Pochowanie pary Kaczyńskiej na Wawelu

Jeżeli byłeś świadkiem oburzających scen w życiu codziennym lub jeżeli ktoś lub coś podniosło Ci ciśnienie - pisz, może adrenalina nieco opadnie...

Czy uważasz, że Wawel to odpowiednie miejsce dla pochówku?

Tak
3
18%
Nie
14
82%
 
Liczba głosów : 17

Postprzez BlueMan » 2010-04-14, 22:46:39

Sam wstęp na dziedziniec Wawelu jest za darmo.
Wstęp do komnat, kaplicy i na jakieś inne wystawy - płatny. Coś koło 6-15 zł. Nie pamiętam.

Jakby spoczął na Powązkach - można byłoby za darmo pomodlić się, wspomnieć.
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez Codino » 2010-04-14, 22:48:51

noid - 2010-04-14, 22:07 napisał(a):a kto jest wlascicielem wawelu? przeciez wstep kosztuje.. przeciez bedzie tyle chetnych ze szoook! ktos na tym niezle zarobi

Wawelu - Skarb Państwa, katedry(w tym krypty) - Kościół.

blues - 2010-04-14, 22:26 napisał(a):Nie zgadzam się z opinią, że wyłącznym dysydentem w sprawie pochówku tej lub innej osoby w krypcie wawelskiej powinien być Kościół. Mimo tego, że jest ona w formalnym posiadaniu Kościoła. Dla mnie jest to muzeum pokazujące wyjątkowe osobistości, które zasłużyły się w sposób wyjątkowy dla dobra Polski.

Na szczęście w tym kraju szanuje się jeszcze do tego stopnia własność prywatną, że Twoje kolektywne zapędy nie mają znaczenia.

blues - 2010-04-14, 22:26 napisał(a):Skoro Codino masz gdzieś, gdzie spocznie kiedyś Wałęsa to zapewne też nie będziesz miał nic przeciw temu żeby spoczywali tam wszyscy prezydenci wraz z żonami. O ile oczywiście dogadają się z Kościołem. To jak to mówią politycy "nowe otwarcie" :-))

Nie wiem, czy wyrażam się nie jasno? Dlaczego miałbym mieć coś przeciwko temu? To decyzja rodzin i Kościoła. Ale tak jak pisałem wyżej, jakoś nie obawiam się o pochowanie tam Jaruzelskiego.

blues - 2010-04-14, 22:26 napisał(a):Taka wypowiedź odnośnie tego, że większość chce inaczej? Motłoch? No tak. Nie uważasz, że w tej sytuacji można sobie wsadzić w D wszystkie Twoje wypowiedzi na temat Państwa? Przecież ten "motłoch" to państwo.

Nie no, coraz lepsze wnioski. Zaiste, ciekawa umysłowość.

junior - 2010-04-14, 22:31 napisał(a):przeczytaj wywiad z Dudą z kancelarii prezydenta, który mówi, że tak naprawdę nie wiadomo kto to wymyślił

OK. Nie chcą się przyznać, czyj to pomysł. Tylko że rodzina mogłaby spokojnie zaprotestować, ciężko odwiedzać grób na drugim końcu kraju, zapalać znicz wśród turystów, itd. Widocznie tego chcieli skoro się zgodzili. Dziwisz tak samo, mógł bez oporu powiedzieć, że w tym miejscu już ludzi nie chowamy, że ma już inne przeznaczenie, zdecydowano inaczej, pewnie każdy ma swoje powody.
Anarchia na baczenie zasługująca.
J. Lelewel
Avatar użytkownika
CodinoNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1654
Dołączył(a): 2004-06-22, 16:35:16
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez kosmowski.be » 2010-04-14, 22:52:27

Codino - 14 kwi 2010 22:48 napisał(a):Wawelu - Skarb Państwa, katedry(w tym krypty) - Kościół.

