Szybkie czytanie

Człowiek przez całe życie przecież się uczy !

Szybkie czytanie

Postprzez Arellen » 2006-09-15, 22:47:43

Kto umie szybko czytać? Czy ktoś uczył się samodzielnie, albo był na kursie? Jakie wyniki, jakie wrażenia? Szukam ludzi zainteresowanych tematem :) Albo zachwyconych lub zniechęconych. Odezwijcie się, czy to dla Was przydatne w szkole? na studiach?
A jak ktoś nie wie, jak szybko czyta, to niech sobie zmierzy tempo o tutaj:
Szybkie czytanie
i też mi napisze :) Ja czytam 900 słów na minutę
Arellen
Avatar użytkownika
ArellenNone specified
Podglądacz
Podglądacz
 
Posty: 6
Dołączył(a): 2006-09-15, 22:22:16
Lokalizacja: Kielce
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Szybkie czytanie

Postprzez Q3lo » 2006-09-15, 23:01:21

Arellen napisał(a):Ja czytam 900 słów na minutę


No to nieźle... zawsze chciałęm się uczyć szybkiego czytania. Terazm mam 212 słów na minute i zapamietalem 76% z tego co przeczytałem. Jak reszta? Bo nie wiem czy dobrze wypadłem :D

Test jak najbardziej cool.

[ Dodano: 2006-09-15, 23:04 ]
Æwiczenia tez super! :padam:
"Jedzcie gówna! Miliony much nie mogą się mylić!!!"
Avatar użytkownika
Q3loNone specified
Banned
Banned
 
Posty: 6560
Dołączył(a): 2004-09-26, 22:44:02
Lokalizacja: Lublin
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Szybkie czytanie

Postprzez Ahl-I-Batini » 2006-09-16, 00:10:21

Arellen napisał(a):Odezwijcie się, czy to dla Was przydatne w szkole? na studiach?

Nie. Poniewaz ucze sie tego co chce. Szybkie czytanie wyklucza inne toki myslowe w tym samym czasie. A jak czytam jakis podrecznik/skrypt to dodatkowo to interpretuje na inne sposoby. Np. Czytam o algortymie grafowym i rownoczesnie kombinuje nad zgrabna implementacja. Przy szybkim czytaniu powstaly by konflikty i zapamietywanie spadlo drastycznie.

PRzydatne to za to jest do lektur 'lekkich'. Literatura piekna i beletrystyka. Milo wpasc do empiku na dwie godziny i przeczytac pare ksiazek ;p
Jeśli człowiek pracuje, zawsze pracuje na kogoś, a wtedy nie jest człowiekiem tylko niewolnikiem, a ja wszędzie i zawsze chciałem sam, chciałem być sam, żeby mieć wszystkich gdzieś, razem z ich smutkiem i beznadziejnym żalem.
Strugaccy
Avatar użytkownika
Ahl-I-BatiniNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1255
Dołączył(a): 2006-03-31, 18:51:54
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Szybkie czytanie

Postprzez Arellen » 2006-09-16, 00:48:49

A ja mam wręcz odwrotnie - beletrystykę wolę czytać około 500 słów na minutę, czasem nawet 200, poezję kilka słów na minutę. A teksty związane z pracą dużo dużo szybciej. Mnie to nie zaburza toku myśłenia - to znaczy owszem - muszę się skupić dokadnie na danym tekście, ale mogę przeczytać kilka i potem zauważyłam, że informacje z nich łączą się i mam fajne pomysły na rozwiązanie różnych problemów.
Ahl-I-Batini, a Ty umiesz czytać szybko, zraziłeś się czy tylko jesteś nieufny, co do metody?

Ja poczatkowo myślałam, że jak się nauczę szybko czytać, to wolno już nigdy czytać nie będę mogła i nawet mnie to martwiło. Dopiero trener mi powiedział, że mam sobie dopasowywać tempo do potrzeb.
Arellen
Avatar użytkownika
ArellenNone specified
Podglądacz
Podglądacz
 
Posty: 6
Dołączył(a): 2006-09-15, 22:22:16
Lokalizacja: Kielce
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Szybkie czytanie

Postprzez yamall » 2006-09-16, 06:44:20

Nigdy nie probowałem ani uczyć się szybkiego czytania, ani jakos sprawdzać jak szybko mógłbym czytać, jak juz coś czytam to wole na spokojnie, bo czytam dla przyjamności, a nie po to zeby tylko przeczytać.
Na jakimś innym forum w podobnym temacie widziałem komentarz do tych wszystkich technik który bardzo mi sie spodobał,

"Przeczytałem Wojnę i Pokój w 20 minut..... to jest o Rosji"
Avatar użytkownika
yamallNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 2606
Dołączył(a): 2006-06-29, 23:13:38
Lokalizacja: Niedaleko....
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Szybkie czytanie

