Informatyka

Człowiek przez całe życie przecież się uczy !

Informatyka

Postprzez privace » 2006-10-26, 19:38:57

Czy ktoś mi wytłumaczy albo poda strone po co W PRAKTYCE są bramki, rejestry, liczniki, magistrale i sumatory? Bo mam tak kiepskiego nauczyciela, że nic nie kapuję. A wolałabym rozumieć, to co muszę wykuć. Tylko wiecie- w dwoch prostych słowach jak do dziecka, do czego to w praktyce służy ;)
A przy okazji- czy wiecie, po jakiego grzyba nauka informatyki zaczyna się od DOSa? Wg. mnie to strata czasu, zakuwanie tych wszystkich poleceń, których w dzisiejszych komputerach na nic mi się nie przydadzą. Ktoś wogóle jeszcze używa tego przedpotowego wynalazku?
Ostatnio edytowano 2006-10-27, 00:05:03 przez privace, łącznie edytowano 1 raz
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Informatyka

Postprzez BlueMan » 2006-10-26, 20:00:47

A dokładnie o co chodzi, w jakim kontekście wszystko ?!
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19108
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Informatyka

Postprzez privace » 2006-10-26, 20:04:19

To z przedmiotu "urządzenia techniki komputerowej". Facet podaje definicje, ględzi o bitach, systemie binarnym, i żadnych odniesień do praktyki. Ja to mogę spoko wszystko wykuć, ale chciałabym rozumieć po co i do czego to służy?
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Informatyka

Postprzez Artsf » 2006-10-26, 20:24:38

Np. magistrala.
W komputerach można porównać do autostrady , którą dane poruszają się pomiędzy poszczególnymi elementami komputera: procesorem, pamięcią, kartami rozszerzeń itp
Więcej o magistrali
Jeśli chodzi o DOS - niestety lecz jest to niezbędne gdyż samo klikanie i wchodzenienie z wiersza poleceń w trybie obrazkowym na niewiele się zda nawet w systemie Windows XP.Dużo operacji w XP wykonuje się z konsoli administratora np.usunięcie dialera.A polecenia są identyczne jak w systemie MS DOS (Dyskowy System Operacyjny)No i kto ma opanowany DOS to łatwiej takiemu przejść na systemy unixowe np.Linux , w którym niektóre operacje na kosoli są niezbędne do poprawnej pracy systemu.Jaka jest różnica między DOS a Unixem w trybie konsoli?
Na przykład polecenia:
DOS - maksymalnie 8 znaków i rozszenie - wielkości liter nie mają znaczenia.
Unix - 255 znaków i rozszerzenie - rozróżnia wielkość liter.
Jest kilka odmian systemu DOS np:
PC-DOS firmy IBM
MS-DOS firmy Microsoft
DR-DOS firmy Digital Research
FreeDOS – wolne oprogramowanie do bezpłatnego pobrania
PTS-DOS
Avatar użytkownika
ArtsfNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1344
Dołączył(a): 2006-01-08, 19:36:40
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Informatyka

Postprzez privace » 2006-10-26, 20:35:44

No to już jestem ździebko mądrzejsza :D teraz nawet już zrozumiałam, dlaczego są ograniczenia do jednego nadajnika i odbiornika. A reszte słówek też możesz w taki sam sposób porównać do czegoś?
Bo wiecie, ja naprawdę z przekonania wybrałam informatykę na swój drugi zawód, ale chciałabym wiedzieć i rozumieć, a nie zakuwać bezmyślnie regułki.
Dzięki art_sf, nagroda już leci, bo właśnie o takie proste porównanie do czegoś znanego mi chodziło :super:
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Informatyka

Postprzez Artsf » 2006-10-26, 20:49:13

privace napisał(a):A reszte słówek też możesz w taki sam sposób porównać do czegoś?

Jest tu bardzo dużo do napisania i ja wybrałem tylko przykłady.Niestety ale bez książek i czasopism raczej się nie obejdziesz , chociaż obecnie jest coraz więcej dokumentacji polskojęzycznej w internecie.Ale na pojedyncze pytanią mogę zawsze odpowiedzieć (o ile będę w stanie).
Ostatnio edytowano 2006-10-26, 21:56:50 przez Artsf, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
ArtsfNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1344
Dołączył(a): 2006-01-08, 19:36:40
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Informatyka

Postprzez Ahl-I-Batini » 2006-10-26, 21:22:02

Wyjasnie 'bramki' i 'rejestry' bo co do reszty to nie wiem jaki kontekst.

