pasy bezpieczeństwa

Czyli wszystko co ma jakiekolwiek kółka i jeździ ;)

Postprzez CookieMonster » 2011-08-23, 09:48:51

Pewnie na allegro mozna kupić coś takiego, fajna sprawa, widziałam kiedyś jak przecina się pasy tym i nożyczkami, w awaryjnej sytuacji, nożyczki wtedy raczej nie pomoga, a to urządzenie jak najbardziej.
Avatar użytkownika
CookieMonsterNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 192
Dołączył(a): 2010-09-02, 18:09:50
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Meksykanin » 2011-09-01, 10:02:26

Jeden z użytkowników pokazał nam demota, w którym niezapinanie pasów wychodzi na dobre, jednak jest to naprawdę skrajny przypadek, który nie zdarza się zbyt często. Większość wypadków nie kończy się w rzece czy jeziorze, dlatego zapinanie pasów to wcale nie najgłupszy pomysł.
Avatar użytkownika
MeksykaninNone specified
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): 2011-05-20, 14:29:06
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: pasy bezpieczeństwa

Postprzez KenWatanabe » 2011-09-15, 23:25:02

Meksykanin napisał(a):Jeden z użytkowników pokazał nam demota, w którym niezapinanie pasów wychodzi na dobre, jednak jest to naprawdę skrajny przypadek, który nie zdarza się zbyt często. Większość wypadków nie kończy się w rzece czy jeziorze, dlatego zapinanie pasów to wcale nie najgłupszy pomysł.


Nie musi kończyć się w rzece. Dzisiaj koło 4 rano rozbiło się BMW na puławskiej. Samochód jechał koło 200km/h, byli w nim czterej pasażerowie, a trójka z nich zginęła. Zabawne, o ile w wypadku w ogóle może być coś zabawnego, ale zginęli pasażerowie którzy pasy zapięli, jedynym który przeżył to potężne zderzenie był pasażer siedzący obok kierowcy który wypadł przez przednią szybę; mało tego, nie odniósł chyba większych obrażeń skoro po wypadku wstał i poszedł na komendę policji.

W tym wypadku, że tak powiem za demotem "wystarczyło nie zapinać" by przeżyć. Na początku stwierdziłem, że takie zdarzenia to pewnie koło 5%, co faktycznie nawet mnie wydało się potem przesadzone ale dziś myślę, że jednak dobrze to oszacowałem. Dlaczego? Otóż dzisiaj przejrzałem koło 10-15 portali informacyjnych i co się okazało, tylko jeden napisał całą prawdę o tym wypadku, był to o zgrozo fakt.pl (źródło: http://www.fakt.pl/Tragiczny-wypadek-po ... 902,1.html). Pozostałe zwyczajnie milczą o tej wydawałoby się istotnej rzeczy, o tym dlaczego jeden z pasażerów przeżył. Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że jak ktoś zginie bo nie zapnie pasów to ta informacja trafia niemal do nagłówka, a w tym wypadku nie znalazło się dla niej miejsce nawet małym druczkiem. Wydaje mi się po prostu, że mówienie o tym stawałoby w opozycji do ogólnej polityki kampanii społecznych propagujących zapinanie pasów, przeciwko którym zresztą nic nie mam, bo warto propagować ten nawyk który w 95% ratuje życie. Ale jednocześnie totalnie nie zgadzam się z ustawodawcą który godzi się na to by ludzie wbrew, być może własnej decyzji, idąc za jego głosem, za literą prawa są zmuszeni zginąć. Na prawdę uważam, że lepiej by było gdyby ludzie jeździli na własną odpowiedzialność, bo na obecną chwilę ustawodawca wybiera po prostu mniejsze zło i ma przez to, co tu dużo mówić, po dzisiejszym dniu krew trzech osób na rękach.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2011-09-16, 08:36:22

