Zadawanie prac domowych jest nielegalne??

Człowiek przez całe życie przecież się uczy !

Zadawanie prac domowych jest nielegalne??

Postprzez DominikT » 2007-12-20, 19:14:52

Zadania z matematyki, wypracowania z języka polskiego i inne prace domowe zadawane od lat wszystkim polskim uczniom są nielegalne - uważa rzecznik praw ucznia Krzysztof Olędzki. Jego zdaniem zmuszanie uczniów do odrabiania lekcji w domu to ograniczanie ich konstytucyjnego prawa do wypoczynku.


Rzecznik praw ucznia dopiero zaczyna batalię o uznanie odrabiania lekcji w domu za nieobowiązkowe. Dzisiaj - jak informuje "Metro" - jego raport dotyczący prac domowych trafi do Rzecznika Praw Obywatelskich i do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Skąd pomysł, by zająć się tym tematem? To efekt skarg rodziców, które napływają do biura rzecznika. Matki i ojcowie żalą się, że ich dzieci wracają ze szkoły i nie mają chwili odpoczynku, bo do późnej nocy ślęczą nad książkami.

"Urząd, a szkoła jest urzędem, może robić tylko to, do czego ma uprawnienia. Nie ma przepisów dających jej prawo zadawania prac domowych" - twierdzi rzecznik.

Jego zdaniem, zmuszanie uczniów do odrabiania lekcji w domu to ograniczenie wolności i prawa do wypoczynku dzieci, o którym mówi art. 31 Konstytucji i art. 31 Konwencji Praw Dziecka.


Co o tym sadzicie?
Jestem uczniem 3 klasy gimnazjum. Wydaje mi się ze całkowite zniesienie zadań domowych
jest niemożliwe. Jeżeli już to jakoś zmniejszyć. Chociaż niektórzy nauczyciele rzeczywiście zadają masę bezsensownych zadań, które i tak nas niczego nie uczą, to np. z matematyki nie da sie inaczej nauczyć niż przez rozwiązywanie zadań :/

DominikTNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 700
Dołączył(a): 2006-07-19, 14:46:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy
Imię: Alina

Re: Zadawanie prac domowych jest nielegalne??

Postprzez hitman1986 » 2007-12-20, 19:35:56

Żeby się Wam tylko w głowach nie poprzewracało...
Ostatnio edytowano 2007-12-21, 19:24:28 przez hitman1986, łącznie edytowano 1 raz
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Zadawanie prac domowych jest nielegalne??

Postprzez flux » 2007-12-20, 19:40:18

Tak czy inaczej nauczyć się trzeba, nawet jeżeli nie było by zadania :)
Obrazek

fluxNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 130
Dołączył(a): 2007-12-16, 10:08:55
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Zadawanie prac domowych jest nielegalne??

Postprzez WiseWoman » 2007-12-20, 22:34:17

Niektórzy nauczyciele zachowują sie tak, jakby przedmiot którego uczą był najważniejszy i wtedy rzeczywiście przesadzają z pracą domową. Ale uważam, że zniesienie tych wszystkich zadań byłoby bez sensu, bo niektórych tylko w ten sposób można nakłonić do otworzenia zeszytu/książki. Zmniejszenie by sie przydało... Ale w praktyce jest to raczej niemożliwe. Z każdego przedmiotu jest inaczej, nie da sie uogólnić, że np. można zadać max 2 zadania. :]
Kiedy czegoś gorąco pragniesz,
to cały wszechświat działa potajemnie,
aby udało Ci się to osiągnąć.
*Paulo Coelho*
Avatar użytkownika
WiseWomanNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 629
Dołączył(a): 2007-11-03, 20:23:49
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Zadawanie prac domowych jest nielegalne??

Postprzez Júzek » 2007-12-21, 01:36:43

Uważam, że prace domowe powinny być zadawane chętnym. Chcesz sie uczyć to się uczysz, nie to nie ... Poza tym zapewne większość prac domowych pochodzi od jednej, dwóch uczniów mimo, że posiada ją większość klasy ...

"Więc jaki sens ?"
Avatar użytkownika
JúzekNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 830
Dołączył(a): 2006-06-23, 15:08:15
Lokalizacja: ols.vectranet.pl
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Zadawanie prac domowych jest nielegalne??

Postprzez hitman1986 » 2007-12-21, 01:43:30

Júzek napisał(a):Chcesz sie uczyć to się uczysz, nie to nie

A później opłacaj zasiłek dla bezrobotnych takiej bandzie analfabetów...
Júzek napisał(a):"Więc jaki sens ?"
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Zadawanie prac domowych jest nielegalne??

Postprzez Júzek » 2007-12-21, 01:57:19

A później opłacaj zasiłek dla bezrobotnych takiej bandzie analfabetów...

Dlatego jestem za całkowitym odebraniem wszelkich przywilejów do uzyskiwania jakiejkolwiek pomocy materialnej czy finansowej wszystkim, którzy z własnej winy nie osiągnęli poziomu maturalnego. Niestety jest mało prawdopodobne, że coś takiego wejdzie w życie.

