polski przemysł w Chinach?

Jeżeli byłeś świadkiem oburzających scen w życiu codziennym lub jeżeli ktoś lub coś podniosło Ci ciśnienie - pisz, może adrenalina nieco opadnie...

polski przemysł w Chinach?

Postprzez dylan » 2011-08-04, 14:39:51

Przy okazji grilla zaczęliśmy ostatnio rozmawiac na temat polskiego przemysłu i nie bardzo mogliśmy znaleźć przykłady całkowicie polskich zakładów, bo w sumie większość rozprzedana, albo przeniesiona produkcja do Chin bo tam taniej ale dziś szperałem w sieci i natknąłem się na artykuł http://www.ithink.pl/artykuly/biznes/ry ... a-reakcje/ w którym można przeczytać że nie wszystko stracone :) jak myślicie? Czy w chemii możemy się wybić? Marze o tym żeby w końcu przestać mówić mieliśmy a żeby zaczac mówic mamy. Nudzi mnie słuchanie o Wembley i Tomaszewskim zatrzymującym anglików i o tym że z wybitnych polaków większość już nie zyje. Jak myslicie?
Avatar użytkownika
dylanNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 41
Dołączył(a): 2010-02-12, 14:52:11
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2011-08-04, 14:49:51

Chodzi o to, że polacy mimo świetnych pomysłów, idei i włożonej pracy nie potrafią gospodarować kasą i myśleć przyszłościowo. Dlatego szybko sprzedajemy pomysły/firmy bo boimy się upadku, a ważniejszy jest szybszy zyska.

IMHO oprócz tego typu przytoczonych przez Ciebie jednostek to jednak nie mamy co liczyć na mega wybicie się na rynku światowym.
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez cre[a]tive » 2011-08-06, 01:15:31

dylan - 04 sie 2011 14:39 napisał(a): i nie bardzo mogliśmy znaleźć przykłady całkowicie polskich zakładów, bo w sumie większość rozprzedana, albo przeniesiona produkcja do Chin bo tam taniej



I co Cię tutaj dziwi? Znajdź mi przykłady amerykańskich korporacji, które produkują faktycznie na terenie Stanów Zjednoczonych a nie w Chinach, Tajlandii czy w podobnych krajach, gdzie jest tania siła robocza. Nawet największe i najznamienitsze markowe firmy produkują cały swój asortyment w Chinach i innych krajach, gdzie im to się opłaca. Także nie rozumiem Twojego zdziwienia odnośnie polskich firm.

BlueMan - 04 sie 2011 14:49 napisał(a):Chodzi o to, że polacy mimo świetnych pomysłów, idei i włożonej pracy nie potrafią gospodarować kasą i myśleć przyszłościowo. Dlatego szybko sprzedajemy pomysły/firmy bo boimy się upadku, a ważniejszy jest szybszy zyska.



Ha, polscy naukowcy nie raz górują i to znacznie ponad naukowcami innych krajów. Ale że kraj biedny to nigdy nie będą mieli takiej możliwości rozwoju i kontynuacji badań jak amerykańcy naukowcy ze swymi odkryciami. Dlatego pomysły i patenty oraz odkrycia są sprzedawane. Naprawdę myślicie, że dla kasy? Ja myślę, iż dlatego,że takie rewolucyjne badania z zakresu np. medycyny mogą wpłynąć na cały gatunek ludzki, gdzie dane odkrycia podjęte przez naukowców z innych bogatszych państw mają szansę posunąć się dalej i więcej wynaleźć / odkryć. Jasne, można by kryć wszystko dla siebie, licząc na sukces i uznanie, ale na szczęście żyją na tym świecie ludzie z powołania, którzy myślą nieco szerzej i to właśnie dzięki nim, mamy tak a nie inaczej rozwiniętą medycynę czy też technologię. Gdyby każdy brał tylko pod uwagę osobiste korzyści i finanse to byśmy żyli w ciemnogrodzie, bo każdy swoje wynalazki skrywałby dopóki nie uzyskałby za nie satysfakcjonującej go ceny (czyli całkiem prawdopodobne, że nigdy).



