Prezentacja na maturę.

Człowiek przez całe życie przecież się uczy !

Prezentacja na maturę.

Postprzez privace » 2008-10-15, 21:53:58

Drodzy niebiescy, zwłaszcza maturzysci tegoroczni i ci, co mają to za sobą!
Obiecałam koledze pomoc w przygotowaniu prezentacji- problem polega na tym, że ten egzamin mam już bardzo dawno za sobą, a za moich czasów matura wyglądała całkiem inaczej.
Nie mam pojęcia, jak to ma wyglądać, jaki jest obecnie tzw, kanon lektur obowiązkowych itd. Z listy tematów wstępnie wybrałam takie, które jestem w stanie przygotować, a kolega zrozumieć i wygłosić ;) Oto one:
1. Ars moriendi jako temat literacki. Omów, analizując wybrane utwory literackie.
2. Ci, którzy odnieśli sukces. Scharakteryzuj, co najmniej trzech bohaterów literackich
i omów drogi prowadzące do realizacji założonego celu.
3. Dojrzewanie młodego bohatera. Omów problem, analizując wybrane przykłady literackie.
4. Indywidualiści w literaturze. Scharakteryzuj, analizując celowo dobrane przykłady.
5. „Inność” i nietolerancja jako temat literacki. Omów zagadnienie, analizując wybrane utwory z różnych epok
6. Jak, gdzie i co jadają bohaterowie literaccy? Przedstaw motyw sztuki kulinarnej na
celowo wybranych przykładach
7. Kreacja bohaterów obłąkanych i ich sposobu pojmowania rzeczywistości w utworach literackich. Dokonaj analizy porównawczej wybranych przykładów.
8. Literackie wizje zaświatów. Porównaj wybrane utwory literackie, np. „Biblię”, „Boską komedię” Dantego, „Mistrza i Małgorzatę” Michała Bułhakowa
9. Mity i legendy jako tworzywo literatury fantasy. Porównaj wybrane przykłady
10. Motyw snu w literaturze pięknej. Omów zagadnienie, analizując wybrane utwory.
11. Motyw zemsty w literaturze. Omów problem, porównując wybrane utwory literackie
12. Różne oblicza samotności. Omów zagadnienie, analizując i interpretując wybrane utwory
13. Samobójcy i zabójcy w literaturze. Omów temat, analizując wybrane utwory literackie.
14. To się czyta dzisiaj- modni pisarze, modne książki. Zanalizuj, na przykładzie dwóch, trzech twórców spoza szkolnego kanonu- przyczyny popularności niektórych autorów i ich książek. Sformułuj własną opinię na ten temat.
15. Wątki kryminalne w literaturze. Omów ich funkcje, analizując wybrane przykłady
16. Wynalazki techniczne i futurystyczne wizje przyszłości jako temat literacki. Zinterpretuj celowo wybrane przykłady.
17. Zjawy, upiory, wampiry i ich funkcje w utworach literackich. Omów, analizując celowo wybrane przykłady.
18. „Dzikie dziecko”, czyli odcięty od cywilizacji. Omów zagadnienie, analizując wybrane przykłady z literatury i filmu.
19. Fantastyka w wybranych dziełach literackich, malarskich i filmowych. Omów, analizując wybrane przykłady.
20. Literackie i filmowe biografie wampira i upiora. Omów temat w oparciu o analizę
wybranych przykładów.
21. Problemy adaptacji filmowej. Porównaj film z jego literackim pierwowzorem; oceń
adaptację.
22. Język współczesnej muzyki młodzieżowej. Analizując wybrane przykłady tekstów,
zwróć uwagę na leksykę, środki wyrazu poetyckiego i zabarwienie uczuciowe.