Postprzez Suceed » 2006-09-16, 09:48:17

188 słów na minute, o 38 słów więcej niż powinienem ;P Zapamiętałem 90% tekstu
Obrazek
Avatar użytkownika
SuceedNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 7015
Dołączył(a): 2004-09-04, 15:25:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Szybkie czytanie

Postprzez BlueMan » 2006-09-16, 10:07:55

164 słowa i 70% tekstu zrozumiałem ;)
Nigdy nie byłem dobry w czytaniu, bo w całym moim życiu z własnej nie przymuszonej woli przeczytałem może z 5-6 książek :(
Czytam, jak mam na prawdę dużo wolnego czasu!! Ale to na prawde muszę mieć go dużo i nie mieć innej alternatywy na spędzenie go ;) wtedy to uwielbiam sobie poczytać ;) Od roku czekałem na przeczytanie książek Dan Brown, ale nie wyszło :(

Co do samej techniki szybkiego czytania, to w Empiku przeczytałem książkę o tym. Znam technikę jak to się czyta, itd. Kwestia wprawy według mnie ;) faktyczne działa ten sposób, ale nigdy go nie używałem na szeroką skalę
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19108
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Szybkie czytanie

Postprzez privace » 2006-09-16, 10:45:17

Moze ktos mnie posadzic o oszustwo, ale slowo daje, ze nie! 470 slow i 90% zrozumienia :yahoo: . Myslalam, ze wypadne lepiej, ale tekst byl wyjatkowo jak dla mnie niestrawny i dlatego wypadlam tak slabiutko. Zwykle jestem szybsza. A dodam, ze nigdy nie bralam udzialu w zadnych kursach, sama z siebie taka zdolna jestem :) zreszta u nas to rodzinne, moj mlodszy braciszek jest autentycznym geniuszem.
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Szybkie czytanie

Postprzez Masaccio » 2006-09-16, 11:16:24

Tekst też mi nie bardzo pasował, 133 słowa, ale 100% zapamiętanych informacji. Jakoś tak mam, że muszę czytać bardzo dokładnie. Wyłapuje wszystkie haczyki w różnych umowach :)
To nie jest o miłości /loving.blog/
reklama na samochodach
Avatar użytkownika
MasaccioNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 2079
Dołączył(a): 2005-09-23, 17:02:01
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Szybkie czytanie

Postprzez traphezz » 2006-09-16, 11:22:33

162 / min o 38 za malo ;p i 80% zrozumienia. Chcialbym miec przynajmniej te 400 :P

traphezzNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 5249
Dołączył(a): 2004-11-08, 17:49:22
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy
Imię: Adam

Re: Szybkie czytanie

Postprzez privace » 2006-09-16, 11:47:06

Poradze, jak to sie robi,zeby czytac szybciej i zapamietac wiecej(oczywiscie na zdrowy rozum): "czyta sie oczami", tzn.nie staraj sie zrozumiec kazdziutkiego slowa,tylko wylapuj takie, ktore cos "znacza"(daty, nazwiska itp.).
To takie niefachowe, ale sie sprawdza. Nauczylam sie tego podczas pisania magisterki, kiedy musialam przeczytac w krotkim tempie setki ksiazek. Dzieki temu nauczylam sie "przelatywac" strone w 10sekund. To kwestia wprawy i zmuszenia umyslu(...hm jak to nazwac?) na wylaczenie sie i zapalanie czerwonej lampki w momencie zauwazenia czegos nieznanego i na temat. Ale to chyba metoda dla typowych wzrokowcow...
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Szybkie czytanie

Postprzez BlueMan » 2006-09-16, 12:14:39

Mój sposób jest inny ;)

Rzucić okiem od razu na całą linijkę tekstu, i przechodząc do następnej rozumieć i czytać ją w myślach, a także "rzuciając okiem" na następna linijkę analizować jeszcze poprzednią. U mnie się to sprwdza, ale po krótkim czasie mózg się przegrzewa i pamięć cache zapychana jest :p ale to tylko kwestia wprawy po prostu...
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19108
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Szybkie czytanie

Postprzez Ahl-I-Batini » 2006-09-16, 13:47:42

Arellen napisał(a):Ahl-I-Batini, a Ty umiesz czytać szybko, zraziłeś się czy tylko jesteś nieufny, co do metody?