KenWatanabe - 2011-09-15, 23:25 napisał(a):Na prawdę uważam, że lepiej by było gdyby ludzie jeździli na własną odpowiedzialność

Niby tak. Z drugiej strony - jakby ludzie nie zapinali pasów, a doznawali by sporych obrażeń ciała, to kto sfinansuje koszty leczenia/rehabilitacji? To chyba mniej korzystny scenariusz dla państwa, niż obecne prawo.
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re:

Postprzez mrumru » 2011-09-16, 11:13:35

kosmowski.be napisał(a):a ustawiacie go do swojej osoby? regulujecie wysokosc? czasem zle zapiety pas moze wyrzadzic wiecej krzywdy niz jakbysmy jechali bez


Reguluję-mam 180 cm wzrostu więc niezbyt wygodnie jest usiąść na miejsce,gdzie zazwyczaj jedzie osoba ze wzrostem,np.160.Zapinam zawsze.Czasami łapię się na tym że wchodząc do autobusu,siadając,pierwszy odruch-pas...
http://mrumrando.blox.pl/html/1310721,3 ... lakobieta2
Avatar użytkownika
mrumruNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 835
Dołączył(a): 2009-09-24, 17:53:38
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: pasy bezpieczeństwa

Postprzez KenWatanabe » 2011-09-16, 12:07:17

BlueMan napisał(a):Niby tak. Z drugiej strony - jakby ludzie nie zapinali pasów, a doznawali by sporych obrażeń ciała, to kto sfinansuje koszty leczenia/rehabilitacji? To chyba mniej korzystny scenariusz dla państwa, niż obecne prawo.


Niewątpliwie masz rację z tym, że jeśli znikłoby to, w moim odczuciu, błędne prawo to niekoniecznie odsetek osób niezapinających pasy musiałby tak drastycznie wzrosnąć. Kampanie społeczne działają efektywnie, sam widzę po tym temacie, że lwia część forumowiczów pasy zapina i wątpię by zmienili nawyki gdyby ten obowiązek znikł. Ja też pasy zapinam i wcale nie przestałbym tego robić gdyby nie było takiego obowiązku.

Ale mimo to widzę zasadniczą różnicę w zapinaniu pasów z własnej woli, a odgórnym tego narzucaniu, bo jak widzimy nie zawsze jest to słuszna decyzja. Pod względem moralnym ta ustawa to dla mnie po prostu wybieranie mniejszego zła, a to etyczne nie jest. Może powinniśmy też zakazać palenia papierosów i spożywania alkoholu bo to też prawie zawsze źle się kończy.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cre[a]tive » 2011-09-16, 13:03:42

KenWatanabe - 16 wrz 2011 12:07 napisał(a): Pod względem moralnym ta ustawa to dla mnie po prostu wybieranie mniejszego zła,


Statystyki chyba pokazują, że pasy uratowały po stokroć więcej żyć niż zaszkodziły? Więc na zdrowy rozum, jak ma się załóżmy 5 % szans, że pasy zaszkodzą i uniemożliwią tudzież utrudnią wydostanie się z samochodu podczas wypadku, to się wybiera te pozostałe 95* %, czyż nie?




*rozkład procentowy jest przykładem, nie szukałam takich statystyk.



KenWatanabe - 16 wrz 2011 12:07 napisał(a):Może powinniśmy też zakazać palenia papierosów i spożywania alkoholu bo to też prawie zawsze źle się kończy.



Prohibicja powoduje silne i bujne rozwinięcie podziemia i czarnego rynku, taki przykład już jest w historii:)
Niektóre rzeczy powinny być narzucane odgórnie (i nie mam na myśli tutaj tylko motoryzacji), by chronić tę część społeczeństwa, która z myśleniem ma pewien problem.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Postprzez kamil » 2011-09-16, 17:13:26

KenWatanabe - 2011-09-15, 23:25 napisał(a):Ale jednocześnie totalnie nie zgadzam się z ustawodawcą który godzi się na to by ludzie wbrew, być może własnej decyzji, idąc za jego głosem, za literą prawa są zmuszeni zginąć. Na prawdę uważam, że lepiej by było gdyby ludzie jeździli na własną odpowiedzialność, bo na obecną chwilę ustawodawca wybiera po prostu mniejsze zło i ma przez to, co tu dużo mówić, po dzisiejszym dniu krew trzech osób na rękach.

