Wakacje częstsze, ale krótsze

Człowiek przez całe życie przecież się uczy !

Wakacje częstsze, ale krótsze

Postprzez privace » 2008-02-21, 17:06:02

Już za miesiąc do resortu edukacji trafią pierwsze, rewolucyjne propozycje nowej organizacji roku szkolnego. Dyrektorzy szkół chcą zmiany w szkolnym kalendarzu. Miałoby być tak jak w Niemczech, Finlandii czy - po części - we Francji. Czyli krótsze wakacje, ale więcej przerw w nauce w ciągu roku - zapowiada "Polska".
woje pomysły przekaże do MEN już w marcu wrocławskie kuratorium oświaty. Eksperci chcą, żeby rok szkolny zaczynał się nie 1 września, ale 15 sierpnia. To skróciłoby wakacje o dwa tygodnie. Uczniowie mogliby za to liczyć aż na sześć dłuższych przerw w nauce. Poza wakacjami, zimowymi feriami, przerwami z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy byłaby jeszcze kilkunastodniowa przerwa na przełomie października i listopada oraz w kwietniu (bo wtedy dolnośląscy specjaliści proponują organizować w szkołach egzaminy, w tym maturę).
źródło
Uczniowie, co wy na to?
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Wakacje częstsze, ale krótsze

Postprzez buziak » 2008-02-21, 17:16:11

dobra ja jestem tym starszym ucniem:D prawie ze juz skamienialym :hyhy:


ale wcale bym sie nie zachwycyla tym jakze to rewelacyjnym inaczej pomyslem :mrgreen:
bo wcale nie chcialo by mi sie chodzic do szkoly w sierpniu kiedy to jeszcze sloneczko jest wysoko a dni sa cieple:)
dlatego dodanie dodatkowej przerwy jesiennej jest moim zdaniem zbedne :zly:
Avatar użytkownika
buziakNone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 91
Dołączył(a): 2008-02-20, 16:36:35
Lokalizacja: od mamusi:)
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Wakacje częstsze, ale krótsze

Postprzez WiseWoman » 2008-02-21, 21:59:42

Sama nie wiem co o tym myśleć... Osobiście raczej podoba mi się tak jak jest teraz, ale łatwo zauważyć, że kto tylko dorwie sie do władzy chce wszystko ze swojego zakresu pozmieniać i praktycznie odwrócić do góry nogami... :zdegustowany: Zobaczymy co z tego wszystkiego wyniknie, może i byłoby lepiej... ;)
Kiedy czegoś gorąco pragniesz,
to cały wszechświat działa potajemnie,
aby udało Ci się to osiągnąć.
*Paulo Coelho*
Avatar użytkownika
WiseWomanNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 629
Dołączył(a): 2007-11-03, 20:23:49
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Wakacje częstsze, ale krótsze

Postprzez thalcave » 2008-02-21, 22:19:06

Niestety na ogół pogoda w wakacje nie jest rewelacyjna. Pomysł ten ma coś w sobie. Mi się podoba choć mnie nie dotyczy... o moich wakacjach decyduje rektor
"It's great to be here. It's great to be anywhere"
Keith Richards
Avatar użytkownika
thalcaveNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 4328
Dołączył(a): 2005-12-28, 20:02:55
Lokalizacja: odległa galaktyka
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Wakacje częstsze, ale krótsze

Postprzez kosmowski.be » 2008-02-21, 22:28:40

lepiej nie. caly rok zawalony szkola, tak to przynajmniej sa te cale 2 miesiace luzu w wakcje
lepiej by dowalili lekcje w sobote a potem dodali miesiac wolnego do wakacji , lepiej miec od razu z glowy a nie sie meczyc przez 10 miesiecy
Obrazek
Szukasz CB Radia? Odezwij się, a wybiorę coś dla Ciebie i załatwię rabat!
Avatar użytkownika
kosmowski.beNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 4415
Dołączył(a): 2007-03-17, 10:33:41
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Wakacje częstsze, ale krótsze

