Matura za trudna dla profesora?

Człowiek przez całe życie przecież się uczy !

Matura za trudna dla profesora?

Postprzez privace » 2008-05-06, 15:28:45

O tym, jak zły jest to system, dowiódł eksperyment, do którego "Dziennik" zaprosił w poniedziałek dwóch humanistów: profesora filozofii Marcina Króla oraz pisarza Antoniego Liberę.

Napisali eseje na wybrany z tegorocznej matury temat. Ich prace oceniała według klucza polonistka Agnieszka Szafarska. Nie wiedziała kto jest ich autorem. W rezultacie Antoni Libera ledwie zdał egzamin. Zdobył za mało punktów by dostać się na polonistykę. Marcinowi Królowi poszło jeszcze gorzej: dostał dwójkę za porównanie Mickiewicza z Przerwą-Tetmajerem.
więcej
Mnie to powaliło. Ciekawa jestem, czy to faktycznie wynik stosowania oceny według klucza, czy po prostu efekt "nieuctwa" tych humanistów ;)
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Matura za trudna dla profesora?

Postprzez BlueMan » 2008-05-06, 16:06:51

Jak się podchodzi do matury to się jest w jakimś takim "transie" i jest się na bieżąco z wymogami itp. Wiadomo jak napisać, aby "spodobać" się oceniającemu... .

Z biegiem lat nie jest się na czasie i traci się te umiejętności :P Dlatego oblali... .
Niby to ich konik, bo mają tytuł profesora, ale jednak trochę ich rozumiem :)



Kto podchodząc z marszu na egzamin z prawa jazdy by go zdał? Mimo, że od kilku lat ma się prawko?
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Matura za trudna dla profesora?

Postprzez thalcave » 2008-05-06, 16:31:50

Niestety już kilkakrotnie spotkałem się z taką ignoracją w szkole - nie ważne co myślą uczniowie ważne co myślał autor pytania :zdegustowany:
"It's great to be here. It's great to be anywhere"
Keith Richards
Avatar użytkownika
thalcaveNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 4328
Dołączył(a): 2005-12-28, 20:02:55
Lokalizacja: odległa galaktyka
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Matura za trudna dla profesora?

Postprzez cre[a]tive » 2008-05-06, 16:58:04

privace napisał(a):czy to faktycznie wynik stosowania oceny według klucza, czy po prostu efekt "nieuctwa" tych humanistów

raczej obwiniałabym ocenianie wg klucza, niż kwestionowała wiedzę profesorów.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Matura za trudna dla profesora?

Postprzez Suceed » 2008-05-06, 17:12:57

kobieta napisał(a):raczej obwiniałabym ocenianie wg klucza, niż kwestionowała wiedzę profesorów.

Racja, klucz niestety nie jest w stanie przewidzieć wszystkich możliwych odpowiedzi.
A te za które dostaje się punkty są bardzo konkretne, więc jak czegoś zabraknie to już mamy po punkcie :/
Avatar użytkownika
SuceedNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 7015
Dołączył(a): 2004-09-04, 15:25:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Matura za trudna dla profesora?

Postprzez Lary » 2008-05-06, 17:27:05

Zdecydowanie odpowiada za to klucz....

plus poprawność polityczna... np. na maturze z WOSu... punktowane są odpowiedzi zgodne z panującą ideologią...

Tak to już niestety w państwie jest xD
"A government big enough to give you everything you want, is strong enough to take everything you have." by Thomas Jefferson
Avatar użytkownika
LaryNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 713
Dołączył(a): 2006-12-20, 18:56:25
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Matura za trudna dla profesora?

Postprzez puszka » 2008-05-06, 18:03:18

Czy tak zdecydowanie to nie wiem ;)

A co najfajniejsze, z tego co widzę, to oni dostali tematy z matury podstawowej...
Avatar użytkownika
puszkaNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 3158
Dołączył(a): 2006-04-21, 16:28:25
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Matura za trudna dla profesora?

Postprzez Psycho Krusher » 2008-05-06, 18:20:19

Wszystkiemu winien jest klucz IMO. Nic głupszego niż klucz w mojej licealnej edukacji nie spotkałem i cały czas uważam, że nie powinno to coś istnieć. Skoro nawet profesorowie mają problem...
You sux. Yes.
Avatar użytkownika
Psycho KrusherNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 218
Dołączył(a): 2007-05-04, 16:20:14
Lokalizacja: Hueco Mundo
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Matura za trudna dla profesora?

Postprzez zuyboy » 2008-05-08, 00:08:47

Odpowiada za to matura z języka polskiego. Wszystko jedno z kluczem czy bez zawsze będą z tym jakieś problemy.

