Jak "murzynek bambo" wkrótce stanie się "afrykaninem"

Jeżeli byłeś świadkiem oburzających scen w życiu codziennym lub jeżeli ktoś lub coś podniosło Ci ciśnienie - pisz, może adrenalina nieco opadnie...

Jak "murzynek bambo" wkrótce stanie się "afrykaninem"

Postprzez dkm1941bismarck » 2012-06-08, 22:34:41

Kilka miesięcy temu obejrzałem na kanale "Wojna I Pokój" starszy radziecki film z 1987 roku o "Dziesięciu Murzyniątkach", czasowe "zawirowania" spowodowały że końcówki nie obejrzałem, a że był pieruńsko ciekawy postanowiłem ściągnąć/kupić coś zrobić by dokończyć to dzieło.
No i zaczął się mały problem...do tej pory powstało 7 filmów na podstawie wydanej w 1939 roku powieści Agaty Christie: "Ten Little Niggers (Dziesięciu małych Murzynków)" - ta "moja" w oryginale nazywa się "Desyat negrityat", przy czym jeśli w słowniku polsko-rosyjskim (http://www.translatica.pl/translatory/), damy słowo murzyn, wyjdzie nam "негр" = NEGR, czyli MURZYN idąc łopatologicznie NEGRITYAT=...sami sobie dopowiedźcie, tymczasem na wszystkim Polskich stronach, z murzyniątek są indianiątka...http://www.filmweb.pl/film/Dziesi%C4%99 ... 987-100593, nawet jeśli w filmie na stole figurki są CZARNE i w 100% nawiązujące do tematu scenariusza - ot taka drobnostka w sumie, tylko czy mam obsesję czy faktycznie jest coś nie tak, zwłaszcza że słowo "murzyn", "czarny" według http://pl.wikipedia.org/wiki/Czarna_rasa_cz%C5%82owieka - obraźliwe nie są i faktycznie dzisiaj "zgłębiłem" temat i okazuje się że słowo "MURZYN" jest niepożądane i nawet można zostać nazwany rasistą za jego używanie...
http://www.pomagamy.pl/numery/16/problem_z_murzynem.htm

nosz PARANOJA TOTALNA W TYM KRAJU ZAPANOWAŁA, NIE DOSYĆ ŻE W REKLAMIE COCA-COLI MURZYN NA 1-SZYM PLANIE W BARWACH BIAŁO-CZERWONYCH, NA NAJWIĘKSZEJ I NAJWAŻNIEJSZEJ SPORTOWEJ IMPREZIE W HISTORII POLSKI, BO PRZECIEŻ CZARNI TO 1-5% SPOŁECZEŃSTWA POLSKIEGO, ODGRYWAJĄCY BARDZO WAŻNĄ ROLĘ W KAŻDEJ DZIEDZINIE TEGO KRAJU TO JESZCZE MURZYN POWIEDZIEĆ NIE MOŻNA BO SIĘ JEST RASISTĄ... :mur:
Obrazek
URODZIŁEM SIĘ W WARSZAWIE-(L)EGIĘ KOCHAM-(L)EGIĘ SŁAWIĘ !!
Avatar użytkownika
dkm1941bismarckNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 1462
Dołączył(a): 2010-07-03, 18:21:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez KenWatanabe » 2012-06-09, 01:51:08

Rzeczywiście chora sytuacja. Wiadomo, że poprawność językowa zmienia się z każdą chwilą ale teksty z danej epoki są tekstami z danej epoki. Nie można zmieniać sztuki tylko dlatego, że teraz zdaje się niepoprawna. Taki już jej urok, a może kiedyś niepoprawnym wyda się Sherlock Holmes ze swoim brytyjskim, aroganckim, wręcz chamskim gustem i co zmienimy go tylko dlatego, żeby pasował do lewackich standardów? Nie! To jest dziedzina sztuki i nie można jej zmieniać ze względu na nic, bo ona odzwierciedla ducha epoki.

Wolność słowa ponad wszystko! Nie dajmy się zwariować cenzurze politycznej. Szafują nas tymi swoimi poprawnymi hasełkami, ale ja w to wytrwale nie wierzę. Niepoprawność, wyjątkowość, jednostka, to jest to w co powinien inwestować prawdziwy system.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez privace » 2012-06-09, 10:32:09

Ej, to wcale nie domena "naszych czasów"
Na rynku amerykańskim ukazała się w styczniu 1940 r. pod zmienionym tytułem "Dziesięciu małych Indian"

Brytyjczycy "trzymali się" do 1985 r., kiedy to książka ukazała sie pod politycznie poprawnym tytułem "And Then There Were None" ("I nie było już nikogo"), który przejęły także nasze wydawnictwa zastępując przy okazji Murzynków żołnierzykami; Prószyński i Ska w 1999 r., Agora w 2003 r. czy Wydawnictwo Dolnośląskie w 2010 r. ale bez trudu, o zgrozo, można też znaleźć klasyczne wydania z "niepoprawnym politycznie" wierszykiem w tłumaczeniu Włodzimierza Lewika.
źródło
A że u nas tłumaczy się zwykle nie z oryginału, ale z najnowszego wydania, do tego stosując (zwłaszcza przy tłumaczeniach filmów) sporą dowolność...
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Jak "murzynek bambo" wkrótce stanie się "afrykaninem"

Postprzez dkm1941bismarck » 2012-06-09, 13:34:59

privace napisał(a):A że u nas tłumaczy się zwykle nie z oryginału, ale z najnowszego wydania, do tego stosując (zwłaszcza przy tłumaczeniach filmów) sporą dowolność...

Tylko że przykład podany z filmu to jedno, a faktycznie jest problem z murzynem, bo tego słowa nie ma, bądź nie można go używać.

Ostatnio miałem gości z Mongolii no i to też jest ciekawy przypadek, bo powiedzieć do Polaka per "Ty mongole" to obraźliwe, do obywatela Mongolii niby nie, ale w imię poprawności zawsze można wpaść w paranoję ;)
Obrazek
URODZIŁEM SIĘ W WARSZAWIE-(L)EGIĘ KOCHAM-(L)EGIĘ SŁAWIĘ !!
Avatar użytkownika
dkm1941bismarckNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 1462
Dołączył(a): 2010-07-03, 18:21:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez privace » 2012-06-09, 15:15:42

Bo to znów niewiedza- angielskie murzyn (nigger) oznacza czarnucha, nasze nie jest obraźliwą formą, więc uznanie go a obraźliwe jest kretynizmem
Polskie słowo "Murzyn" powstało prawdopodobnie w wyniku zapożyczenia i przekształcenia niemieckiego odpowiednika Maura
W języku angielskim wyrazy Negro i nigger, wywodzące się z łacińskiego niger ("czarny")

A najśmieszniejsze jest to, że biały musi być poprawny i mówić Afroamerykanin, a oni między sobą i tak mówią do siebie ty czarnuchu. To tak jak u nas obraźliwe wobec homoseksualistów "ty cioto" jest powszechne, czasem wręcz "żartobliwie czułe" w tych środowiskach ;)

Swoją drogą- czy moja ulubiona babka czekoladowa w imię poprawności też już nie może się nazywać murzynkiem?
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Kontrowersje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 317 gości

cron