A szkoda :dobani:
Avatar użytkownika
JúzekNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 830
Dołączył(a): 2006-06-23, 15:08:15
Lokalizacja: ols.vectranet.pl
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Zadawanie prac domowych jest nielegalne??

Postprzez hitman1986 » 2007-12-21, 02:13:04

Júzek napisał(a):Dlatego jestem za całkowitym odebraniem wszelkich przywilejów do uzyskiwania jakiejkolwiek pomocy materialnej czy finansowej wszystkim, którzy z własnej winy nie osiągnęli poziomu maturalnego

Podaj sposób w jaki odseparujesz tych, którzy odrabiali zadane prace domowe od tych, którzy tego nie robili...

Dlaczego stwarzać problemy tam, gdzie ich nie ma? Niech albo wszyscy odrabiają zadania, albo nikt.
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Zadawanie prac domowych jest nielegalne??

Postprzez Júzek » 2007-12-21, 02:45:00

Podaj sposób w jaki odseparujesz tych, którzy odrabiali zadane prace domowe od tych, którzy tego nie robili...

Ale poco tworzyć takie podziały ? Końcowy efekt rzetelnego odrabiania prac domowych jako formy nauki i utrwalania wiedzy, będzie widoczny w chwili gdy owa wiedza okaże sie przydatna / niezbędna.

Niech albo wszyscy odrabiają zadania, albo nikt.

"Wszyscy albo nikt" ... Czyli jak 28 z 30 osób z klasy nie chce odrabiać to te dwie też nie mogą/nie powinny ?

Nie wydaje mi się to dobrym rozwiązaniem.
Avatar użytkownika
JúzekNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 830
Dołączył(a): 2006-06-23, 15:08:15
Lokalizacja: ols.vectranet.pl
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Zadawanie prac domowych jest nielegalne??

Postprzez cre[a]tive » 2007-12-21, 14:38:53

Zadawanie prac domowych jest nielegalne


niedługo nielegalne będzie chodzenie do szkoły. vivat analfabeci!
Ostatnio edytowano 2007-12-21, 14:39:05 przez cre[a]tive, łącznie edytowano 1 raz
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Zadawanie prac domowych jest nielegalne??

Postprzez thalcave » 2007-12-21, 19:03:49

Wszystko zależy, nad ilością zadań domowych powinien czuwać psycholog czy inny pracownik. Zadania były potrzebne, są i będą. Dzięki nim dzieciaki coś robią, ale... np. moja Szwagierka siedzi całe dnie i wieczory przy lekcjach (2klasa LO)
"It's great to be here. It's great to be anywhere"
Keith Richards
Avatar użytkownika
thalcaveNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 4328
Dołączył(a): 2005-12-28, 20:02:55
Lokalizacja: odległa galaktyka
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Zadawanie prac domowych jest nielegalne??

Postprzez femme » 2007-12-21, 20:10:38

Jestem za pracami domowymi (choć z własnego doświadczenia wiem, że niektórzy profesorowie przesadzają). Uważam, że są potrzebne. Niech się wysilą, niech sami trochę w domu pomyślą. Uważam, że bez pracy domowych, to byłoby za łatwo i za beztrosko ;)
Avatar użytkownika
femmeNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 605
Dołączył(a): 2007-09-14, 21:50:10
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Zadawanie prac domowych jest nielegalne??

Postprzez Ulenia » 2007-12-21, 21:43:19

zgadzam sie z poprzedniczka :D prace domowe powinny byc :D byle by nie dlugie i byle by nie ze wszystkiego na raz po 100 cwiczen i 5 wypracowan :P bo to sie wtedy mija z celem :P
Avatar użytkownika
UleniaNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 32
Dołączył(a): 2007-08-24, 10:11:09
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Zadawanie prac domowych jest nielegalne??

Postprzez makoomba » 2007-12-21, 21:52:26

Głupszego pomysłu to ja już dawno nie słyszałem. Może wogóle zrezygnujmy z chodzenia do szkoły, bo to też ogranicza wolność ucznia? Dochowamy się pokolenia analfabetów, już nie dyslektyków, dysgrafików, czy dysortografików, ale typowych analfabetów intelektualno-społecznych…

Może faktycznie niekiedy nauczyciele przesadzają z ilością zadań, szczególnie w okresie końcowo-semestralnym, ale zawsze tak było i uczniowie musieli te zadania robić czy im sie to podobało czy nie. Wyrosły w tym systemie całe pokolenia i większość z nich potwierdziłoby, że odrabianie prac domowych w młodości wyszło im na dobre. Dało niezbędną wiedzę i nauczyło systematyczności.
Słaba płeć jest silniejsza od płci mocnej o siłę słabości płci mocnej do płci słabej xD
http://makoomba.posadzdrzewo.pl/
Avatar użytkownika
makoombaNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1436
Dołączył(a): 2007-08-19, 20:47:49
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Zadawanie prac domowych jest nielegalne??