Nie można się z tym zgodzić, przynajmniej nie ja. Ludzie ze zwykłego lenistwa i niewygody nie zapinają pasów, zmusza ich do tego ryzyko otrzymania mandatu. Jeśli nie było by takiego nakazu to zdecydowana większość po prostu by tego nie robiła.
Skoro jednak zapinanie pasów ratuje 95 % ludzi uczestniczących w wypadku to przy braku takiego przepisu oni prawdopodobnie zginęliby lub odnieśli większe obrażenia. Czyli ustawodawcy mieliby krew na rękach z winy nieumyślnej, no bo mogli temu zapobiec. Więc chyba lepiej zmusić ludzi do czegoś i mieć czyste sumienie.

Jaką mamy pewność że osoby które nie zapną pasów wylecą z samochodu i przeżyją ?
KenWatanabe - 2011-09-16, 12:07 napisał(a):Ale mimo to widzę zasadniczą różnicę w zapinaniu pasów z własnej woli, a odgórnym tego narzucaniu, bo jak widzimy nie zawsze jest to słuszna decyzja. Pod względem moralnym ta ustawa to dla mnie po prostu wybieranie mniejszego zła, a to etyczne nie jest.

Nie jest etyczne ratowanie ludziom życia ? Nigdy nie ma 100% pewności, tak samo nie można powiedzieć - zapiął pasy i zginął, zginął bo jechał jak idiota za przeproszeniem. Chcesz dać ludziom możliwość wyboru czy mają jechać z zapiętymi pasami czy nie, może najpierw warto ich nauczyć jeździć bezpiecznie. Ludzie narażają się na ryzyko, a jak im się coś stanie to wtedy narzekają na wszystko w około.

Ja sam w mieście nie zawsze zapinam pasy, ale jeśli wyjeżdżam po za miasto to zawsze i nie dla tego że zatrzyma mnie Pan policjant i wlepi mi mandat, ale dla własnego bezpieczeństwa, tak samo proszę o zapięcie pasów przez pasażerów, ale nie każdy myśli w ten sposób, a później są konsekwencje.
"Nie ma nieświadomości bardziej hańbiącej jak przekonanie, że coś się wie o czym się nic nie wie."
Sokrates.
Avatar użytkownika
kamilNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 3259
Dołączył(a): 2005-12-25, 22:44:41
Lokalizacja: Dębica
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: pasy bezpieczeństwa

Postprzez KenWatanabe » 2011-09-17, 01:41:22

cre[a]tive napisał(a):Statystyki chyba pokazują, że pasy uratowały po stokroć więcej żyć niż zaszkodziły? Więc na zdrowy rozum, jak ma się załóżmy 5 % szans, że pasy zaszkodzą i uniemożliwią tudzież utrudnią wydostanie się z samochodu podczas wypadku, to się wybiera te pozostałe 95* %, czyż nie?

Mówisz tak jakby zniesienie prawa nakazującego zapinanie pasów wiązało się od razu z wprowadzeniem innego - zakazującego zakładania pasów, a tak nie jest.