Wstępnie wybrany przez kolegę temat to 15, ale niezbyt mi podchodzi, zmiana oczywiście jest jeszcze możliwa, byle szybko.
Będę wdzięczna za wszelki podpowiedzi, porady- zarówno ogólne (jak ma wyglądać ta prezentacja, czas trwania itd), jak i dotyczące któregoś z tematów (jaki utwór koniecznie uwzględnić, co wykorzystać dodatkowo itd). Pomożecie?
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Prezentacja na maturę.

Postprzez astarte » 2008-10-15, 22:09:05

Jeżeli chodzi o czas trwania to prezentacja powinna trwać 15 min.Później następuje 10 minut rozmowy z komisją. Hm. na egzaminie ma się przed sobą bibliografię i plan prezentacji -radziłabym napisać tam tak dużo jak to tylko możliwe-sama byłam przekonana ze wszystko pamiętam , wiem co mam mówić, jednak stres zrobił swoje i się pogubiłam .... Pisałam o portrecie zbrodniarza w literaturze...
Avatar użytkownika
astarteNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1162
Dołączył(a): 2007-07-27, 11:14:27
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Prezentacja na maturę.

Postprzez Lawenda » 2008-10-15, 22:32:22

jeszcze kartę cytatów można mieć .a tak generalnie to ja bym radziła wybrać jakiś temat mało literacki i mało polonistyczny - większa szansa że komisja nie wie nic na podany temat więc nie będą zadawać dużo pytań :D
Avatar użytkownika
LawendaNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1866
Dołączył(a): 2007-06-07, 19:55:10
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Prezentacja na maturę.

Postprzez puszka » 2008-10-15, 22:33:27

Dla dokładnego zapoznania się z formą egzaminu polecam - http://www.cke.edu.pl/index.php?option= ... &Itemid=69 informator o maturze z języka polskiego :)
Avatar użytkownika
puszkaNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 3158
Dołączył(a): 2006-04-21, 16:28:25
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Prezentacja na maturę.

Postprzez privace » 2008-10-15, 22:41:24

Lawenda napisał(a):jakiś temat mało literacki i mało polonistyczny

Hehe, czyli np. ten o muzyce młodzieżowej? NIe lubiłam nigdy tych bzdetów o środkach wyrazu, leksyce itd :/
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Prezentacja na maturę.

Postprzez junior » 2008-10-15, 22:42:51

ja myślę, że pomagając w pisaniu tej pracy tylko zaszkodzisz... Człowiek pisząc tą prezentację mniej więcej dopasowuje ją do swojego toku myślenia dzięki czemu nawet jak coś zapomni to do ściemnia część. Ja pamiętam, że jak zacząłem kombinować to zdążyłem dojechać tylko do połowy tego co chciałem powiedzieć i miałem w konspekcie. :pudlo: dzięki temu dali mi pytania z tego czego nie powiedziałem, a więc było łatwiej :D swoją drogą jak ktoś się uprze to w konspekcie można wnieść na skróty wpisane całe wystąpienie.
zawsze możesz się nie zgodzić z opinią autora tego postu.
Avatar użytkownika
juniorMale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 1446
Dołączył(a): 2008-06-22, 11:07:52
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Prezentacja na maturę.

Postprzez astarte » 2008-10-15, 22:54:13

Lawenda napisał(a):jakiś temat mało literacki i mało polonistyczny - większa szansa że komisja nie wie nic na podany temat więc nie będą zadawać dużo pytań :D


A i tu się zgodzę... Koleżanka właśnie taki wybrała (jakiś związany z religią bardziej ... ) Pytając ją jak jej poszło -powiedziała ze komisja była zdziwiona tym co mówi i jak mówi(wyraźnie nie byli zorientowani w temacie ) -zadali jej tylko dwa pytania i spokój :D
Avatar użytkownika
astarteNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1162
Dołączył(a): 2007-07-27, 11:14:27
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Prezentacja na maturę.

