Skandal! Kolejny błąd w zadaniu maturalnym!

Człowiek przez całe życie przecież się uczy !

Skandal! Kolejny błąd w zadaniu maturalnym!

Postprzez elpolacco » 2008-05-15, 08:59:50

Kod: Zaznacz cały
Uczniowie musieli się domyślać, o co chodzi w zadaniu z wielomianem - mówią "Gazecie Wyborczej" naukowcy.

Wczoraj maturzyści pisali egzamin z matematyki. Na poziomie rozszerzonym test otwiera zadanie: Wielomian f, którego fragment wykresu przedstawiono na rysunku, spełnia warunek f(0) =90. Wielomian g dany jest wzorem g(x) = x3-14x2+63x-90. Wykaż, że g(x) = -f (-x) dla x R.

I na tym zadaniu utknął dr hab. Lech Mankiewicz z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. "Chciałem rozwiązać maturę dla przyjemności. Otwieram test, czytam i ...nie potrafię rozwiązać" - opowiada. Jego zdaniem, tak sformułowanego zadania nie da się wykonać. "Brakuje informacji, że chodzi o wielomian trzeciego stopnia".


http://wiadomosci.o2.pl/?s=257&t=496764
Ramki tablic rejestracyjnych - CHROMOWE, NIERDZEWNE, SREBRNE
http://www.blueforum.eu/viewtopic.php?f=49&t=17699
Avatar użytkownika
elpolaccoNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 894
Dołączył(a): 2005-07-05, 01:37:31
Lokalizacja: Olkkusz
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Skandal! Kolejny błąd w zadaniu maturalnym!

Postprzez WiseWoman » 2008-05-15, 10:02:02

Tegoroczna matura to jakiś koszmar... Ciągle wychodzą jakieś błędy, niejasności, trudności. No tak, najśmieszniejsze będzie, jak maturzyści będą musieli to powtarzać. :/
Kiedy czegoś gorąco pragniesz,
to cały wszechświat działa potajemnie,
aby udało Ci się to osiągnąć.
*Paulo Coelho*
Avatar użytkownika
WiseWomanNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 629
Dołączył(a): 2007-11-03, 20:23:49
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Skandal! Kolejny błąd w zadaniu maturalnym!

Postprzez zuyboy » 2008-05-15, 10:06:46

Matematyk, związany z Centralną Komisją Egzaminacyjną ripostuje: "Do każdego zadania można się doczepić. Może lepiej, żeby była informacja o rodzaju wielomianu. Ale uczniowie wiedzą, że muszą dopasować postępowanie do wzoru, który mają na końcu udowodnić. A ten wzór pasuje tylko do wielomianu trzeciego stopnia".

Nie lepiej przyznać się do błędu?
Jeżeli uczeń ma coś wykazać to powinien mieć wszystkie dane potrzebne do wykazania tego czegoś. To że wielomian musi być 3 stopnia wynika z tego, co ma być wykazane, ale korzystanie z tego co ma się wykazać, aby wykazać, rzecz potrzebną do wykazania tego co ma się wykazać to jak dla mnie jest bezsens.
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Skandal! Kolejny błąd w zadaniu maturalnym!

Postprzez elpolacco » 2008-05-15, 10:09:22

Według mnie każda osoba która układała egzamin maturalny w tym roku powinna zostać ujawniona. Dla autora byłaby to chluba jeśli ułożył prawidłowo test, natomiast jeśli zaniedbał swoje zadanie to niestety, ale powinno być to ujawnione i niech się wstydzi. My jako maturzyści musimy złożyć do lutego ostateczne deklaracje o wyborze zdawanych przedmiotów na maturze. Czy osoba układająca ten test ma za mało czasu od lutego do maja?!
Ramki tablic rejestracyjnych - CHROMOWE, NIERDZEWNE, SREBRNE
http://www.blueforum.eu/viewtopic.php?f=49&t=17699
Avatar użytkownika
elpolaccoNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 894
Dołączył(a): 2005-07-05, 01:37:31
Lokalizacja: Olkkusz
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Skandal! Kolejny błąd w zadaniu maturalnym!

Postprzez BlueMan » 2008-05-15, 10:29:49

Maturę (także z rozszerzonej matmy) pisałem coś 2-3 lata temu... .

