Geometria wykreśnlna

Człowiek przez całe życie przecież się uczy !

Geometria wykreśnlna

Postprzez paimka » 2007-12-23, 21:45:58

Witam
Zwracam się z prośba napisania jak po kolei wykreśla sie w.w. figure. Niżej zamieszam jak to powinno wygladać po wykonaniu. Prosze o dokładny opis taki "step by step'' dla upośledzonych. Zdjecia :) mile widziane. Na czerwono jest zaznaczony odcinek który ma być wynikiem konstrukcji.
Punkty "pomógł" czekaja... :)

Obrazek
(...)my walczymy jeszcze gdzie indziej. każdego dnia staczamy wyniszczające pojedynki, których nikt nie widzi ani nie rozumie, ani nawet nie ma pojęcia o ich istnieniu. pojedynki z samym sobą, z własnymi emocjami.
Avatar użytkownika
paimkaNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1439
Dołączył(a): 2007-05-28, 15:38:21
Lokalizacja: Wawa/Czewa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Geometria wykreśnlna

Postprzez thalcave » 2007-12-23, 21:53:06

A te krokpki puste i pełne to do czego? Znaczy czemu są rozróżnione
"It's great to be here. It's great to be anywhere"
Keith Richards
Avatar użytkownika
thalcaveNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 4328
Dołączył(a): 2005-12-28, 20:02:55
Lokalizacja: odległa galaktyka
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Geometria wykreśnlna

Postprzez paimka » 2007-12-23, 21:54:06

te kropki puste to po prostu punkty. Tylko masz wykładowca sobie takie oznaczenie ubzdurał ;)
(...)my walczymy jeszcze gdzie indziej. każdego dnia staczamy wyniszczające pojedynki, których nikt nie widzi ani nie rozumie, ani nawet nie ma pojęcia o ich istnieniu. pojedynki z samym sobą, z własnymi emocjami.
Avatar użytkownika
paimkaNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1439
Dołączył(a): 2007-05-28, 15:38:21
Lokalizacja: Wawa/Czewa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Geometria wykreśnlna

Postprzez thalcave » 2007-12-23, 21:56:57

Ok chyba wiem jak to zrobić. Ale tego nie narysuje :P
Później spróbuje opisać jak to zrobić
Tylko pytanie. To ma być bardzo dokładny opis, czy może wiesz jak zrobić prostą prostopadłą?
Ostatnio edytowano 2007-12-23, 22:00:01 przez thalcave, łącznie edytowano 1 raz
"It's great to be here. It's great to be anywhere"
Keith Richards
Avatar użytkownika
thalcaveNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 4328
Dołączył(a): 2005-12-28, 20:02:55
Lokalizacja: odległa galaktyka
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Geometria wykreśnlna

Postprzez paimka » 2007-12-23, 22:01:02

wiem jak zrobić prosta prostopadłą..nie przesadzajmy ;)
(...)my walczymy jeszcze gdzie indziej. każdego dnia staczamy wyniszczające pojedynki, których nikt nie widzi ani nie rozumie, ani nawet nie ma pojęcia o ich istnieniu. pojedynki z samym sobą, z własnymi emocjami.
Avatar użytkownika
paimkaNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1439
Dołączył(a): 2007-05-28, 15:38:21
Lokalizacja: Wawa/Czewa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Geometria wykreśnlna

Postprzez BlueMan » 2007-12-23, 22:29:24

Zawsze lubiłem rysunek techniczny, ale to wyżej, to dla mnie czarna magia :P
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Geometria wykreśnlna

Postprzez młoda » 2007-12-23, 23:06:15

paimka, a ta cała konstrukcja służy to wykreślenia boku 12kąta ?
czy czego :zdegustowany:
Avatar użytkownika
młodaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 178
Dołączył(a): 2007-06-24, 11:17:17
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Geometria wykreśnlna

Postprzez paimka » 2007-12-23, 23:48:40

młoda, 11 kata i innych niepazystych wielokatów. 12kat akurat jest banalny ;)