dylan - 04 sie 2011 14:39 napisał(a):z wybitnych polaków większość już nie zyje


Co za totalna bzdura. Większość wybitnych ludzi jest nieznana z nazwiska. A ludzie żyjący w trakcie jak żyją ci wybitni naukowcy / odkrywcy nie mają pojęcia o tym, że tamci istnieją. Czy znasz nazwisko człowieka, który wynalazł prezerwatywę? Przecież ona przyczyniła się do zapobiegnięcia milionom zakażeń HIV na świecie i będzie przyczyniać się jeszcze przez dziesiątki lat. Czy znasz nazwisko człowieka, który stworzył kluczowy element telefonu komórkowego (tudzież wcześniejsze sposoby przekazu danych, głosu i wizji), dzięki któremu będąc dziś w głębokim lesie możemy porozmawiać z kimś, kto jest po drugiej stronie kuli ziemskiej? Przykłady można mnożyć, a kwestia w tym, że większość takich bohaterów pozostaje nieznana. Oczywiście, każdy może to sobie znaleźć w Wikipedii, ale gdyby dziś o 20 ten człowiek umarł to nikt by o tym nie wiedział, za to ludzie wszyscy wiedzą o śmierci jakiegoś tam polityka ;] Reasumując mój jakże długi wywód - twierdzenie, że wszyscy wybitni Polacy już nie żyją może wypowiedzieć tylko osoba skrajnie pozbawiona wyobraźni, by nie napisać, że po prostu głupia - nikt z nas nie wie, czy w momencie jak czytacie ten post (a ja go piszę) jakiś Polak nie dokonuje w swoim laboratorium ważnego odkrycia. Polak, którego nazwiska pewnie nigdy nie poznamy, bo zanim dane odkrycie zostanie poddane testom, sprawdzone na setki sposobów i podjęte przez kolejne grupy naukowców ku dalszemu rozwojowi - miną lata, jeśli nie dziesiątki. Nie mówiąc już o ujawnieniu efektów tego odkrycia i jego zastosowania szerszej publice.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Postprzez dylan » 2011-08-08, 14:03:54

Chyba zaczne pisać dłuższe posty z większą ilością informacji...
dylan - 04 sie 2011 14:39 napisał(a):z wybitnych polaków większość już nie zyje
czemu zacytowałaś tylko cześć skoro napisałem tam że "Nudzi mnie słuchanie o Wembley i Tomaszewskim zatrzymującym anglików i o tym że z wybitnych polaków większość już nie zyje" ? przecież to zrozumiałe i dość jasne, że nie znamy wszystkich wybitnych, ale jadac tramwajem, albo autem słuchają radia dużo tego typu stwierdzen słysze, że nasza świetność BYŁA, a nie jest, wkurza mnie takie usprawiedliwianie niepowodzeń przeszłością, bo to nigdzie nie prowadzi, a koleżanka pastwi się nad tym wyrwanym z kontekstu stwierdzeniem co nie jest do końca w porządku, bo ktoś kto nie doczyta pierwszego posta pomyśli o autorze to co piszesz, że jest ograniczonym głupcem.

"I co Cię tutaj dziwi? Znajdź mi przykłady amerykańskich korporacji, które produkują faktycznie na terenie Stanów Zjednoczonych a nie w Chinach, Tajlandii czy w podobnych krajach, gdzie jest tania siła robocza. Nawet największe i najznamienitsze markowe firmy produkują cały swój asortyment w Chinach i innych krajach, gdzie im to się opłaca. Także nie rozumiem Twojego zdziwienia odnośnie polskich firm. " czemu się dziwię? bo znowu mierząc w mój post, nie odniosłaś się do całości tam zawartej, ja się nie dziwię, że polacy produkują za granicą, Toyota też składa się w Hiszpanii, ale co polskiego składa się w Chinach? Polonez którego już nie ma? Czy Junak? nie chce być złośliwy, ale takie było clue mojego przekazu, że nie mamy przemysłu i że ciesze się, że choć w chemii coś się rusza i nie umiera śmiercią naturalną, albo nie jest z miejsca sprzedawane na zachód...
Avatar użytkownika
dylanNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 41
Dołączył(a): 2010-02-12, 14:52:11
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cre[a]tive » 2011-08-08, 15:31:44

dylan spokojnie, po to jest cytowanie selektywne na forum, by selekcjonować treść, do której chce się odnieść. Ja przeczytałam Twój cały post, a odniosłam się do tego, co we mnie wzbudziło jakąś reakcję. Przecież wyraźnie napisałeś, że nudzi Cię słuchanie o tym, że większość wybitnych Polaków już nie żyje. Także ja nie odniosłam się do Twojej opinii tylko do opinii, których Ty musisz słuchać i chyba Ciebie też trochę denerwują. A naprawdę martwisz się kimś dla kogo zbyt dużym wyzwaniem jest przeczytanie całości a mimo wszystko wyciąga wnioski?

