Tsunami w Europie

SubForum o tematyce dowolnej.

Tsunami w Europie

Postprzez dkm1941bismarck » 2011-09-25, 18:40:38

Temat pół żartem, pół serio xD
Tsunami (jap. 津波, tsunami?, pol. fala portowa (tsu – port, przystań; nami – fala) – fala oceaniczna, wywołana podwodnym trzęsieniem ziemi, wybuchem wulkanu, bądź osuwiskiem ziemi (lub dzieleniem się lodowców), rzadko w wyniku upadku meteorytu

W Europie mało było takich fal, co innego Ocean Indyjski czy Wielki - ale, czy zastanawialiście się kiedykolwiek czy zdarzy się kiedyś gigantyczna katastrofa prawie dorównująca, albo przewyższająca wybuch Krakatau
Eksplozja Krakatau spowodowała najgłośniejszy i odnotowany rekord odległości przebytej przez dźwięk. Fala uderzeniowa powstała przy eksplozji przemieszczała się z prędkością ponad 1100 km/h. Szacuje się, że poziom natężenia dźwięku w odległości 160 km od epicentrum wynosił ponad 180 decybeli.

2/3 wyspy zniknęło z powierzchni ziemi, a na jej pozostałej części (Rakata) życie zostało całkowicie zniszczone. Fala tsunami o wysokości do 40 metrów i prędkości ponad 700 km/h zmyła miejscowe wioski na pobliskim lądzie i obiegła połowę Ziemi, zanim zupełnie zanikła. Statki u wybrzeży Południowej Afryki zachybotały się w efekcie tsunami wywołanego erupcją. Fala sejsmiczna obiegła Ziemię 7 razy. Zginęło prawdopodobnie około 40 tysięcy ludzi (nie istnieją dokładne dane). Unoszące się na powierzchni oceanu ciała ofiar odnajdywane były jeszcze kilka tygodni po katastrofie. Gazy uwolnione do atmosfery sprawiły, że przez około 3 lata Słońce widziane z Ziemi miało zabarwienie zielone, a Księżyc niebieskie. Ocenia się, że wybuch miał siłę ok. 200 megaton trotylu i w sumie wyrzucił z siebie 46 km³ pyłów, które opadając pokryły w sumie 70% powierzchni globu.
??

Otóż według sejsmologów TAK i efekty mogą być kilkuset razy większe od największych katastrof tego świata razem wziętych w liczbie np ofiar ludzkich - powodem może być maleńka i urokliwa wysepka należąca do Wysp Kanaryjskich - La Palma.
Na tej wysepce znajduje się uśpiony wulkan, którego wybuch okazałby się największą w dziejach ludzkości zagładą:
W wypadku ponownego wybuchu wulkanu na La Palmie, możliwe staje się obsunięcie całej zachodniej połowy wyspy do oceanu (kilka bilionów ton skał). Ten olbrzymi i trudnowyobrażalny wybuch doprowadziłby do olbrzymiej fali Tsunami. Fala kulminacyjna osiągnęłaby 150 metrów wysokości i uderzyła z prędkością 800 km/h we wschodnie wybrzeże USA. Miasta Nowy Jork i Boston miałyby tylko dwie godziny czasu na przeprowadzenie ewakuacji. Fala tsunami wdarłaby się na kilkadziesiąt kilometrów w głąb terytorium wschodniego wybrzeża USA.
- ale to tylko wikipedia, dane mówią o zalaniu depresyjnej Holandii, Wysp Brytyjskich, Francji, Portugalii i m.in. Hiszpanii a wtedy liczba ofiar sięgnęłaby...