Zawsze lubiłem rysunek techniczny, ale to wyżej, to dla mnie czarna magia


Blue.. moze Ci pokazac jak sie cykloide/hipocykloide xD wykreśla[wyglada strasznie, ale rysuje sie łatwo tylko ze to zmudne xD]
Ostatnio edytowano 2007-12-23, 23:50:36 przez paimka, łącznie edytowano 1 raz
(...)my walczymy jeszcze gdzie indziej. każdego dnia staczamy wyniszczające pojedynki, których nikt nie widzi ani nie rozumie, ani nawet nie ma pojęcia o ich istnieniu. pojedynki z samym sobą, z własnymi emocjami.
Avatar użytkownika
paimkaNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1439
Dołączył(a): 2007-05-28, 15:38:21
Lokalizacja: Wawa/Czewa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Geometria wykreśnlna

Postprzez młoda » 2007-12-24, 00:18:38

paimka napisał(a):młoda, 11 kata i innych niepazystych wielokatów

z tego co ja się dopatrzyłam:
1)kreślisz kółko
2)przeprowadzasz dwie średnice prostopadłe do siebie
3)później prowadzisz styczną do koła [jest ona prostopadła do jednej ze średnic] (to u góry ^^)
i drugą u dołu :)
4)jeśli dobrze widzę jest tutaj wykorzystane twierdzenie talesa xD z tej stycznej u góry prowadzisz odcinek. który ma swój koniec na prostej 'udołu'
5)bierzesz cyrkiel przykładasz w pkt. początkowym górnej stycznej i kreślisz 11odcinków[ten jeden odcinek to bedzie 'a']


a dalej to się mogę domyślać -.-
bo chyba odcinek 2a jest bokiem tego 11kąta...
ale nie mogę tego zagwarantować...
nigdy czegoś takiego nie robiliśmy jak do tej pory na lekcji -.-
Avatar użytkownika
młodaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 178
Dołączył(a): 2007-06-24, 11:17:17
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Geometria wykreśnlna

Postprzez paimka » 2007-12-24, 18:02:31

młoda napisał(a):3)później prowadzisz styczną do koła [jest ona prostopadła do jednej ze średnic] (to u góry ^^)
i drugą u dołu
4)jeśli dobrze widzę jest tutaj wykorzystane twierdzenie talesa z tej stycznej u góry prowadzisz odcinek. który ma swój koniec na prostej 'udołu'
5)bierzesz cyrkiel przykładasz w pkt. początkowym górnej stycznej i kreślisz 11odcinków[ten jeden odcinek to bedzie 'a']


To niestety sie juz nie zgadza bo trzeba cyrklem odmierzyć średnice koła i zaznaczyć ten "najwyższy punkt". Najdziwniejsze jest to ze 11kat ta metoda wychodzi a siedmokąt cos nie bardzo.

młoda napisał(a):nigdy czegoś takiego nie robiliśmy jak do tej pory na lekcji -.-

Bo jest materiał ze studiow ;)

Wszystko sie wykreśla w miare w porządku, ale njwiększy problem powstaje, podczas gdy trzeba wykreślić punkty zaznaczone na żólto.

Obrazek
Trójkąt ABC jest trójkatem 90-30-60 ale nie moge tego wykorzystać, bo to jest juz zastosowanie geometrii analitycznej. ;/
pozatym gdyby to wylorzystać to polowa konstrukcji byłaby niepotrzebna... Prosze dalej o pomoc, bo sama do tego nie dojde :zalamany:
(...)my walczymy jeszcze gdzie indziej. każdego dnia staczamy wyniszczające pojedynki, których nikt nie widzi ani nie rozumie, ani nawet nie ma pojęcia o ich istnieniu. pojedynki z samym sobą, z własnymi emocjami.
Avatar użytkownika
paimkaNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1439
Dołączył(a): 2007-05-28, 15:38:21
Lokalizacja: Wawa/Czewa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Geometria wykreśnlna

Postprzez makoomba » 2007-12-24, 23:36:08

To ma wyjść siedmiokąt foremny jak rozumiem ?