'Bramki'. To takie 'cosie', ze podaje sie mu iles tam danych, a on wypluwa jedna. Najczesciej stosuje sie bramki o charakterystyce operatorow logicnzych. Pamietasz? alternatywa, koniunkcja, implikacja? Np bramka 'and' dziala, ze jak podasz jej wartosc 0 i 0 to da 0, jak 0 i 1 to da 0 a jak 1 i 1 to da 1. To jest takie abstrakcyjne pojecie na zespol eletrycznych [+++18+++]. Mam nadzieje, ze nie musisz wnikac, jak to sa tranzystory ustawione. W kazdym razie, z takich kompleksow elektro-pierdol, buduje sie uklady bramek, ktore wykonuja konkretne operacje - np. dodaja liczby. I to sa skladowe procesorow. Np procesor ma jednostke arytmetyczno logiczna, a w niej zespol bramek 'sumator', ktory dodaje dwie liczby, a ten sumator zlozony jest z bramek.

Rejestr. Jest to uklad bramek, taki, ze jak mu sie wprowadzi dana, to ona caly czas tam jest zachowana. Tzn. Jesli Ty mu nie wyslesz sygnalu, ze ma zmienic, to on caly czas ma wartosc jaka mu nadalas wczesniej. To dziala na zasadzie 'sprzerzenia zwrotnego', ale nie wiem czy tlumaczyc ...
Jeśli człowiek pracuje, zawsze pracuje na kogoś, a wtedy nie jest człowiekiem tylko niewolnikiem, a ja wszędzie i zawsze chciałem sam, chciałem być sam, żeby mieć wszystkich gdzieś, razem z ich smutkiem i beznadziejnym żalem.
Strugaccy
Avatar użytkownika
Ahl-I-BatiniNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1255
Dołączył(a): 2006-03-31, 18:51:54
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Informatyka

Postprzez privace » 2006-10-26, 21:50:57

Ahl-I-Batini napisał(a):To takie 'cosie', ze podaje sie mu iles tam danych, a on wypluwa jedna.

No dobra, ale gdzie te cosie są potrzebne? np. do właczania czegos, czy jak? Bo ja jestem mało ścisłym umysłem :zawstydzony: , dopiero jak sobie porównam do czegoś znanego, to rozumiem. (Tabliczkę mnożenia przez zero zrozumiałam, jak mi ktoś powiedział, że zero to jest dziura- każda liczba tam wpada i zostaje tylko ta dziura :D ) Więc nie chodzi o naukowe podejście, ale takie ludzkie podejście do sprawy, jak np. o magistrali:
art_sf napisał(a):W komputerach można porównać do autostrady , którą dane poruszają się pomiędzy poszczególnymi elementami komputera: procesorem, pamięcią, kartami rozszerzeń itp

Bo, że chodzi o bramki NOT, AND itd, przerzutnik zapamiętuje jeden bit (a właśnie, rejestr jest z przerzutników, to też wiem ;) ), rejestry są szeregowe i równoległe itd- to ja to umiem. A w razie czego znajdę sobie w google. Tylko "z czym to się je" w komputerze? Bo trzy razy Z (zakuć, zdać, zapomnieć) to nie dla mnie. Jak skojarzę gdzie, jak i po co- to zapamiętam i będę wiedziała.
Obiecuję każdemu, dzięki komu zaświeci mi się żaróweczka w głowie odpowiednie podziękowanie :D I satysfakcję macie zagwarantowaną, że jesteście mądrzejsi ode mnie ;)
A myślę, że może niektórym początkującym też się taka "łopatologia" przyda...
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Informatyka

Postprzez Artsf » 2006-10-26, 21:54:36

Rejestr Windows - aby uruchomić , należy w menu otworzyć "Uruchom" i wpisać "regedit" bez "
A jeśli chodzi o bramkę to dotyczy ustawień sieci
Rejstr Windows
Bramka - przykład w SDI
Zobacz ten link
Avatar użytkownika
ArtsfNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1344
Dołączył(a): 2006-01-08, 19:36:40
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Informatyka

Postprzez traphezz » 2006-10-26, 22:18:27

Wszystkie operacje ktore wykonujesz na komputerze to seria takich zer i jedynek ktore mowia calej elektronice co dokladnie ma sie zrobic. NIe wiem jak to inaczej wytlumaczyc :P

traphezzNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 5249
Dołączył(a): 2004-11-08, 17:49:22
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy
Imię: Adam