czyli kaska idzie glownie na kosciol (czesc do skarbu panstwa idzie). czyli mozna sie domyslac kto byl pomyslodawca - kler. czysty zysk
Obrazek
Szukasz CB Radia? Odezwij się, a wybiorę coś dla Ciebie i załatwię rabat!
Avatar użytkownika
kosmowski.beNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 4415
Dołączył(a): 2007-03-17, 10:33:41
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Pochowanie pary Kaczyńskiej na Wawelu

Postprzez BlueMan » 2010-04-14, 22:54:30

Sprawę pochówku trumien na Wawelu chyba wszyscy znają.
Chciałem zebrać opinie w prostej anonimowej ankiecie ;]
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez cre[a]tive » 2010-04-14, 22:59:13

Proponuję dodać opcję "nie mam zdania" ;)


BlueMan - 14 kwi 2010 22:54 napisał(a):pochówku trumien



xD
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Postprzez NGoHT » 2010-04-14, 23:00:00

Ja jestem na nie.
http://www.lastfm.pl/user/ngoht666
http://www.youtube.com/user/ngoht86
https://www.facebook.com/NajlepszyRapCalyCzasWPodziemiu
Avatar użytkownika
NGoHTNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1080
Dołączył(a): 2010-01-06, 19:54:12
Lokalizacja: 51° 14' 53 '' N, 22° 34' 13 '' E
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez hitman1986 » 2010-04-14, 23:23:01

blues - 2010-04-14, 22:26 napisał(a):Odnośnie mocnych kandydatów PiS może wystawić tylko i wyłącznie Jarka. Moim zdaniem z psychologicznego punktu widzenia on przejmie cały elektorat PiS i trochę z PO. Już teraz widać takie przechodzenie ludzi z PO na stronę PiS na zasadzie "może niesprawiedliwie go oceniałem", pojawia się jakieś poczucie winy. Ci wszyscy ludzie z poczuciem winy zagłosują teraz na Jarka.

I tego się właśnie boję, że na fali powszechnego współczucia, jeśli Jarosław Kaczyński będzie kandydował, może wygrać wybory...
noid - 2010-04-14, 22:52 napisał(a):czyli kaska idzie glownie na kosciol (czesc do skarbu panstwa idzie). czyli mozna sie domyslac kto byl pomyslodawca - kler. czysty zysk

Tak po prawdzie, to i tak ludzie by tam przychodzili, i tak. Także jednak sądzę, że w tym konkretnym wypadku nie chodzi o hajs, a raczej o to, że rodzina chciała, aby został tam pochowany. A po prostu nikt nie powiedział "nie". Ot co.

A moje zdanie na ten temat (skopiuję tutaj, bo ktoś wydzielił temat) ?
hitman1986 - 2010-04-14, 00:25 napisał(a):Czy ja wiem ? Wszak był on Prezydentem Polski, zmarłym tragicznie na obcej ziemi, na którą jechał oddać hołd poległym, zamordowanym 70 lat wcześniej. Nie jestem wielkim entuzjastą tego rozwiązania, ale też nie uważam, aby ci, co o tym decydują, przegięli.
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez KoTeK » 2010-04-15, 17:33:31

Według mnie Wawel nie jest miejscem, w którym tragicznie zmarły prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka powinni spocząć, rozumiem leciał na obchody uroczystości Katyńskich ale to chyba nie jest powód aby wynosić go aż tak wysoko.
Przez 4,5 roku jego prezydentury więcej słychać było narzekania a teraz robi się z niego bohatera i męża stanu, rozumiem o zmarłych mówi się dobrze albo nie mówi się wcale i to chyba ta ideologia ma tu spore znaczenie.
Ta decyzja może przynieść więcej złego niż dobrego. Wczoraj słyszałem w radiu porównanie protestów wobec pochówku Kaczyńskiego na Wawelu do pochówku marszałka Józefa Piłsudskiego co w moim odczuciu również jest niepoprawne, Kaczyński to nie ta sama "klasa" co Marszałek no i pamiętajmy, że jego zasługi dla Polski są znacznie mniejsze.
Owszem jak już wspomniano wcześniej w kryptach tych spoczynek znaleźli nie tylko mężowie stanu ale i ludzie, których ocena historyczna jest dość negatywna ale nadal uważam, że prezydent powinien zostać pochowany w Warszawie na Powązkach jako, że był on związany z tym miastem i do tej pory normą było aby "chować" byłych prezydentów właśnie tam.
Decyzja podjęta przez Jarosława Kaczyńskiego i kardynała Dziwisza budzi więc moim zdaniem niepotrzebne kontrowersje i wypacza to co udało nam jako narodowi Polskiemu stworzyć w obliczu tragedii - pewną formę solidarności, smutku i zadumy - dzieląc nas na zwolenników i przeciwników.