Umiem, stosuje, znam wady i zalety. Wszystko co napisalem jest oparte o doswiadczenie. Nikt mi nie powie, ze jest w stanie wyciagnac 1000 slow/minuta i jeszcze prowadzic rownolegly tok myslenia o czyms ambitniejszym niz obiad.
Jeśli człowiek pracuje, zawsze pracuje na kogoś, a wtedy nie jest człowiekiem tylko niewolnikiem, a ja wszędzie i zawsze chciałem sam, chciałem być sam, żeby mieć wszystkich gdzieś, razem z ich smutkiem i beznadziejnym żalem.
Strugaccy
Avatar użytkownika
Ahl-I-BatiniNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1255
Dołączył(a): 2006-03-31, 18:51:54
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Szybkie czytanie

Postprzez Arellen » 2006-09-16, 16:05:41

No, ja też Ci tego nie powiem, ani nie napiszę, bo zgadzam sie w 100%. Tylko, że akurat dla mnie jest to zaletą ogromną. Kiedy czytałam wolniej niż dziś, to po pierwsze się bardziej tym męczyłam, po drugie, właśnie rozpraszałam się - myśłałam na różne tematy i zamiast czytać, myśłałam nie tylko o obiedzie :) Ja mam chyba inną strategię niż Ty. Wolę w dwie godziny przeczytać cztery książki na jakiś temat, potem pozwolić, by wiadomości się "ułożyły" w mojej głowie. I dopiero wyciagać wnioski, fantazjować, pisać - czasem dopiero po kilku dniach od czytania. Jak napisałam, przychodzi mi wtedy do głowy masa różnych pomysłów. Albo pytań i muszę znów coś doczytać :) A nie lubię zastanawiać się i analizować tekstu zbyt długo, bo mnie to męczy i w efekcie zarzucam książkę i obiecuję sobie, że kiedyś na pewno do niej wrócę, bo jest wartwościowa. I co? No oczywiście, że nie wracam, czas płynie, a jak mnie sytuacja zmusza do ponownego otwracia tej ksiązki, to robię to z niechecią, bo pamietam, że poprzednio "mi nie wyszło". Brrr.... Paskudna sytuacja. Nie lubię takich sytuacji i wolę kończyć czytanie szybko. Ale to zależy od tego, co czytam i po co, jak już wspomniałam.
Arellen
Avatar użytkownika
ArellenNone specified
Podglądacz
Podglądacz
 
Posty: 6
Dołączył(a): 2006-09-15, 22:22:16
Lokalizacja: Kielce
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Szybkie czytanie

Postprzez puszka » 2006-09-16, 17:34:16

Ja wolę powoli chłonąć literaturę... Dziwne, ale hmmm... :pudlo:
Poza tym, to podobno poprawia koncentrację...
Avatar użytkownika
puszkaNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 3158
Dołączył(a): 2006-04-21, 16:28:25
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Szybkie czytanie

Postprzez Suceed » 2006-09-16, 19:15:29

Jak ktoś dużo czyta to jest oczywiste, że z biegiem czasu będzie czytał coraz szybciej.

Ja np. biore książke i patrze 500 str. małym drukiem. Mysle sobie będe pewnie czytał z miesiąc. A tu się okazuje, że ksiązka w tydzień przeczytana ;)
Avatar użytkownika
SuceedNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 7015
Dołączył(a): 2004-09-04, 15:25:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Szybkie czytanie

Postprzez puszka » 2006-09-16, 21:39:02

Ja to potrafiłam Potop w 4 dni przeczytać ;)
Avatar użytkownika
puszkaNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 3158
Dołączył(a): 2006-04-21, 16:28:25
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Szybkie czytanie

Postprzez Q3lo » 2006-09-16, 22:00:32

500 stron to ja jednego wieczoru czytam :)... kod leonarda czy blekitna pustka - phi...
"Jedzcie gówna! Miliony much nie mogą się mylić!!!"
Avatar użytkownika
Q3loNone specified
Banned
Banned
 
Posty: 6560
Dołączył(a): 2004-09-26, 22:44:02
Lokalizacja: Lublin
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Szybkie czytanie

Postprzez Masaccio » 2006-09-16, 22:26:16

Czytam teraz "S@motność w sieci", zobaczymy jak mi pójdzie, bo zapowiada się ciekawie.
To nie jest o miłości /loving.blog/
reklama na samochodach
Avatar użytkownika
MasaccioNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 2079
Dołączył(a): 2005-09-23, 17:02:01
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Szybkie czytanie

Postprzez Yenna » 2006-09-16, 22:36:12

ja duzo czytam, wiec myslalam ze wyjdzie mi troche wiecej... ale tekst był trudny- trzeba bylo czytac bardzo uwaznie. wyszlo mi 181 slow i 70 % zapamietanego tekstu... ale ciezko mi sie skupic, czytajac cos, co mnie nie interesuje :P

[ Dodano: 16 Wrz 2006 22:37 ]
ale i tak wyszlo mi wiecej niz przecietnemu gimnazjaliscie :P
O jakże się w białości mojej bieli męczę-
chcę barwą być- a któż mnie rozbije na tęczę?

Maria Pawlikowska- Jasnorzewska "Barwy"
Avatar użytkownika
YennaNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1276
Dołączył(a): 2006-07-21, 23:32:01
Lokalizacja: z krańca świata
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Następna strona

  • Inne

Powrót do Szkoła, nauka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 205 gości

cron