Bardziej obrazowo; wyobraźcie sobie sytuację, że ktoś stawia przed Wami na placu 100 osób w dwóch grupach, jedną liczącą 95, a drugą 5 osób. I macie wybór: skazać osobiście 5 osób na śmierć albo umyć ręce i pójść do domu z przeświadczeniem, że jutro być może przeczytacie w gazetach o tym, że 10 lub 15 osób z tej grupy zginęło w wyniku własnej głupoty (no jest jeszcze wariant by zabić tych 95, tj prawny zakaz zapinania pasów ale myślę, że jednak nikt normalny by się na to nie porwał). Mnie osobiście jedynym wyjściem wydaje się bramka numer dwa. Może i Biblia uczy nas, że umywanie rąk nie jest najlepszym wyjściem ale ona już od dawna nie spełnia roli wyznacznika moralności. Choć jak na to spojrzę faktycznie dopuszczam możliwość, że ktoś może pierwszą opcję wybrać, bo to mimo wszystko ludzkie życie ale ja jako zaparty liberał i zwolennik wolności obywatelskich jakoś sobie tego nie wyobrażam.

Dziwi mnie też, że niektórzy tak szybko podejmują tę decyzję i wydaję mi się, że to dlatego, że to nie ciąży na ich barkach tylko na sumieniu ustawodawcy czyli poniekąd bezdusznego tworu, choć jak wszyscy wiemy prawo ustanawiają ludzie. Dla mnie stawiającego się na miejscu tych ludzi byłaby to traumatyczna decyzja porównywalna chyba tylko z jakimiś budzącymi zgrozę obozowymi opowieściami typu "dajcie nam kilku winnych bo inaczej cały barak idzie do gazu".

kamil napisał(a):Skoro jednak zapinanie pasów ratuje 95 % ludzi uczestniczących w wypadku to przy braku takiego przepisu oni prawdopodobnie zginęliby lub odnieśli większe obrażenia.
kamil napisał(a):Ja sam w mieście nie zawsze zapinam pasy, ale jeśli wyjeżdżam po za miasto to zawsze i nie dla tego że zatrzyma mnie Pan policjant i wlepi mi mandat, ale dla własnego bezpieczeństwa,

W moim odczuciu sam sobie zaprzeczasz. Najpierw mówisz, że gdyby takiego przepisu nie było to nikt by pasów nie zapinał, a następnie stwierdzasz, że sam zapinasz pasy nie ze względu na przepis tylko na bezpieczeństwo.

Poza tym jeszcze raz zapytam, czy naprawdę sądzicie, że zniesienie tego przepisu drastycznie zmniejszyłoby odsetek osób zapinających pasy? Ja chociażby w tym temacie na BF obserwuję coś zgoła odmiennego, bo jak dotąd nikt nie napisał, że jest za niezapinaniem i zapina tylko dlatego, że mu każą.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez kamil » 2011-09-17, 11:46:00

KenWatanabe - 2011-09-17, 01:41 napisał(a):W moim odczuciu sam sobie zaprzeczasz. Najpierw mówisz, że gdyby takiego przepisu nie było to nikt by pasów nie zapinał, a następnie stwierdzasz, że sam zapinasz pasy nie ze względu na przepis tylko na bezpieczeństwo.

Ken, przecież ja pisze tylko o sobie a nie o milionowej reszcie użytkowników ruchu.

To może pozwólmy jeździć ludziom po pijaku bo mają większe szanse na przeżycie, a zakazywanie jazdy po alkoholu zmniejsza te szanse.
Dziwi mnie Twoje rozumowanie, przecież przy braku takiego nakazu, nie 5 osób z tych 100 by ginęło, ale pewnie 50. Ale wtedy to nie byłaby wina ustawodawcy bo oni nic nie zakazują, ani nie nakazują.
Jest obowiązkiem ustawodawcy starać się o nasze bezpieczeństwo, a to nie jest jak mówisz wybieranie mniejszego zła, ale lepszego rozwiązania.
"Nie ma nieświadomości bardziej hańbiącej jak przekonanie, że coś się wie o czym się nic nie wie."
Sokrates.
Avatar użytkownika
kamilNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 3259
Dołączył(a): 2005-12-25, 22:44:41
Lokalizacja: Dębica
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez eminio » 2011-11-20, 18:04:47