Kot
Obrazek
Avatar użytkownika
KoTeKNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 279
Dołączył(a): 2009-05-31, 13:52:57
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re:

Postprzez arto » 2010-04-15, 23:31:03

KoTeK napisał(a):Decyzja podjęta przez Jarosława Kaczyńskiego i kardynała Dziwisza budzi więc moim zdaniem niepotrzebne kontrowersje i wypacza to co udało nam jako narodowi Polskiemu stworzyć w obliczu tragedii - pewną formę solidarności, smutku i zadumy - dzieląc nas na zwolenników i przeciwników.
Kot

Jacek Majchrowski napisał(a):Bo to też nie jest tak, jak niektóre media przedstawiają, że zwróciła się rodzina i ksiądz kardynał od razu powiedział, że tak, bo z tego, co wiem, rozmów z Jarosławem Kaczyńskim było kilka i dopiero chyba przy trzeciej czy czwartej rozmowie pan premier Kaczyński wyraził aprobatę do tego, by był to Wawel.

http://www.rmf24.pl/opinie/wywiady/kontrwywiad/news-j-majchrowski-jestem-zazenowany-protestami-wsrod,nId,272740

Uważam, że najważniejsza osoba w państwie, która ginie wykonując swoje obowiązki ma prawo do pochowania na Wawelu tak jak to było w przypadku generała Sikorskiego. Choć nie wiem czy w tym wypadku nie lepszym wyborem byłaby Archikatedra Warszawska albo Powązki.
Odzyskiwanie danych
Avatar użytkownika
artoNone specified
Podglądacz
Podglądacz
 
Posty: 9
Dołączył(a): 2010-04-10, 02:13:31
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2010-04-15, 23:35:39

arto - 2010-04-15, 23:31 napisał(a):Choć nie wiem czy w tym wypadku nie lepszym wyborem byłaby Archikatedra Warszawska albo Powązki

To już lepiej w Egipcie w piramidzie, skoro to takie ważne :P
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez Codino » 2010-04-16, 00:33:25

hitman1986 - 2010-04-14, 23:23 napisał(a):I tego się właśnie boję, że na fali powszechnego współczucia, jeśli Jarosław Kaczyński będzie kandydował, może wygrać wybory...

Dziś, kilka dni po katastrofie ludzie już powoli mają dosyć żałoby. Wybory za 2 miesiące, zatem spokojnie. Jedyną osobą z PiSu, która może wygrać jest Ziobro - a on na zostanie kandydatem partii nie ma tak dużych szans. No chyba, że Komorowski będzie robił jakieś cyrki, ale wątpię - zdrowy rozsądek w jego przypadku nakazuje wyjątkową ostrożność.
BlueMan - 2010-04-15, 23:35 napisał(a):To już lepiej w Egipcie w piramidzie, skoro to takie ważne

Piramidę jak już, to trzeba by było zbudować, bo te które stoją są zajęte.

