Przypadkowe osoby na zdjęciu

Nasza fotografia i problemy z nią związane.

Przypadkowe osoby na zdjęciu

Postprzez Mangalarga » 2012-07-09, 22:32:46

Robię zdjęcia głównie miejsc i zwierząt, tych drugich także na różnych wystawach czy zawodach. Często na zdjęciach zdarza mi się "złapać" przypadkowe osoby.
Chciałabym się wreszcie zabrać za publikację co bardziej udanych fotek na blogu. Wiem, że generalnie nie można publikować wizerunku osoby bez jej zgody, dlatego zastanawiam się nad wymazywaniem twarzy ze wszystkich zdjęć. Z drugiej strony *TU* znalazłam taką informację:
Prawo autorskie określa trzy przypadki, w których można rozpowszechniać wizerunek, pomimo braku zgody osoby. Należy pamiętać jednak, iż wyjątki te powinny być interpretowane zawężająco. Do tych przypadków należą następujące sytuacje:
[...]
• osoba, której wizerunek jest upubliczniony, stanowi tylko fragment większej całości (przykładowo: krajobrazu, zgromadzenia, czy też imprezy masowej).

Zastanawiam się, czy zwrot "imprezy masowe" obejmuje także wystawy zwierząt (gdzie zwierzę - np. pies czy koń - jest prowadzone przez człowieka) czy zawody jeździeckie.
A może dmuchać na zimne i wymazywać twarze wszystkich osób jak leci?
Ja w sieci:
lalkowo | konikowo/modelarsko | plastycznie
Avatar użytkownika
MangalargaNone specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): 2012-05-22, 01:49:02
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez KenWatanabe » 2012-07-13, 18:55:49

Sądzę, że nie ma takiej potrzeby. Ten przepis odnosi się właśnie do takich sytuacji i nigdy nie widziałem by ktokolwiek zasłaniał twarze na zdjęciach z wernisaży, koncertów etc.

Ewentualnie jeśli taka osoba się o to upomni to poszedłbym jej na rękę.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cre[a]tive » 2012-07-13, 19:29:54

Generalnie przychylałabym się do zdania Piotra...
Z drugiej strony, jakiś czas temu brałam udział w słynnej akcji przed EURO 2012 - Do Hymnu. Przypadkowo trafiłam ze znajomymi do pewnego pubu w wieczór, gdy w moim mieście było nagranie. Telewizja, mnóstwo kamer, fotografów i oczywiście punktualnie o 20 wszyscy śpiewają hymn i zostaje to nagrane i uwiecznione na filmie. Przed wejściem do lokalu musieliśmy podpisać zgodę na "rozpowszechnianie swojego wizerunku", kto nie chciał podpisać opuszczał lokal, bo filmowani byli tam praktycznie wszyscy, a jak ktoś się nie załapał na kamerę to na pewno załapał się na fotkę. Reasumując, trudno powyższej imprezy nie nazwać "imprezą masową" a mimo wszystko organizatorzy wymagali zgody na wykorzystanie wizerunku, by nikt potem nie miał do nich pretensji. Zatem to chyba nie jest wszystko takie łatwe i oczywiste.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Przypadkowe osoby na zdjęciu

Postprzez KenWatanabe » 2012-07-13, 20:45:27

cre[a]tive napisał(a): Reasumując, trudno powyższej imprezy nie nazwać "imprezą masową" a mimo wszystko organizatorzy wymagali zgody na wykorzystanie wizerunku, by nikt potem nie miał do nich pretensji. Zatem to chyba nie jest wszystko takie łatwe i oczywiste.


Impreza masowa ma dość ścisłą definicję.

Znalazłem taką:
"zorganizowane publiczne oglądanie przekazu telewizyjnego na ekranach lub urządzeniach umożliwiających uzyskanie obrazu o przekątnej przekraczającej 3 m”, która odbywa się m.in. na stadionie mieszczącym co najmniej 1000 osób lub w hali sportowej albo w innym budynku mogących pomieścić co najmniej 500 osób.
(ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych art. 3 pkt 2 dodanym w wyniku nowelizacji ustawy w 2011 r.)

Jeśli zaś idzie o pokazy to utrzymuje się 1000 osób na wolnym powietrzu i 500 osób w hali, z tym, że hala ma być przeznaczona na minimum 500 osób, a nie znaczy to, że akurat tyle ma być w niej obecnych.

Nie mniej, jest to przestępstwo ścigane z powództwa cywilnego, więc jeśli osoba taka się sama na zdjęciu nie znajdzie to nic z tego nie wyniknie, nawet jeśli nie będzie to par excellence impreza masowa.

cre[a]tive napisał(a):Przed wejściem do lokalu musieliśmy podpisać zgodę na "rozpowszechnianie swojego wizerunku", kto nie chciał podpisać opuszczał lokal


Pewnie organizatorzy chcieli po prostu dmuchać na zimne, dla własnego bezpieczeństwa prawnego. Ale ogólnie taka postawa cieszy. Ja sam uważam, że ludzie powinni być informowani jeśli chcemy umieścić gdziekolwiek ich wizerunek.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Fotografia i grafika

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 197 gości

cron