Postprzez nika110 » 2007-12-22, 15:39:10

makoomba napisał(a):Głupszego pomysłu to ja już dawno nie słyszałem.


Me too...

makoomba napisał(a):Może wogóle zrezygnujmy z chodzenia do szkoły, bo to też ogranicza wolność ucznia? Dochowamy się pokolenia analfabetów, już nie dyslektyków, dysgrafików, czy dysortografików, ale typowych analfabetów intelektualno-społecznych…


A z tym całkowicie się zgadzam... jak nie będzie prac domowych to po co w ogóle nauka, klasówki, kartkówki, które przecież też ograniczają wolność ucznia bo siedzą w domach i siedzą i się "niby" uczą... Chore...

A prace domowe są przecież po to, żeby sprawdzić co uczeń zrozumiał z lekcji i utrwalić te wiadomości :pudlo:
Look me in my eyes and promise you won't do me the same...
Avatar użytkownika
nika110None specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1735
Dołączył(a): 2007-05-03, 17:09:16
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Zadawanie prac domowych jest nielegalne??

Postprzez strzala » 2007-12-24, 12:33:48

JA jestem za zadaniom domowym, chodze do 2klasy GIM. Nie mam tego az tak duzo ale mozna zarobic good ocene w banalny sposob ;)
[[;
Avatar użytkownika
strzalaNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 955
Dołączył(a): 2005-05-07, 14:52:53
Lokalizacja: Zabrze
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Zadawanie prac domowych jest nielegalne??

Postprzez Syderyt » 2007-12-25, 17:08:08

Zadania z matematyki, wypracowania z języka polskiego i inne prace domowe zadawane od lat wszystkim polskim uczniom są nielegalne
To jest bzdura. Wszyscy robią z tego powodu niezrozumiały dla mnie szum. I tak wiadomo, że to nie przejdzie. Zadania domowe jak były tak będą zadawane.


Ale chwila... jakby to przeszło to może można by pokusić się o żądanie jakiegoś odszkodowania... W końcu "ograniczano mi wolność i prawo do wypoczynku" :P
Osaczyli mnie nienawistnymi słowami i bez przyczyny mnie napastowali.
Oskarżali mnie w zamian za miłość moją; a ja się modliłem.
Odpłacili mi złem za dobre i nienawiścią za moją miłość.
Avatar użytkownika
SyderytNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 266
Dołączył(a): 2007-12-25, 16:43:07
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Zadawanie prac domowych jest nielegalne??

Postprzez makoomba » 2007-12-25, 17:18:39

Syderyt napisał(a):Ale chwila... jakby to przeszło to może można by pokusić się o żądanie jakiegoś odszkodowania... W końcu "ograniczano mi wolność i prawo do wypoczynku"


Niestety prawo nie działa wstecz :zdegustowany:
Słaba płeć jest silniejsza od płci mocnej o siłę słabości płci mocnej do płci słabej xD
http://makoomba.posadzdrzewo.pl/
Avatar użytkownika
makoombaNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1436
Dołączył(a): 2007-08-19, 20:47:49
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Zadawanie prac domowych jest nielegalne??

Postprzez Aspie » 2007-12-25, 18:40:14

Jako normalny (ja normalny? xD) uczeń trzeciej klasy gimnazjum popieram idee "zadań domowych", jednak jako zwolennik czystego przestrzegania prawa popieram teraz przeciwników. No bo, faktycznie nie ma żądnej mocy nauczyciel zadawać pracę i za brak jej wykonania karać, jeśli czas na jej wykonanie nie został ustalony na godziny przebywania w szkole, no bo przecież "domowe" no to nie w szkole. Idąc tym tropem nauczyciel nie może karać za robienie tych zadań w szkole na przerwie (czas wolny, który można przeznaczyć zarówno na odpoczynek jak i na naukę). Meritum: polskie ustawodastwo jest ciągle ułomne.
Kornacky Web Log
Wejdź - Przeczytaj - Pozostań!

Każdy głupi może wiedzieć. Sedno to zrozumieć.
Avatar użytkownika
AspieNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 202
Dołączył(a): 2007-11-11, 10:27:27
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Zadawanie prac domowych jest nielegalne??

Postprzez hitman1986 » 2007-12-25, 18:45:07

Aspie napisał(a):Meritum

Raczej konkluzja, tudzież wniosek...
Aspie napisał(a):nie ma żądnej mocy nauczyciel zadawać pracę i za brak jej wykonania karać

Takie prawo daje mu pralówka zwana szkołą... Ludzie! Czy na prawdę chcecie, by przyszłe pokolenie było tępe jak w Afryce ?
Wszędzie na świecie zadawane są zadania domowe. Czy znowu Polska ma być odosobnionym wyjątkiem od tego ?!
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Następna strona

  • Inne

Powrót do Szkoła, nauka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 234 gości

cron