I jak dla mnie to tak bardziej oczywiste jest to zadanie. Większość zadań jest właśnie z wielomianów 3-stopnie. Najwięcej ich się wałkowało w szkole i na korkach.
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Skandal! Kolejny błąd w zadaniu maturalnym!

Postprzez Psycho Krusher » 2008-05-15, 15:21:28

BlueMan napisał(a):I jak dla mnie to tak bardziej oczywiste jest to zadanie. Większość zadań jest właśnie z wielomianów 3-stopnie. Najwięcej ich się wałkowało w szkole i na korkach.

Ale zadanie powinno być poprawnie sfomułowane, bo nie dla wszystkich to może być równie oczywiste.
You sux. Yes.
Avatar użytkownika
Psycho KrusherNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 218
Dołączył(a): 2007-05-04, 16:20:14
Lokalizacja: Hueco Mundo
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Skandal! Kolejny błąd w zadaniu maturalnym!

Postprzez zuyboy » 2008-05-15, 19:05:54

BlueMan napisał(a):I jak dla mnie to tak bardziej oczywiste jest to zadanie.

Co znaczy "bardziej oczywiste"? Bardziej niż co?

BlueMan napisał(a):Większość zadań jest właśnie z wielomianów 3-stopnie. Najwięcej ich się wałkowało w szkole i na korkach.

No to mamy teraz maturzystów wytresowanych na korkach, którzy nie rozumieją podstawowych rzeczy. Hura.

Psycho Krusher napisał(a):Ale zadanie powinno być poprawnie sfomułowane, bo nie dla wszystkich to może być równie oczywiste.

Powinno być poprawnie sformułowane, aby można było je rozwiązać.
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Skandal! Kolejny błąd w zadaniu maturalnym!

Postprzez BlueMan » 2008-05-15, 20:57:44

Bardziej oczywiste i jasne, niż lampka w pokoju.

"za moich czasów" większość osób chodziło na korki. Także ta większość właśnie zdała lepiej matury - dzięki większej ilość styczności z "egzotycznymi" zadaniami i ogólnie programem matematyki jaki jest przygotowany dla maturzystów.
Jestem na tyle "wytresowany", że podstawową rzeczą było właśnie zrobienie tego jako wielomian 3 stopnia, skoro właśnie on jest najczęściej przerabiany w szkole.

To tez prawda, że powinno być poprawnie sformułowane. A także inaczej oceniane - nie na 4 punkty, a na 6 punktów :)
Dodatkowe 2 punkt dla osób, które skapnęły się o błędzie i wiedziały jak rozwiązać :P
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Skandal! Kolejny błąd w zadaniu maturalnym!

Postprzez kamil » 2008-05-16, 08:44:16

BlueMan napisał(a):To tez prawda, że powinno być poprawnie sformułowane. A także inaczej oceniane - nie na 4 punkty, a na 6 punktów


Czyli ogólnie mozna by było dostac za mature 104% tak ? Cikawe jak by na to patrzyli.
"Nie ma nieświadomości bardziej hańbiącej jak przekonanie, że coś się wie o czym się nic nie wie."
Sokrates.
Avatar użytkownika
kamilNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 3259
Dołączył(a): 2005-12-25, 22:44:41
Lokalizacja: Dębica
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Skandal! Kolejny błąd w zadaniu maturalnym!

Postprzez Psycho Krusher » 2008-05-16, 12:27:43

kamil napisał(a):
BlueMan napisał(a):To tez prawda, że powinno być poprawnie sformułowane. A także inaczej oceniane - nie na 4 punkty, a na 6 punktów


Czyli ogólnie mozna by było dostac za mature 104% tak ? Cikawe jak by na to patrzyli.

Nooo ostatnio widziałem wyniki dziewczyny, która za zaliczenie ze Statystyki dostała 13 punktów na 11 możliwych, wieć 104% jest jak najbardziej prawdopodobne :]

/off
You sux. Yes.
Avatar użytkownika
Psycho KrusherNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 218
Dołączył(a): 2007-05-04, 16:20:14
Lokalizacja: Hueco Mundo
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Skandal! Kolejny błąd w zadaniu maturalnym!

Postprzez makoomba » 2008-05-16, 13:09:45

Eee tam przesadzacie :) Z treści zadania wynika ze ma ono nieskoczenie wiele rozwiązań i tej wersji trzeba sie trzymać ;)
Słaba płeć jest silniejsza od płci mocnej o siłę słabości płci mocnej do płci słabej xD
http://makoomba.posadzdrzewo.pl/
Avatar użytkownika
makoombaNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1436
Dołączył(a): 2007-08-19, 20:47:49
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Skandal! Kolejny błąd w zadaniu maturalnym!

