Na indeksie Giertycha

Człowiek przez całe życie przecież się uczy !

Re: Na indeksie Giertycha

Postprzez zuyboy » 2008-05-10, 22:32:22

Syderyt napisał(a):Lekcje polskiego w takim wydaniu będą bezsensowną analizą bezsensownych fragmentów.

Twierdzisz, że lektury szkolne to zlepek bezsensownych fragmentów?

Czytanie fragmentów eliminuje tylko fabułę, więc jeżeli jakaś książka przybliża historię, ukazuje zachowania i tradycje to odpowiednio wybrane z niej fragmenty też będą to robić.
Colorblind napisał(a):a wymaganie znajomości ich fragmentarycznie jest bzdurą

Nie jest. Fragmentaryzacja eliminuje tylko fabułę, a to nikomu do szczęścia nie jest potrzebne.
Colorblind napisał(a):Uważam, że owa fragmentaryzacja jest bezsensowna, bo ani nie pozwala na zrozumienie dobrze, co zostało przedstawione w książce i dlaczego akurat to i w taki, a nie inny sposób.

Fragmentaryzacja jest po to, aby przybliżyć konkretne zagadnienia, bo nie po to jest LO, aby do głowy wbić jak najwięcej interpretacji "o co chodziło autorowi w tej czy innej książce"

Jak się chce porównać opisy przyrody u 5 różnych pisarzy to koniecznie trzeba przeczytać po całej książce każdego z nich, czy może wystarczy przeczytać tylko opisy przyrody?
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Na indeksie Giertycha

Postprzez Syderyt » 2008-05-10, 23:49:31

zuyboy napisał(a):Twierdzisz, że lektury szkolne to zlepek bezsensownych fragmentów?
Nie. Nie twierdzę tak. Lektury nie są zlepkiem fragmentów lecz integralną całością. Fragment utworu jest bezsensu jeśli nie zna się całości.
zuyboy napisał(a):Czytanie fragmentów eliminuje tylko fabułę, więc jeżeli jakaś książka przybliża historię, ukazuje zachowania i tradycje to odpowiednio wybrane z niej fragmenty też będą to robić.
Fragmenty także zawierają fragment fabuły który będzie wymagany na maturze. Nie można zrozumieć sensu fragmentu bez znajomości całości.
zuyboy napisał(a):Fragmentaryzacja eliminuje tylko fabułę, a to nikomu do szczęścia nie jest potrzebne.
Do szczęścia to nie ale do zrozumienia sensu fragmentu jest potrzebna.
zuyboy napisał(a):Fragmentaryzacja jest po to, aby przybliżyć konkretne zagadnienia, bo nie po to jest LO, aby do głowy wbić jak najwięcej interpretacji "o co chodziło autorowi w tej czy innej książce"
Fragmentaryzacja doprowadzi do tego, że w LO będą wbijać konkretne zagadnienia. A interpretacji tego po co te zagadnienia są i jak się mają do całości nie będzie. Samo kucie bez zrozumienia.
Osaczyli mnie nienawistnymi słowami i bez przyczyny mnie napastowali.
Oskarżali mnie w zamian za miłość moją; a ja się modliłem.
Odpłacili mi złem za dobre i nienawiścią za moją miłość.
Avatar użytkownika
SyderytNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 266
Dołączył(a): 2007-12-25, 16:43:07
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Na indeksie Giertycha

Postprzez Colorblind » 2008-05-11, 00:53:44

zuyboy napisał(a):Fragmentaryzacja eliminuje tylko fabułę, a to nikomu do szczęścia nie jest potrzebne.
gdyby tak było to byśmy nie dyskutowali na ten temat
zuyboy napisał(a):Fragmentaryzacja jest po to, aby przybliżyć konkretne zagadnienia, bo nie po to jest LO, aby do głowy wbić jak najwięcej interpretacji "o co chodziło autorowi w tej czy innej książce"
czyż nie lepszym rozwiązaniem byłoby wybranie odpowiedniej ilości książek, poparcie ten wybór solidną argumentacją, czytanie, poznawanie ich całościowo niż multum fragmentów, które tak naprawdę niczego nie wnoszą? Dany fragment nie świadczy o całej książce, może być poza tym tak sprytnie wybrany, że wypaczy sens i przekaz danej książki
zuyboy napisał(a):Jak się chce porównać opisy przyrody u 5 różnych pisarzy to koniecznie trzeba przeczytać po całej książce każdego z nich, czy może wystarczy przeczytać tylko opisy przyrody?
w liceum nie porównuje się opisów przyrody u pięciu różnych pisarzy
bo w życiu ważne jest poczucie koloru
ręceprecz odtybetu
"i nie bądź jak odkurzacz, co tylko ssie, by ssać"
Avatar użytkownika
ColorblindNone specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): 2008-05-08, 23:04:52
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Na indeksie Giertycha

Postprzez zuyboy » 2008-05-11, 07:26:47

Colorblind napisał(a):gdyby tak było to byśmy nie dyskutowali na ten temat

Fabuła jednak jest nam potrzebna do szczęścia? No to można przeczytać jej streszczenie.
Colorblind napisał(a):które tak naprawdę niczego nie wnoszą?

Ależ wnoszą. Żeby zapoznać się ze stylem wystarczy właśnie przeczytać kawałek.
Colorblind napisał(a):czyż nie lepszym rozwiązaniem byłoby wybranie odpowiedniej ilości książek, poparcie ten wybór solidną argumentacją,

Podaj jaki argument wykaże wyższość tego, że będzie 6 lektur zamiast 5?
Colorblind napisał(a):w liceum nie porównuje się opisów przyrody u pięciu różnych pisarzy

To był tylko przykład na to, że czytanie fragmentów też ma sens.
Syderyt napisał(a):Fragment utworu jest bezsensu jeśli nie zna się całości.

To nieprawda.
Syderyt napisał(a):Fragmenty także zawierają fragment fabuły który będzie wymagany na maturze.

Po co wymagać znajomości konkretnych fabuł na maturze?
Syderyt napisał(a):Nie można zrozumieć sensu fragmentu bez znajomości całości.

Często można.
Syderyt napisał(a): ale do zrozumienia sensu fragmentu jest potrzebna.

Niekoniecznie.
Syderyt napisał(a):A interpretacji tego po co te zagadnienia są

A po co są zagadnienia?


Z tego co pamiętam to na lekcjach języka polskiego omawia się też fragmenty Biblii. I teraz pytanie zaczynamy omawiać Biblię w całości czy też rezygnujemy z niej? Zaczniemy wymagać od uczniów 1 klasy LO przeczytania w całości dzieł Platona,Arystotelesa, Seneki, Marka Aureliusza czy też wyrzucimy ich z programu?
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Poprzednia strona

  • Inne

Powrót do Szkoła, nauka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 292 gości

cron