Re: Informatyka

Postprzez Meth » 2006-10-26, 22:23:25

art_sf napisał(a):Bramka - przykład w SDI

Tutaj chyba chodzi o bramkę logiczną ;)

privace: Luknij na wikipedię: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bramka_logiczna / http://en.wikipedia.org/wiki/Logic_gate
Meth.
Avatar użytkownika
MethNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 824
Dołączył(a): 2004-10-31, 13:22:13
Lokalizacja: z Daleka
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Informatyka

Postprzez privace » 2006-10-26, 22:44:32

oj, no właśnie nie chodzi mi o naukowe wyjaśnienie :( Tylko raczej takie, jakbyście tłumaczyli co to jest samolot komuś, kto żyje w średniowieczu albo dziecku... Wiem, że to niełatwe. Pociesza mnie jedynie, że ja coś pamiętam z logiki, a reszta kursu- chłopcy w większości świeżo po liceum- nie mają pojęcia o co chodzi ;) Więc wiem, że NAND oznacza 1 i 1 to będzie 0. itd. Ale zlitujcie się i dajcie zrozumiałe praktyczne zastosowanie tej teorii, przykłady z życia wzięte :help:
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Informatyka

Postprzez Artsf » 2006-10-26, 22:45:53

Meth napisał(a):Tutaj chyba chodzi o bramkę logiczną

Raczej tak , zwłaszcza w początkowym okresie nauczania
To samo dotyczy generatora więcej w tym linku
Avatar użytkownika
ArtsfNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1344
Dołączył(a): 2006-01-08, 19:36:40
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Informatyka

Postprzez BlueMan » 2006-10-26, 23:25:44

Ahl-I-Batini napisał(a):'Bramki'. To takie 'cosie', ze podaje sie mu iles tam danych, a on wypluwa jedna. Najczesciej stosuje sie bramki o charakterystyce operatorow logicnzych. Pamietasz? alternatywa, koniunkcja, implikacja? Np bramka 'and' dziala, ze jak podasz jej wartosc 0 i 0 to da 0, jak 0 i 1 to da 0 a jak 1 i 1 to da 1. To jest takie abstrakcyjne pojecie na zespol eletrycznych [+++18+++]. Mam nadzieje, ze nie musisz wnikac, jak to sa tranzystory ustawione. W kazdym razie, z takich kompleksow elektro-pierdol, buduje sie uklady bramek, ktore wykonuja konkretne operacje - np. dodaja liczby. I to sa skladowe procesorow. Np procesor ma jednostke arytmetyczno logiczna, a w niej zespol bramek 'sumator', ktory dodaje dwie liczby, a ten sumator zlozony jest z bramek.
Do dzisiaj bramki (operatory logiczne) typu OR AND XOR, itp są uzywane do sterowania oswietleniem skrzyżowania ulicznego w Seattle ;)
Sam kiedyś pisałem wirutalnie takie sterowanie sygnalizacją świetlną :D zabawy co nie miara, ale potem jak cieszy efekt zmieniajacych się światełek :P
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19108
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Informatyka

Postprzez privace » 2006-10-26, 23:28:44

Za zaangazowanie i łopatologie nie tylko na forum Blue pomógł :super:
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Informatyka

Postprzez thalcave » 2006-10-26, 23:51:30

bramki logiczne:
^ koniunkcja
v alternatyywa
~ zaprzeczenie

Sytuacja pierwsza (do ^)
Chcesz kupic sobie nowy kosmetyk, ale masz czula skórę. Dlatego pytasz koleżanki o ich opinie. Jeśli go polecają (nie szkodzi skórze) to jest to zdarzenie sprzyjajace kupieniu (w technice zwane prawdą logiczną i oznaczaną jako 1), każde uczelenie u Twoich koleżanek powoduje, że produkt nie jest polecany (falsz logiczny oznaczany 0). Ponieważ Twoja skóra jest bardzo wrażliwa to wystarczy jedena zła opinia byś nie kupiła kosmetyku. Na to polega koniunkcja. Jedna zła opinia (jedno 0) daje negatywny rezultat (falsz logiczny)

Sytuacja 2 (do ~)
Rozmawiasz z uczniem i wiesz, że zawsze kłamie. Każde jego zdanie musisz więc zaprzeczyć. Tak więc:
"Zrobiłem zadanie domowe" (1) = "Nie zrobiłem" (0)
"Szanuje pana od polskiego" (0) = "Mam go gdzieś" (1)

Sytuacja 3 (do v):
Chcesz kupić koleżance płyte, ale nie wiesz czy Ją ma. Zatem wypytujesz wspólnych znajomych. Dajmy, że "posiadanie płyty" to 1, a "nie ma jej" to 0.
Jeśli 10 osób powie, że jej nie ma, a jedna powie, że ma (nikt nie klamie; znajomi są albo nie doinformowani, albo znają przestarzałe fakty) znaczy że tą płyte ma.
Tak więc w alternatywie wystarczy, żeby istniała jedna jedynka (prawda logiczna) by alternatywa była prawdziwa.