Postprzez zuyboy » 2008-05-16, 16:06:13

makoomba napisał(a):Z treści zadania wynika ze ma ono nieskoczenie wiele rozwiązań i tej wersji trzeba sie trzymać

Nic takiego nie wynika z treści zadania.

BlueMan napisał(a):Jestem na tyle "wytresowany", że podstawową rzeczą było właśnie zrobienie tego jako wielomian 3 stopnia, skoro właśnie on jest najczęściej przerabiany w szkole.

Zadanie: Wykaż, że a=b
Odpowiedź: a musi się równać b, bo inaczej nie mógłbym tego wykazać.
albo
Odpowiedź: Zawsze kiedy w zadaniu jest "wykaż, że" to tak naprawdę jest.

BlueMan napisał(a):Dodatkowe 2 punkt dla osób, które skapnęły się o błędzie i wiedziały jak rozwiązać

Jak dla mnie 0 punktów dla każdego kto "rozwiązał zadania" wymyślając sobie że chodzi o wielomian trzeciego stopnia.
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Skandal! Kolejny błąd w zadaniu maturalnym!

Postprzez hitman1986 » 2008-05-16, 16:50:51

A ja wszystki proponuję przeczytanie krótkiego felietonu dotyczącego błędów na maturze.
http://wiadomosci.wp.pl/felieton.html?k ... id=9958926
Enjoy!
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Skandal! Kolejny błąd w zadaniu maturalnym!

Postprzez privace » 2008-05-16, 17:13:15

No i efekty nagłośnienia sprawy już są:
Po wpadkach na maturze resort edukacji chce zmienić system układania zadań - donosi piątkowa "Rzeczpospolita".

"Sprawa jest delikatna, dlatego jej nie ujawniamy. chcemy zmienić system opracowania arkuszy maturalnych, bo nie jest dokonały. Pytania nie zawsze sa jasno formułowane i zdarzają się wpadki" - mówi na łamach dziennika wysoki urzędnik ministerstwa.
źródło
Tylko to dopiero w przyszłości, a tegorocznych maturzystów, którzy się przejechali na zadaniach, raczej nie pocieszy.
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Skandal! Kolejny błąd w zadaniu maturalnym!

Postprzez zuyboy » 2008-05-16, 17:26:00

hitman1986 napisał(a):http://wiadomosci.wp.pl/felieton.html?k ... id=9958926

A czy ktokolwiek z Was spotkał w dorosłym życiu choćby jednostronicowy formularz urzędowy, w którym każde z pytań było jednoznaczne, nie wzbudzające wątpliwości i jasne nie tylko dla urzędnika? Czemu więc takie pytania mają znajdować się na maturze z matematyki?


To zadanie nie jest niejednoznaczne, ono jest błędne. Każę się maturzystom wykazać coś co nie jest prawdą i daje się, maksymalną ilość punktów za to, że "niewykazanie" nazywają wykazaniem.

A sam felieton jest albo ironiczny albo głupi.
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Skandal! Kolejny błąd w zadaniu maturalnym!

Postprzez Oyen » 2008-05-27, 00:07:03

błąd głupi, ale to Polska jest nic dziwnego,

@zadanie
jest sporo rozwiązań, sam rozkminiłem to zadanko xD ale trzeba przyznać, że bez uściślenia treści to ciężko jakoś.
http://kuudel.blogspot.com/
Avatar użytkownika
OyenNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 2740
Dołączył(a): 2006-04-02, 17:11:17
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Skandal! Kolejny błąd w zadaniu maturalnym!

Postprzez paimka » 2008-05-27, 08:07:01

Psycho Krusher napisał(a):która za zaliczenie ze Statystyki dostała 13 punktów na 11 możliwych, wieć 104% jest jak najbardziej prawdopodobne
To żadna nowość.. przynajmniej u nas na wydziale ;)
Na mojej uczelni wykładowcy robią co chcą.
nie będe wspominać o mojej ostatniej sytuacji która była żenująca i meczyłam sie z wykładocącały semestr bo on "mial takie widzimisie" i stwierdzł: "Ja i tak Pani nie przepuszcze bo Pani do mnie więcej nie przyjdzie" ;/
Zresztą nasza uczelnia ma swoje prawa i każdy robi co chce...

