynoszący 150zł, przy obecnej częstości kontroli biletów, opłaca się statystycznie bardziej niż jazda na miesięcznym. A jeśli mandaty zostaną na obecnym poziomie, a cena tak drastycznie skoczy w górę to myślę, że więcej ludzi sobie to przekalkuluje i miasto de facto straci więcej niż może zarobić na tej zmianie. A jeśli kontrole będą częstsze to trzeba pamiętać, że one też mają swoją cenę i znowu ZTM może być stratny.

Ja sądzę, że po prostu mandaty też pójdą w górę. Choć tu bym się zastanowił jak to ma wyglądać w prawie, bo ponoć szkoda na >200zł to już przestępstwo, a jakoś nie wyobrażam sobie traktowania kogoś kto zapomniał skasować biletu jak bandyty.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez hitman1986 » 2011-08-19, 01:00:09

Konewka - 2011-08-17, 14:25 napisał(a):Taaa... ale czy zarabia się tam średnio 1200zł ?

Zarobki są porównywalne do naszych...
KenWatanabe - 2011-08-18, 18:04 napisał(a):Ja sądzę, że po prostu mandaty też pójdą w górę. Choć tu bym się zastanowił jak to ma wyglądać w prawie, bo ponoć szkoda na >200zł to już przestępstwo, a jakoś nie wyobrażam sobie traktowania kogoś kto zapomniał skasować biletu jak bandyty.

Z tego co wiem kary nie zostaną podniesione...
A co do opłacalności płacenia kar: mój znajomek z pracy przez prawie półtora roku jeździł "na gapę", jakieś 5-6 m-cy temu złapał go kanar, wlepił mandat, ten go zapłacił i dalej, od pół roku jeździ bez biletu. Normalnie musiałby płacić 78 zł miesięcznie, a tak zapłaci raz na jakiś czas (nie częściej niż 2x w roku) po 150zł i ma problem z głowy. Opłaca się? No raczej.
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Konewka » 2011-08-19, 10:24:48

no i właśnie dla tego uważam, że ta akcja nie ma najmniejszego sensu ;)
Avatar użytkownika
KonewkaNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 45
Dołączył(a): 2011-08-01, 16:46:15
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Motoryzacja i Komunikacja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 110 gości