W ankiecie nie biorę udziału, bo jak już pisałem - nie mam zdania. Rozumiem argumenty przeciwników, decyzja jest kontrowersyjna, mogłaby być lepsza, ale jednocześnie cieszę się, że swołocz, zwana społeczeństwem nie decyduje o tym, gdzie chować ludzi.
Anarchia na baczenie zasługująca.
J. Lelewel
Avatar użytkownika
CodinoNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1654
Dołączył(a): 2004-06-22, 16:35:16
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Pochowanie pary Kaczyńskiej na Wawelu

Postprzez KenWatanabe » 2010-04-16, 01:38:54

Ten wypadek to na prawdę bezprecedensowa tragedia, najgorsza jaka spotkała Polskę od wielu lat, nie wiem nawet czy nie od końca II WŚ. Do Polski na uroczystości pogrzebowe przylecą przywódcy najważniejszych państw z całego świata, a Wy chcielibyście upchnąć ich w zatłoczonej 3 alejce, rząd 7 Cmentarza Północnego w Warszawie przed grobem metr na dwa. Jak by to wyglądało?

Nie raz wystarczy po prostu zginąć w słusznej sprawie żeby przejść do historii jako bohater. Jaki Kaczyński był to każdy wie ale faktem jest, że w słusznej sprawie leciał oddać hołd żołnierzom wymordowanym w Katyniu. To była podróż służbowa, zabity na służbie policjant chowany jest już z pełnymi honorami w asyście wielu swoich dowódców których na dobrą sprawę nawet nie widział, choć na służbie mógł być skorumpowanym łapówkarzem zabitym przez dealera któremu wisiał kasę. Patrzycie na to przez pryzmat własnych doświadczeń ale za 100 lat na prawdę nikt już nie będzie pamiętał co Kaczyński robił, a czego nie bo wszystko przesłoni ta tragedia w której zginął. Tym bardziej jeszcze, że nie popełnił wcześniej żadnego tragicznego błędu podczas swej kadencji.

A są jeszcze dwie sprawy odnośnie samego Wawelu. Po pierwsze nie leżą tam znowu sami bohaterowie, jak już zresztą pisałem. Zdarzały się tragiczne pomyłki i są one widoczne na listach osób tam pochowanych. A druga kwestia tyczy się żony prezydenta, tego już w ogóle nie wiem jak skomentować. Dla mnie to oczywiste, że w takich wypadkach małżeństwa chowa się razem choćby żona miała być byle kim ale widzę różne są opinie.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez blues » 2010-04-16, 08:40:40

petreus007 - dzisiaj, o 01:38 napisał(a):Patrzycie na to przez pryzmat własnych doświadczeń ale za 100 lat na prawdę nikt już nie będzie pamiętał co Kaczyński robił, a czego nie bo wszystko przesłoni ta tragedia w której zginął.

Oj, raczej nie masz racji. Jest odwrotnie. Za sto lat historia oceni go bardzo surowo co robił i czego nie robił. Czy był dobrym i lubianym prezydentem. A Jarek zrobił niedźwiedzią przysługę bratu, bo kończy się ta niewątpliwie smutna historia śp. Lecha Kaczyńskiego zdaniem "Pochowany wbrew woli większości Polaków na Wawelu".
Najwięcej wydasz na kobietę która nie będzie chciała pieniędzy za seks.
Avatar użytkownika
bluesNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 236
Dołączył(a): 2010-03-15, 20:09:42
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Codino » 2010-04-16, 11:55:38

blues - 2010-04-16, 08:40 napisał(a):A Jarek zrobił niedźwiedzią przysługę bratu

To niestety prawda.

blues - 2010-04-16, 08:40 napisał(a):Oj, raczej nie masz racji. Jest odwrotnie. Za sto lat historia oceni go bardzo surowo co robił i czego nie robił.