Co do zadania. Dla mnie jest dobrze sformuowane. To znaczy tak że domyśliłabym się o co autorowi zadania chodziło.
Analizując zadanie "po wykresie"
skoro f(x) ma byś symetryczne względem punktu (0,0) to chyba jest jasne że będzie tego samego stopnia co podany wielomian.
To wynika z definicji symetrii środkowej ;/
No ale jak nie potrafisię analizy połączyć z planimetrią to tak juz właśnie jest, że dla maturzysty może być nie jasne ;/
(...)my walczymy jeszcze gdzie indziej. każdego dnia staczamy wyniszczające pojedynki, których nikt nie widzi ani nie rozumie, ani nawet nie ma pojęcia o ich istnieniu. pojedynki z samym sobą, z własnymi emocjami.
Avatar użytkownika
paimkaNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1439
Dołączył(a): 2007-05-28, 15:38:21
Lokalizacja: Wawa/Czewa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Skandal! Kolejny błąd w zadaniu maturalnym!

Postprzez kaśka » 2008-05-27, 08:20:14

Oj nie przesadzajcie, takie zadania na matmie się robi, nauczyciel przynajmniej u mnie czasem celowo źle formułował zdania, albo inaczej nie tyle źle co specjalnie nie podawał wszystkiego żebyśmy wytężali nasze jakże ścisłe umysły.
"Przyszedlem aby ogien rzucic na ziemie, i czegoz pragne wiecej jak tego, aby juz zaplonal." (Lk. 12)
Avatar użytkownika
kaśkaNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 202
Dołączył(a): 2008-03-03, 11:27:46
Lokalizacja: z doliny
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Skandal! Kolejny błąd w zadaniu maturalnym!

Postprzez zuyboy » 2008-05-27, 09:20:29

paimka napisał(a):Co do zadania. Dla mnie jest dobrze sformuowane. To znaczy tak że domyśliłabym się o co autorowi zadania chodziło.

"Zadanie dobrze sformułowane" nie znaczy "paimka by się domysliła o co chodzi".
Zresztą nie ma się czego domyślać, wystarczy umieć przeczytać zdanie:
Wykaż, że g(x) = -f (-x) dla x R.

i już wiadomo, że autorowi chodziło o to, aby wykazać że g(x) = -f (-x) dla x R

paimka napisał(a):Analizując zadanie "po wykresie"

To znaczy jak? Na oko?

paimka napisał(a):skoro f(x) ma byś symetryczne względem punktu (0,0) to chyba jest jasne że będzie tego samego stopnia co podany wielomian.

To, że ma być symetryczny względem (0,0) to dopiero trzeba wykazać "Wykaż, że g(x) = -f (-x) dla x R."
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Skandal! Kolejny błąd w zadaniu maturalnym!

Postprzez paimka » 2008-05-27, 10:00:18

zuyboy napisał(a):"Zadanie dobrze sformułowane" nie znaczy "paimka by się domysliła o co chodzi".

W tym przypadku właśnie to onacza. Zauważ że napisałam
paimka napisał(a):Dla mnie jest dobrze sformuowane
.
zuyboy, Skoro masz wykazać to możesz to założyć z góry. Nie jestem specjalistką od analizowania błędów w arkuszach maturalnych, więc mogę się mylić, ale wg mnie takie założenie poparte taka
paimka napisał(a):skoro f(x) ma byś symetryczne względem punktu (0,0) to chyba jest jasne że będzie tego samego stopnia co podany wielomian.
To wynika z definicji symetrii środkowej
argumentacja, przy tych warunkach zadania by wystarczyła.
zuyboy napisał(a):To znaczy jak? Na oko?

"Na oko" to ja mogłam sobie teraz "na szybko" analizować, na maturze po prostu zroiłabym wykres. Nie jest przcież napisane że nie można zadania rozwiązać metodą graficzną!
(...)my walczymy jeszcze gdzie indziej. każdego dnia staczamy wyniszczające pojedynki, których nikt nie widzi ani nie rozumie, ani nawet nie ma pojęcia o ich istnieniu. pojedynki z samym sobą, z własnymi emocjami.
Avatar użytkownika
paimkaNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1439
Dołączył(a): 2007-05-28, 15:38:21
Lokalizacja: Wawa/Czewa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Następna strona

  • Inne

Powrót do Szkoła, nauka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 154 gości

cron