Mam nadzieje, że zrozumiałaś te historyjki.
"It's great to be here. It's great to be anywhere"
Keith Richards
Avatar użytkownika
thalcaveNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 4328
Dołączył(a): 2005-12-28, 20:02:55
Lokalizacja: odległa galaktyka
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Informatyka

Postprzez privace » 2006-10-27, 00:03:05

Super tłumaczenie, ale pisałam, że z logiką w teorii nie mam problemu i pamiętam te wszystkie opcje z liceum. Napracowałeś się i doceniam, ale... Blue mi wytłumaczyl do czego to może służyć w praktyce wcześniej na gg.
Pozostał licznik i sumator. Tylko nie ładujcie mi błagam regułek, bo ja naprawdę robię notatki i sie uczę pilnie. Ale co i po co ten licznik liczy,a sumator dodaje? (jakie programy z nich korzystają i jaki jest efekt)
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Informatyka

Postprzez Artsf » 2006-10-27, 00:55:18

Sumator - jest dość szerokie pojęcie. Może to być układ wykonujący operacje dodawania dwóch (lub więcej) liczb dwójkowych jak również maszyną biurową , która wykonuje trzy podstawowe działania arytmetyczne: dodawanie, odejmowanie i mnożenie.Rozszerzeniem sumatora jest arytmometr gdzie można wykonać również dzielenie i mnożenie za pomocą wielokrotnego dodawania lub odejmowania czyli dawna maszyna licząca na korbę (u nas jeszcze były na początku lat 70).Następnie pojawił się kakulator elektroniczny coraz bardziej podobny do komputera (dużo działań matematycznych i pamięć).
Arytmometr określa także jednostkę obliczeniową procesora – układ wykonujący proste działania matematyczne, najczęściej w systemie binarnym.
Licznik - najprawdopodobniej chozi tu o licznik rozkazów.
Jest to bardzo ważny rejestr mikroprocesora, w którym przechowywany jest adres rozkazu, który ma być wykonany w następnej koleności.
Bo mam tak kiepskiego nauczyciela, że nic nie kapuję

Niestety nie tylko Ty - jest sporo niekompetentnych osób uczących tego przedmiotu.
I podam przykład - wielu z nich myli pojęcia takie jak jednostka systemowa komputera i jednostka centralna.
Jednostka systemowa - obudowa z podzespołami (płyta główna , pamięci , karty rozszerzeń , dyski itd.).
Jednostka centralna - procesor nazywany też centralną jednostką obliczeniową.
Avatar użytkownika
ArtsfNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1344
Dołączył(a): 2006-01-08, 19:36:40
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Informatyka

Postprzez traphezz » 2006-10-27, 22:41:59

art_sf, ale privace nie chciala regulek xD na programowaniu mialem liczniki i sumatory wiec licznik po prostu rósł wraz z powtarzaniem sie pewnej funkcji, sumator zas sluzyl po prostu do sumowania. Byl sobie od taki program: wpisz jakas liczbe podajesz 3 drugi raz wpisz jakas liczbe 10 trzeci raz wpisz 7 i sumator zlicza te liczby i wychodzi 20 zas licznik ilosc wklepanych liczb czyli 3. Nie wiem do czego to sie na utk odnosi ale taki jest moj przyklad :D

traphezzNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 5249
Dołączył(a): 2004-11-08, 17:49:22
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy
Imię: Adam

Re: Informatyka

Postprzez Artsf » 2006-10-28, 00:07:32

Napisałem że jest to szersze pojęcie i można różnie zinterpretować zarówno w zakresie sprzętowym i programowym
dlatego przeszukałem w Google
Sumator - sporo tego
a tu licznik
Avatar użytkownika
ArtsfNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1344
Dołączył(a): 2006-01-08, 19:36:40
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Następna strona

  • Inne

Powrót do Szkoła, nauka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 199 gości

cron