Biorąc pod uwagę to, ze idealne skonstruowanie siedmokąta foremnego jest niemozliwe, mnie tak uczyli próbować go stworzyć :

Rysujemy cyrklem dowolny okrąg o środku O, na obwodzie okręgu zaznaczamy dowolny punkt P, który będzie środkiem drugiego okręgu o tym samym promieniu (na rysunku kolor czerwony). Łączymy odcinkiem punkty przecięcia się okręgów oznaczone literami A i N. Punkt przecięcia się odcinka AN z odcinkiem OP oznaczamy literą L. Wyznaczony w ten sposób odcinek AL jest bokiem siedmiokąta foremnego, który może być wpisany w okrąg o środku O.

Wyznaczony odcinek AL odkładamy cyrklem na obwodzie naszego wyjściowego okręgu otrzymując siedem wierzchołków siedmiokąta foremnego ABCDEFG.


Obrazek

A co do Twojego paimka, rysunku, to przyglądne się temu przez Święta i moze coś sobie jeszcze z geometrii wykreślnej przypomnę :)
Słaba płeć jest silniejsza od płci mocnej o siłę słabości płci mocnej do płci słabej xD
http://makoomba.posadzdrzewo.pl/
Avatar użytkownika
makoombaNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1436
Dołączył(a): 2007-08-19, 20:47:49
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Geometria wykreśnlna

Postprzez Bolu » 2007-12-27, 13:28:29

Ja z kolei dodam metodę, za której pomocą można narysować dowolny n-bok foremny ;) Wystarczy średnicę podzielić na n-równych częsci :)

Obrazek
Avatar użytkownika
BoluNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 243
Dołączył(a): 2007-03-24, 19:01:15
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Geometria wykreśnlna

Postprzez milee » 2009-04-14, 11:39:24

ej a jak się robi cykloidę? a już najlepiej jak uda Wam się mi naświetlić konstrukcję cykloidy wydłużonej. Tak krok po kroku. Chyba, że macie jakiegoś magicznego linka, w którym to znajdę. (Zwyczajnie nie mam źródeł żeby się tego sama nauczyć :mur: ). . bardzo dziękuję.
Avatar użytkownika
mileeNone specified
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): 2009-04-14, 11:31:34
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Geometria wykreśnlna

Postprzez makoomba » 2009-04-14, 12:07:46

milee napisał(a):ej a jak się robi cykloidę?

najłatwiej przymocować ołówek do toczącej się puszki :D

a nnalazłem taką metodę :
Cykloida

– krzywa płaska, jaką zakreśla ustalony punkt okręgu toczącego się bez poślizgu na prostej. Konstrukcję cykloidy wykonujemy w ten sposób, że dany okrąg koła o promieniu r styczny do prostej AB w punkcie C, dzielimy na 12 równych części. Przez punkty podziału prowadzimy pomocnicze proste równoległe do prostej AB. Na prostej AB odkładamy odcinek CD równy obwodowi koła, który również dzielimy na 12 równych części. Z punktów podziału wystawiamy prostopadłe do przecięcia z linią środków, otrzymując kolejne chwilowe położenie środków koła toczącego się po prostej. Z poszczególnych środków zataczamy łuki promieniem r do przecięcia się z kolejnymi prostymi pomocniczymi a miejsca ich przecięcia wyznaczą kolejne punkty, które połączone krzywikiem utworzą nam cykloidę.
Słaba płeć jest silniejsza od płci mocnej o siłę słabości płci mocnej do płci słabej xD
http://makoomba.posadzdrzewo.pl/
Avatar użytkownika
makoombaNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1436
Dołączył(a): 2007-08-19, 20:47:49
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Geometria wykreśnlna

Postprzez paimka » 2009-04-15, 08:14:18

Nieśmielterny dobrzański czeka na Ciebie! :)
(...)my walczymy jeszcze gdzie indziej. każdego dnia staczamy wyniszczające pojedynki, których nikt nie widzi ani nie rozumie, ani nawet nie ma pojęcia o ich istnieniu. pojedynki z samym sobą, z własnymi emocjami.
Avatar użytkownika
paimkaNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1439
Dołączył(a): 2007-05-28, 15:38:21
Lokalizacja: Wawa/Czewa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Szkoła, nauka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 111 gości