A co takiego robił, by go tak surowo oceniać?
Anarchia na baczenie zasługująca.
J. Lelewel
Avatar użytkownika
CodinoNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1654
Dołączył(a): 2004-06-22, 16:35:16
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez blues » 2010-04-16, 12:09:18

Historia zawsze surowo ocenia. Surowo, bo bez emocji. Pogadajmy o tym w poniedziałek.OK?
Najwięcej wydasz na kobietę która nie będzie chciała pieniędzy za seks.
Avatar użytkownika
bluesNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 236
Dołączył(a): 2010-03-15, 20:09:42
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2010-04-16, 12:14:04

W poniedziałek - to jeszcze za wcześnie. Myślę, że za rok, na rocznicę - wtedy będzie o czym rozmawiać.
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez kamil » 2010-04-16, 12:19:13

Za czasów Królestwa Polskiego chowano tam wszystkich królów czyt. na Wawelu i nie ważne czy się czemuś przysłużyli czy nie. Dlatego nie wiem dlaczego ludzie mają coś do pochowania Lecha na Wawelu. To że był prezydentem Polski to nie daje nam prawa do takich decyzji czy negowania ich. O tym decyduje rodzina, a jeżeli ktoś wpłynął na ich zdanie to trudno.

Odnośnie tego że kler bierze pieniądze za wstęp do komnat. Jak dla mnie to nic złego, utrzymanie tego na pewno kosztuje niebotyczne pieniądze. Fakt że ich na to stać, ale to już inna sprawa.
blues - 2010-04-16, 08:40 napisał(a):Za sto lat historia oceni go bardzo surowo co robił i czego nie robił. Czy był dobrym i lubianym prezydentem.

Po co czekać sto lat, takie rzeczy dzieją się na bieżąco.
"Nie ma nieświadomości bardziej hańbiącej jak przekonanie, że coś się wie o czym się nic nie wie."
Sokrates.
Avatar użytkownika
kamilNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 3259
Dołączył(a): 2005-12-25, 22:44:41
Lokalizacja: Dębica
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez makoomba » 2010-04-16, 13:52:05

Powiem tak: jeżeli ode mnie by to zależało to chciałbym żeby parę prezydencką pochowano w archikatedrze św Jana w Warszawie, ze względu na zasługi dla tego miasta i pozycje społeczną pochowanych tam osób. Wawel jest dla mnie miejscem historycznym i muzealnym i tak samo nie zgadzałbym się na pochówek w tym miejscu kogokolwiek innego. Po prostu powinno się powiedzieć ze nie ma juz miejsca na nowe trumny i zamknąć listę.
Natomiast wychodzenie na ulice i głośne skandowanie swojego niezadowolenia w czasie żałoby to już dla mnie czysty idiotyzm. Decyzja już została podjęta i takie zaburzanie swoimi pikietami czasu wyciszenia ,który ku mojemu wielkiemu zdziwieniu powstał po katastrofie było bez sensu.
Słaba płeć jest silniejsza od płci mocnej o siłę słabości płci mocnej do płci słabej xD
http://makoomba.posadzdrzewo.pl/
Avatar użytkownika
makoombaNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1436
Dołączył(a): 2007-08-19, 20:47:49
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez KenWatanabe » 2010-04-17, 18:59:22

Właśnie widziałem w TV jak para prezydencka jest wieziona i pare rzeczy mi się nie podoba. Nie zraziło mnie to, że chcą ich pochować na Wawelu choć uważam, że powinno się to odbyć Warszawie. Ale po jakie licho przewieźli go ulicami Krakowa na dziale? Przecież to nawet nie wojskowy, oczywiście prezydent, ale nie wywodzi się z kręgów wojskowych więc skąd te żołnierskie honory. Uważam, że kręgi rządzące zdolne są do przesady bo zginął ktoś z ich otoczenia ale wychodzi to trochę kuriozalnie.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cre[a]tive » 2010-04-17, 23:21:47

Obama jednak nie zjawi się w Krakowie na uroczystościach pogrzebowych, podobnie jak Angela Merkel. Śmieszny zbieg okoliczności, tyle ważnych osobistości chciało pożegnać Kaczyńskiego tymczasem wulkan na Islandii znalazł sobie idealny moment na wybuch.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

  • Inne

Powrót do Kontrowersje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 304 gości

cron