Postprzez buziak » 2008-02-22, 19:35:33

WiseWoman napisał(a):ale łatwo zauważyć, że kto tylko dorwie sie do władzy chce wszystko ze swojego zakresu pozmieniać i praktycznie odwrócić do góry nogami...


z tego co uslyszalam i pamietam to taki pomysl zarzucilo kuratorium wroclawskie i nauczyciele :mrgreen:
a Pani ministej powiedziala iz jest godny przeanalizowania pomysl;)
Avatar użytkownika
buziakNone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 91
Dołączył(a): 2008-02-20, 16:36:35
Lokalizacja: od mamusi:)
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Wakacje częstsze, ale krótsze

Postprzez Jade » 2008-02-22, 21:13:27

Spojrzcie tez na te dobre strony: czestsze wakacje! Mi sie tam bardziej juz nudzilo pod koniec... A teraz siedze w domu bo mam tygodniowa przerwe z okazji srodka semestru (a sa 3) i wstaje o 10 :]
If you would only listen
You might just realize what you're missing
You're missing me
Avatar użytkownika
JadeNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 548
Dołączył(a): 2006-03-06, 16:13:00
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Wakacje częstsze, ale krótsze

Postprzez Ag » 2008-02-25, 23:21:42

taa.. gorzej jeśli taki 'uczeń' szkoły średniej będzie chciał pójść do pracy w sezonie [miesiące lipiec i sierpień] to już sobie nie pójdzie bo szkoła będzie go 'do obowiązku' wzywać ;]

Mogą zostawić tak jak jest, a nie mieszać. To nie ma sensu. Chaos się zacznie, będzie o tym głośno.
coś.
Avatar użytkownika
AgNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 359
Dołączył(a): 2007-06-18, 22:18:52
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Wakacje częstsze, ale krótsze

Postprzez Kopek » 2008-02-25, 23:32:32

Niech zostanie tak jak jest. Jest dobrze to po co to zmieniać.
...
Avatar użytkownika
KopekMale
Expert
Expert
 
Posty: 1241
Dołączył(a): 2006-02-17, 15:47:59
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Wakacje częstsze, ale krótsze

Postprzez nuda » 2008-02-26, 18:22:48

Kopek napisał(a):Niech zostanie tak jak jest. Jest dobrze to po co to zmieniać.


Bo to wygląda, że ktoś w ogóle zajmuje się polityką edukacji w Polsce. Nie ma kto zająć się tanimi podręcznikami, dostępem do internetu czy wyposażeniem pracowni, bo to kosztowne. Za to zajmują się wprowadzeniem gimnazjum, zerówek, mundurków i innymi symulacjami lepszej szkoły.
Nie ocenia się ludzi po kulturze ich bakterii.

nudaNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 531
Dołączył(a): 2008-01-12, 16:02:31
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Wakacje częstsze, ale krótsze

Postprzez cre[a]tive » 2008-02-26, 19:13:09

nuda napisał(a):Za to zajmują się wprowadzeniem gimnazjum, zerówek, mundurków i innymi symulacjami lepszej szkoły.


i niestety każda z tych zmian wyszła polskiej szkole na gorsze.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Wakacje częstsze, ale krótsze

Postprzez Tennousei » 2008-02-26, 20:45:55

Tym ludziom chyba się nudzi... Innego wytłumaczenia nie widzę. Pozmieniali matury, szkoły podstawowe, itp. I co? Poziom spada na łeb, na szyję. Prawda jest taka, że w szkołach teraz nie uczą myślenia, ale 'wstrzeliwania się' w klucze odpowiedzi. :pudlo:

A co do tych wakacji, to niech zostawią coś, co dobrze funkcjonuje. Pomijam już fakt, że dzieciaki i nauczyciele mają szansę naprawdę wypocząć. Dla wielu ludzi (np. tych, którzy się uczą w LO) to szansa, żeby np. wyjechać do pracy za granicę. Na krócej niż 2-3 miesiące się po prostu nie opłaca.
Hit him three times and even Buddha will get mad...
Avatar użytkownika
TennouseiNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 229
Dołączył(a): 2007-07-13, 08:30:50
Lokalizacja: ポーランド
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Wakacje częstsze, ale krótsze

Postprzez cre[a]tive » 2008-02-26, 23:31:28

quenya napisał(a):Prawda jest taka, że w szkołach teraz nie uczą myślenia, ale 'wstrzeliwania się' w klucze odpowiedzi.


tak? jakieś konkrety na poparcie swej teorii masz?

quenya napisał(a):A co do tych wakacji, to niech zostawią coś, co dobrze funkcjonuje. Pomijam już fakt, że dzieciaki i nauczyciele mają szansę naprawdę wypocząć.


właśnie w tym sęk, że takie długie wakacje w porównaniu do późniejszego zbyt długiego roku szkolnego wcale dobrze nie funkcjonują.
2 miesiące to zbyt długo by wypocząć, za to wystarczająco długo, by mieć dość i zacząć się nudzić.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Wakacje częstsze, ale krótsze

Postprzez Tennousei » 2008-02-27, 14:03:31

kobieta napisał(a):tak? jakieś konkrety na poparcie swej teorii masz?


Tak. Z życia wzięte. Lekcja j. polskiego w lo. Analiza wiersza. Kiedy przedstawiłam swoją, polonistka powiedziała mi że jest bardzo dobra, ale raczej mam się trzymać tej, którą ona zaproponowała, jeśli chcę się na maturze 'wstrzelić' w klucz odpowiedzi. Niestety te wszystkie klucze ograniczają. Nie mówię tutaj np. o teście z matematyki, gdzie 2+2 zawsze wyjdzie 4, ale choćby o języku polskim, gdzie interpretacja danego tekstu nigdy nie może być do końca jednoznaczna.


kobieta napisał(a):właśnie w tym sęk, że takie długie wakacje w porównaniu do późniejszego zbyt długiego roku szkolnego wcale dobrze nie funkcjonują.
2 miesiące to zbyt długo by wypocząć, za to wystarczająco długo, by mieć dość i zacząć się nudzić.


Przecież napisałam, że pomijam kwestię wypoczynku. Chodziło mi wyłącznie o aspekt finansowy. Niestety nie wszyscy mają bogatych rodziców i niektórzy muszą iść do pracy. A w roku szkolnym ciężko się uczyć i pracować jednocześnie. Trudno dorwać pracę dobrze płatną, ale nie w pełnym wymiarze. Tak długie wakacje są dla niektórych szansą na zarobienie kasy na cały następny rok.

Ale dobrze, jeśli już mówisz o wypoczynku. Jeśli ktoś potrafi sobie zorganizować czas, to nawet przez 3 miesiące wolne od szkoły nie będzie się nudził. Ja od dziecka spędzałam wakacje aktywnie (nie mówię, że zawsze jeździłam na zorganizowane wycieczki), więc nie miałam czasu na myślenie o tym, że przerwa się ciągnie w nieskończoność. :oczami:
Ostatnio edytowano 2008-02-27, 14:07:42 przez Tennousei, łącznie edytowano 3 razy
Hit him three times and even Buddha will get mad...
Avatar użytkownika
TennouseiNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 229
Dołączył(a): 2007-07-13, 08:30:50
Lokalizacja: ポーランド
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Wakacje częstsze, ale krótsze

Postprzez cre[a]tive » 2008-02-27, 15:46:44

quenya napisał(a):Tak. Z życia wzięte. Lekcja j. polskiego w lo. Analiza wiersza. Kiedy przedstawiłam swoją, polonistka powiedziała mi że jest bardzo dobra, ale raczej mam się trzymać tej, którą ona zaproponowała, jeśli chcę się na maturze 'wstrzelić' w klucz odpowiedzi. Niestety te wszystkie klucze ograniczają. Nie mówię tutaj np. o teście z matematyki, gdzie 2+2 zawsze wyjdzie 4, ale choćby o języku polskim, gdzie interpretacja danego tekstu nigdy nie może być do końca jednoznaczna.