Postprzez puszka » 2008-10-16, 07:17:37

astarte, a jak się nauczyciel okaże specem z jakiejś dziedziny i zagnie pałkę na jakimś maturzyście? mnie słyszało się właśnie podobną historię słyszeć ;)
Avatar użytkownika
puszkaNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 3158
Dołączył(a): 2006-04-21, 16:28:25
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Prezentacja na maturę.

Postprzez astarte » 2008-10-16, 11:44:59

puszka, fakt . może się tak zdarzyć.Piszę tylko o tym jak to wyglądało w wypadku mojej koleżanki ;)


W sumie u mnie w klasie wszyscy wzięli tematy odnoszące się tylko do literatury ... Było mniej więcej wiadomo do czego trzeba się odnieść itd... Zresztą nasza polonistka była zdania , że właśnie takie tematy są "najlepsze".U mnie w szkole nauczyciele preferowali też aby w prezentacji nie używać żadnych prezentacji multimedialnych itd (bo sprzęt bywa zawodny i takie tam).
Avatar użytkownika
astarteNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1162
Dołączył(a): 2007-07-27, 11:14:27
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Prezentacja na maturę.

Postprzez privace » 2008-10-16, 12:06:50

No właśnie, co z tymi multimediami? Warto czy nie?
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Prezentacja na maturę.

Postprzez junior » 2008-10-16, 13:13:49

zależy jakim sprzętem dysponuje szkoła...
zawsze możesz się nie zgodzić z opinią autora tego postu.
Avatar użytkownika
juniorMale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 1446
Dołączył(a): 2008-06-22, 11:07:52
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Prezentacja na maturę.

Postprzez astarte » 2008-10-16, 13:59:33

junior napisał(a):zależy jakim sprzętem dysponuje szkoła...


Można przynieść własny.Ale trzeba to odpowiednio wcześniej zgłosić itd.
Co do wykorzystania multimediów-zależy od tematu w sumie:) Bo jak ma się coś związanego z filmem czy muzyką no to raczej przydałoby się...
Avatar użytkownika
astarteNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1162
Dołączył(a): 2007-07-27, 11:14:27
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Prezentacja na maturę.

Postprzez puszka » 2008-10-16, 15:05:49

A mnie się wydaje, że każda szkoła musi zapewnić komputer. Może nie najwyższej jakości i prędkości, ale skoro istnieje możliwość przygotowania prezentacji... to powinien być taki obowiązek?
Avatar użytkownika
puszkaNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 3158
Dołączył(a): 2006-04-21, 16:28:25
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Prezentacja na maturę.

Postprzez junior » 2008-10-16, 15:13:41

chyba mają obowiązek, tyle że czasem taki komputer zdycha pod prezentacją jak np u nas na maturze koleżance się zawiesił
zawsze możesz się nie zgodzić z opinią autora tego postu.
Avatar użytkownika
juniorMale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 1446
Dołączył(a): 2008-06-22, 11:07:52
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Prezentacja na maturę.

Postprzez makoomba » 2008-10-16, 18:34:59

privace napisał(a):19. Fantastyka w wybranych dziełach literackich, malarskich i filmowych. Omów, analizując wybrane przykłady.


Podobny do mojego tematu na maturze :) Mogę poratować bibliografią ;)

privace napisał(a):No właśnie, co z tymi multimediami? Warto czy nie?

Warto, tylko nie za długo bo komisja może to uznać za 'zapychacz czasu' ukrywający słabe przygotowanie tematu ;)
Słaba płeć jest silniejsza od płci mocnej o siłę słabości płci mocnej do płci słabej xD
http://makoomba.posadzdrzewo.pl/
Avatar użytkownika
makoombaNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1436
Dołączył(a): 2007-08-19, 20:47:49
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Prezentacja na maturę.

Postprzez privace » 2008-10-17, 16:20:11

makoomba napisał(a):Mogę poratować bibliografią

Chętnie zerknę, bo mi ten temat bardziej się podoba, niż wybrany przez kolegę.
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Szkoła, nauka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 293 gości

cron