Ja chyba jednak wolę klucz niż "widzimisię" egzaminatora. Przynajmniej jeżeli matura ma zastępować egzaminy na studia.
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Matura za trudna dla profesora?

Postprzez cre[a]tive » 2008-05-08, 00:39:21

bowiem matura nie powinna zastępować egzaminu na studia.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Matura za trudna dla profesora?

Postprzez zuyboy » 2008-05-08, 09:10:58

Dlaczego tak uważasz?

Matura, która nie jest egzaminem na studia przestaje mieć znaczenie, wystarczy to tylko zdać.
Dla uczniów jest to też wygoda, bo nie muszą jeździć na ileś tam egzaminów wstępnych, tylko u siebie w LO napiszą maturę.
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Matura za trudna dla profesora?

Postprzez kosmowski.be » 2008-05-08, 11:01:07

matura i wszystkie inne egzaminy to nic innego jak wstrzeliwanie odpowiedzi zgodnych z kluczem.
nie oceniana jest wlasna interpretacja tekstu. musi byc tak jak zarzadzili w cke. dla mnie to duzy bezsens.
Obrazek
Szukasz CB Radia? Odezwij się, a wybiorę coś dla Ciebie i załatwię rabat!
Avatar użytkownika
kosmowski.beNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 4415
Dołączył(a): 2007-03-17, 10:33:41
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Matura za trudna dla profesora?

Postprzez kaśka » 2008-05-08, 11:19:26

W tamtym roku maturę z matmy pisała moja była nauczycielka, co się okazało?, że na 100% miała niepełne 80%, klucze wymyślane przez cke są najgorszą pomyłką edukacyjną zaraz po gimnazjum.
"Przyszedlem aby ogien rzucic na ziemie, i czegoz pragne wiecej jak tego, aby juz zaplonal." (Lk. 12)
Avatar użytkownika
kaśkaNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 202
Dołączył(a): 2008-03-03, 11:27:46
Lokalizacja: z doliny
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Matura za trudna dla profesora?

Postprzez elpolacco » 2008-05-08, 12:10:41

To nie jest potwierdzenie braku wiedzy profesora czy pisarza tylko potwierdzenie tego jak nieodpowiednie jest ocenianie ucznia według klucza. Nie tylko oni mają problemy ze wstrzeleniem się w klucz, ale również sami nauczyciele j. polskiego.
Ramki tablic rejestracyjnych - CHROMOWE, NIERDZEWNE, SREBRNE
http://www.blueforum.eu/viewtopic.php?f=49&t=17699
Avatar użytkownika
elpolaccoNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 894
Dołączył(a): 2005-07-05, 01:37:31
Lokalizacja: Olkkusz
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Matura za trudna dla profesora?

Postprzez puszka » 2008-05-09, 06:37:45

:zakrecony:

"Dziennik": "Czuję się winna, to nie tak miało wyglądać" - powiedziała gazecie była wiceminister edukacji Irena Dzierzgowska, która przygotowywała reformę polskiej szkoły przed trzema laty.


Z inicjatywy prof. Króla (czyli chyba nawet tego, który pisał tą maturę i dostał 2) stworzony został list otwarty

w którym najwybitniejsi polscy naukowcy proszą minister edukacji Katarzynę Hall o jak najszybszą zmianę sposobu oceniania prac maturalnych z języka polskiego. Ich zdaniem, ma on niszczący wpływ na intelektualny rozwój młodych ludzi.


No i pod tym listem podpisała się Irena Dzierzgowska.

- Klucz maturalny zabija umiejętność samodzielnego myślenia. Ten sposób oceniania matur oburza całe środowisko akademickie. Jesteśmy zgodni, że jest on absurdalny - mówi historyk idei, prof. Marcin Król. Z powodu klucza, czyli ustandaryzowanego sposobu oceny, przez ostatnie dwa lata nauki w liceum uczniowie, zamiast pogłębiać wiedzę, zaliczali kolejne testy. Wszystko po to, by na maturze trafnie odgadnąć, jakie były intencje osób układających test oraz tych, które będą go sprawdzać. Naukowcy nie mają wątpliwości, że taki system wychowuje miernych studentów.


źródło: http://wiadomosci.onet.pl/1745318,11,item.html
Avatar użytkownika
puszkaNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 3158
Dołączył(a): 2006-04-21, 16:28:25
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Matura za trudna dla profesora?

Postprzez zuyboy » 2008-05-09, 10:36:22

w którym najwybitniejsi polscy naukowcy proszą minister edukacji Katarzynę Hall o jak najszybszą zmianę sposobu oceniania prac maturalnych z języka polskiego.