to nie znaczy, że szkoła Cię niczego nie nauczyła, jakoś zrobiłaś tę analizę, na dodatek, jak piszesz, została pochwalona, a z taką cudowną i rozwiniętą umiejętnością raczej się nie urodziłaś, rozwinęła ją w Tobie edukacja. A że na maturze obowiązują konkretne kryteria, klucze odpowiedzi? no cóż, tu można polemizować, czy dobre to czy złe, jednak ten fakt, nie oznacza, że szkoła nie uczy niczego poza "wstrzeliwaniem się w klucz odpowiedzi", a jedynie świadczy o konstrukcji egzaminu dojrzałości.


Odnośnie wakacji - aspekt finansowy to dobry argument. Jednak patrząc na problem szerzej, relatywnie mały odsetek młodzieży szkolnej pracuje w czasie wakacji.


quenya napisał(a):Jeśli ktoś potrafi sobie zorganizować czas, to nawet przez 3 miesiące wolne od szkoły nie będzie się nudził. Ja od dziecka spędzałam wakacje aktywnie (nie mówię, że zawsze jeździłam na zorganizowane wycieczki), więc nie miałam czasu na myślenie o tym, że przerwa się ciągnie w nieskończoność.


w takim razie tylko pogratulować, że tak świetnie potrafiłaś sobie zorganizować czas, jednak nie każdy jest taki jak Ty i większość dzieci / młodzieży ostatni miesiąc wakacji nudzi się niemiłosiernie, szczególnie właśnie, jeśli nigdzie nie wyjeżdżają.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Wakacje częstsze, ale krótsze

Postprzez Tennousei » 2008-02-27, 18:33:44

kobieta napisał(a): no cóż, tu można polemizować


I ja właśnie to robię.

A wracając do tematu, to jestem za tym, żeby nic nie zmieniać. Taki system sprawdzał się przez wiele lat i było dobrze. A zamiast zastanawiać się nad przewracaniem życia uczniów do góry nogami, mogliby pomyśleć nad podwyżkami dla nauczycieli, remontami szkół czy większymi nakładami na posiłki dla dzieci.
Hit him three times and even Buddha will get mad...
Avatar użytkownika
TennouseiNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 229
Dołączył(a): 2007-07-13, 08:30:50
Lokalizacja: ポーランド
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Wakacje częstsze, ale krótsze

Postprzez nuda » 2008-02-28, 09:46:17

Wolne w innych terminach pozwoli lepiej odpoczać? Watpię. Zawsze to powrót do tegoa samego materiału i przerwa więc powtórki. Wakacje to autentyczny wypoczynek i zaczynamy od nowa. Człowiek ma mniej stresów niż po tygodniowym wolnym na przykład w listopadzie.
Nie ocenia się ludzi po kulturze ich bakterii.

nudaNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 531
Dołączył(a): 2008-01-12, 16:02:31
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Wakacje częstsze, ale krótsze

Postprzez motyjek » 2008-03-29, 17:55:27

niedawno własnie brałam udział w ankiecie dot. tej sprawy :P i cóż... ja sie pozytywnie zapatruję :luka: wolę mieć częstsze dłuższe odpoczynki niż jedne megadługasne, podczas których młodocianym siew dupach przewraca z nudów :P
generalnie to mnie już sprawa nie dotyczy osobiście :ciuchcia:
every bitch says "yooo" :yahoo:
kobiety-słaba płeć..?-spróbuj w nocy przeciągnąć kołdrę na swoją stronę!
Avatar użytkownika
motyjekNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 2185
Dołączył(a): 2007-07-07, 20:49:15
Lokalizacja: z zadupia xD
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Szkoła, nauka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 284 gości

cron