Myślę, że każdy rodak życzy swojemu krajowi sukcesu i jak najlepiej, no może nie licząc tych Polaków mieszkających za granicą (na szczęście nie wszystkich!), którzy wydają się cieszyć, że w Polsce dzieje się źle tudzież rośnie bezrobocie,wszystko drożeje itd. Wówczas z wyższością na różnego rodzaju forach, a głównie na portalach pod artykułami wypowiadają się, że PL to najgorszy gnój i oni go zostawili już dawno i siedzą sobie w US tudzież w UK i mają tak super dobrze a my głupi Polacy dalej tutaj mieszkamy "w tym syfie". Nie potrafię zrozumieć tego fenomenu i widzę go jako czystą zazdrość i zawiedzione nadzieje i oczekiwania wobec tego kraju, do którego uciekli. Znam trochę Polaków mieszkających za granicą osobiście i większość wypowiada się o Polsce dobrze i dobrze jej życzy, kwestia chyba w tym,. że im za granicą naprawdę się powodzi, dlatego i mają naturalny i zdrowy stosunek do Ojczyzny, z której wyjechali - pomimo że już tutaj nie mieszkają to życzą jej jak najlepiej. Natomiast ci, którzy wyjechali w poszukiwaniu raju a spotkało ich ogromne rozczarowanie chcą na siłę pokazać jak to im dobrze jest tam, dyskredytując jednocześnie swoją Ojczyznę i ciesząc się, jeśli Polakom, którzy nie wyjechali też jest źle. Ale to taki mały Off top oczywiście.
W każdym razie liczę na te sukcesy, aczkolwiek sam autor artykułu, który wydaje się tą dziedziną interesować i znać prawa rynku, prognozuje, że to będzie długa droga. Czy mamy szansę na to, by być światowym liderem w dziedzinie chemii? Mądrych ludzi na pewno nam nie brakuje, brakuje na pewno finansów i odpowiedniego wsparcia państwa.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re:

Postprzez unter » 2011-08-13, 11:14:20

cre[a]tive napisał(a):...dyskredytując jednocześnie swoją Ojczyznę i ciesząc się, jeśli Polakom, którzy nie wyjechali też jest źle. Ale to taki mały Off top oczywiście.
..... Czy mamy szansę na to, by być światowym liderem w dziedzinie chemii? Mądrych ludzi na pewno nam nie brakuje, brakuje na pewno finansów i odpowiedniego wsparcia państwa.

Pozwolę sobie pociągnąć OT dodając, ze jak mało który kraj w Europie mamy kolejny powód do dumy - kryzys, który prawie załamał gospodarki większości krajów w Polsce nie narobił wiekszych szkod. Swego czasu w zagranicznych mediach było sporo na ten temat.
Za nasza gospodarka ciągną się skutki prawie rewolucyjnego dostosowania przemysłu do wymagań światowych rynków. Kiedyś pokonamy je, takie są prawidła gry.
Pozdrawiam, unter
http://szkiceerotyczne.blog.onet.pl
Avatar użytkownika
unterNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 555
Dołączył(a): 2011-07-05, 09:41:39
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Re:

Postprzez dkm1941bismarck » 2011-08-13, 12:01:45

unter napisał(a):Za nasza gospodarka ciągną się skutki prawie rewolucyjnego dostosowania przemysłu do wymagań światowych rynków. Kiedyś pokonamy je, takie są prawidła gry.

Przecież Polska praktycznie nie ma przemysłu, poza firmami pokroju KGHM całość jest sprzedana :zdziwko:
Obrazek
URODZIŁEM SIĘ W WARSZAWIE-(L)EGIĘ KOCHAM-(L)EGIĘ SŁAWIĘ !!
Avatar użytkownika
dkm1941bismarckNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 1462
Dołączył(a): 2010-07-03, 18:21:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Re:

Postprzez unter » 2011-08-13, 12:45:42

dkm1941bismarck napisał(a):... całość jest sprzedana :zdziwko:

I w tym jest wlasnie plus, firmy były na takim poziomie, ze znalazł się kupiec. W DDR wszystko padło na pysk. Doslownie. Firmy kupowana według wartości ziemi, na której stały, pomniejszonej o koszt rozbiórki budynków firmowych.
W kraju jest duży potencjał myśli intelektualnej, i tak jak pisała cre[a]tive cre[a]tive, brakuje na pewno finansów i odpowiedniego wsparcia państwa.
A na to potrzeba czasu.
Pozdrawiam, unter
http://szkiceerotyczne.blog.onet.pl
Avatar użytkownika
unterNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 555
Dołączył(a): 2011-07-05, 09:41:39
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Kontrowersje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 456 gości

cron