bezpieczeństwo w podróży to podstawa, bez tego nie można mówić o jakimkolwiek komforcie.
Avatar użytkownika
eminioNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 48
Dołączył(a): 2009-05-26, 00:43:50
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez ollo » 2011-11-28, 00:56:31

szczerze to w autokarach czy autobusach nigdy jeszcze w pasach nie jeździłem, pewnie dlatego, że nie jechałem jeszcze takim w którym pasy by były :p tak swoją drogą to wole pociągi, bo jakakolwiek opcja "samochodowa" poza prywatnym autem jest dla mnie męcząca ze względu na wzrost
Avatar użytkownika
olloNone specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): 2009-05-31, 11:59:31
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2011-11-28, 21:29:28

Będą w tym roku w Grecji obiecałem sobie, że będę jeździć w autokarze w pasach :) Ale kierowca spokojnie jechał, nie było większego zagrożenia i nie jeździliśmy w nocy, że już po 1 dniu sobie odpuściłem :D
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: pasy bezpieczeństwa

Postprzez KenWatanabe » 2011-11-29, 01:09:28

BlueMan napisał(a):Będą w tym roku w Grecji obiecałem sobie, że będę jeździć w autokarze w pasach :) Ale kierowca spokojnie jechał, nie było większego zagrożenia i nie jeździliśmy w nocy, że już po 1 dniu sobie odpuściłem :D


Czyli powiedzenie:

eminio napisał(a): bez tego nie można mówić o jakimkolwiek komforcie.


traci tutaj sens?
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez CookieMonster » 2012-01-13, 20:38:15

Pasy w autokarach? Fajna sprawa, zwłaszcza dla dzieciaków, które jeżdżą na wycieczki, jako mamie spokojniej wiedzieć, ze młody podróżuje w zapiętych pasach. A zapinać będzie na pewno, choć jeżdzżąc samochodem z rodzicami kolegów już nie raz widziałam, jak dzieciaki szaleją w samochodzie i tylko spoglądają z pobłażliwością na moje dziecko, które taszczy ze sobą podstawkę pod pupę i zapina sie pasami. Ale jeśli rodzice nie dadzą takiego przykładu, to dzieciaki bedą unikały zapinania pasów, to przecież obciach!
Avatar użytkownika
CookieMonsterNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 192
Dołączył(a): 2010-09-02, 18:09:50
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cristisaBalbina » 2015-04-02, 11:27:52

pasy powinny być obowiązkowe w każdym aucie
Projektowanie wnętrz Śląsk
Avatar użytkownika
cristisaBalbinaFemale
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): 2015-03-27, 11:09:50
Lokalizacja: Myszków
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez pawlicki » 2015-04-15, 19:17:19

mysle ze warto by tu wspomniec, ze powinno sie posiadac w aucie takze noz ratowniczy do przecinania pasów, choc to nie obowiazek
Avatar użytkownika
pawlickiNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 625
Dołączył(a): 2009-02-05, 02:46:40
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez rrossalita » 2015-04-16, 19:14:42

widziłam w paru multitoolach,że jest jako wyposażenie przecinak do pasów
Avatar użytkownika
rrossalitaNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 290
Dołączył(a): 2015-03-04, 22:25:59
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez pawlicki » 2015-04-22, 01:11:37

o prosze
tego nie widzialem
jakis przyklad ?
Avatar użytkownika
pawlickiNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 625
Dołączył(a): 2009-02-05, 02:46:40
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Oliq » 2015-06-13, 16:33:17

Zawsze zapinam pasy i nie ma dla mnie znaczenia czy prowadzę czy siedzę z tyłu jako pasażer.
monitoring GPS
Avatar użytkownika
OliqNone specified
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): 2015-06-13, 16:21:13
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

  • Inne

Powrót do Motoryzacja i Komunikacja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 103 gości

cron