Czy najwybitniejsi polscy naukowcy zadali sobie trud, żeby odpowiedzieć jaki ma być ten nowy sposób oceniania matury z języka polskiego? Czy "widzimisię" egzaminatora jest naprawdę lepszym pomysłem?

kaśka napisał(a):W tamtym roku maturę z matmy pisała moja była nauczycielka, co się okazało?, że na 100% miała niepełne 80%,

To już jest problem Twojej matematyczki. Klucze w przypadku takich przedmiotów jak fizyka czy matematyka to żadna straszna rzecz.
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Matura za trudna dla profesora?

Postprzez Psycho Krusher » 2008-05-09, 13:51:20

zuyboy napisał(a):To już jest problem Twojej matematyczki. Klucze w przypadku takich przedmiotów jak fizyka czy matematyka to żadna straszna rzecz.
Może i tak, ale w przypadku j. polskiego to samobój. Bo po prostu nie mogę zdzierżyć, że nie dostane punktu za coś co jest poprawne, zgodne z tematem, ale niewymienione w kluczu.
You sux. Yes.
Avatar użytkownika
Psycho KrusherNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 218
Dołączył(a): 2007-05-04, 16:20:14
Lokalizacja: Hueco Mundo
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Matura za trudna dla profesora?

Postprzez Syderyt » 2008-05-10, 00:24:06

Taki profesor zapewne nic nie wiedział o kluczu i o tym jak on funkcjonuje. W klucz można się wstrzelić. Wystarczy wiedzieć jakie elementy mają być zawarte w pracy i zawrzeć je. Nie jest to nic trudnego. Wystarczy znajomość klucza. Przez całe liceum uczą dzieciaki jak poprawnie pisać wypracowanie maturalne. Maturzyści jakoś nie marudzą. Klucz jest sprawiedliwy bo każdy jest oceniany w sposób prawie sprawiedliwy. W wypadku gdyby klucza nie było można by się pokusić o stwierdzenie, że każda praca byłaby inaczej oceniona a sprawiedliwości nie byłoby żadnej.
privace napisał(a):Ciekawa jestem, czy to faktycznie wynik stosowania oceny według klucza, czy po prostu efekt "nieuctwa" tych humanistów ;)
Nie trafili w klucz i tyle. Tytułu profesora z humanistyki nie dostają nieuki więc nie ma sensu kwestionować czy są nieukami czy też nie.
Osaczyli mnie nienawistnymi słowami i bez przyczyny mnie napastowali.
Oskarżali mnie w zamian za miłość moją; a ja się modliłem.
Odpłacili mi złem za dobre i nienawiścią za moją miłość.
Avatar użytkownika
SyderytNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 266
Dołączył(a): 2007-12-25, 16:43:07
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Matura za trudna dla profesora?

Postprzez Colorblind » 2008-05-10, 00:41:20

To całkiem zrozumiałe, że maturę jeden humanista oblał, a drugi ledwo zdał, wszak nowa matura nie jest nastawiona na pewną kreatywność, a tym bardziej na wysuwanie odważnych wniosków, choćby były one poparte solidną argumentacją, ważny jest klucz, utarte schematy myślowe, powtarzanie w kółko tych samych wniosków, których notabene samemu się nie wymyśliło - przez trzy lata liceum właśnie pod kątem klucza uczy się młodzież, dlatego mnie to wcale nie dziwi - zdziwiłoby mnie bardziej, gdyby właśnie tacy profesorowie zdali dosyć wysoką ową maturę - wtedy to by świadczyło, że powielają pewne utarte, proste, wręcz nudne schematy myślowe, a to się już nie godzi literatom.
bo w życiu ważne jest poczucie koloru
ręceprecz odtybetu
"i nie bądź jak odkurzacz, co tylko ssie, by ssać"
Avatar użytkownika
ColorblindNone specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): 2008-05-08, 23:04:52
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Matura za trudna dla profesora?

Postprzez zuyboy » 2008-05-10, 03:08:38

Colorblind napisał(a):To całkiem zrozumiałe, że maturę jeden humanista oblał, a drugi ledwo zdał, wszak nowa matura nie jest nastawiona na pewną kreatywność, a tym bardziej na wysuwanie odważnych wniosków, choćby były one poparte solidną argumentacją

Przeczytaj sobie książkę "Modne bzdury" Alana Sokala, a potem się wypowiadaj na temat współczesnych humanistów i wniosków popartych solidną argumentacją.
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Następna strona

  • Inne

Powrót do Szkoła, nauka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 168 gości

cron