Co o tym myślicie - czy faktycznie ta wyspa to "zło wcielone" tego świata ?? :pudlo:
Obrazek
URODZIŁEM SIĘ W WARSZAWIE-(L)EGIĘ KOCHAM-(L)EGIĘ SŁAWIĘ !!
Avatar użytkownika
dkm1941bismarckNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 1462
Dołączył(a): 2010-07-03, 18:21:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Tsunami w Europie

Postprzez KenWatanabe » 2011-09-25, 22:27:20

dkm1941bismarck napisał(a):Co o tym myślicie - czy faktycznie ta wyspa to "zło wcielone" tego świata ?? :pudlo:

Ja sądzę, że aktywność wulkaniczna tego świata to nie tylko nie jest zło ale i wielkie błogosławieństwo. Oczywiście takie wybuchy niosą za sobą setki tysięcy ofiar, ten na La Palmie potencjalnie nawet miliony ale jakoś nikt nie zastanawia się co by było gdyby zniknęła wszelka aktywność sejsmologiczna na naszej planecie. A geolodzy są zgodni - po prostu zabrakłoby dwutlenku węgla, a przez to także tlenu bo to w końcu dzięki temu pierwszemu oraz florze na tej ziemi mamy czym oddychać. Także nie śmiem porównywać nawet, bo to nie wypada; żal mi każdej osoby która ginie w katastrofach wywołanych przez samą matkę naturę nie mniej jednak jest to zło konieczne bo brak takich katastrof (a w końcu i tak to nastąpi, bo naukowcy szacują, że za wieeele lat ziemia po prostu przestanie być aktywna) zakończyłby się dla ludzkości jeszcze tragiczniej, czyt. totalną zagładą ludzkości. Pozostaje nam tylko wierzyć, że te wybuchy rozejdą się jakoś w terenach jak najmniej zaludnionych.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2011-09-26, 10:31:43

Ciekawe czy większość osób zginie od faktycznej fali tsunami, czy od pyłów, braku słońca, itp unoszących się na całej kuli ziemskiej.
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Tsunami w Europie

Postprzez KenWatanabe » 2011-09-27, 00:08:04

BlueMan napisał(a):Ciekawe czy większość osób zginie od faktycznej fali tsunami, czy od pyłów, braku słońca, itp unoszących się na całej kuli ziemskiej.

Wiesz, mimo, że większość ludzi na świecie mieszka na nabrzeżach to faktycznie skutki pośrednie wydają się być groźniejsze bo przybierają postać łańcucha przyczynowo skutkowego. Ale nie wydaje mi się by to był aż taki wybuch, by mógł rozpocząć taką reakcję. Ten na Krakatau jakoś przeszedł bez większego uszczerbku na tym tle.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Tsunami w Europie

Postprzez dkm1941bismarck » 2011-09-30, 09:15:35

No i wulkan się budzi xD
http://www.sfora.pl/W-Hiszpanii-trzesie ... cji-a36327
http://planetagea.wordpress.com/2011/09 ... s-se-pued/
:ciuchcia:
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/10 ... -w-strachu
Obrazek
URODZIŁEM SIĘ W WARSZAWIE-(L)EGIĘ KOCHAM-(L)EGIĘ SŁAWIĘ !!
Avatar użytkownika
dkm1941bismarckNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 1462
Dołączył(a): 2010-07-03, 18:21:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Tsunami w Europie

Postprzez dkm1941bismarck » 2011-10-22, 20:51:42

http://www.tvnmeteo.pl/informacje/swiat ... 4,1,0.html :zdziwko:
Obrazek
URODZIŁEM SIĘ W WARSZAWIE-(L)EGIĘ KOCHAM-(L)EGIĘ SŁAWIĘ !!
Avatar użytkownika
dkm1941bismarckNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 1462
Dołączył(a): 2010-07-03, 18:21:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez unter » 2011-10-22, 23:50:25

Komentarz do artykułu:
Naturalny wpływ na ekosystem nie może być zły to że przez to, iż w wyniku jakiegoś zdarzenia zmienia się ekosystem to naturalny bieg rzeczy, a taki nie może być zły.

Zachodzące zmiany na pewno sa tragedia dla tubylców, ale jest to naturalny bieg rzeczy, jak napisał Mik.
Pozdrawiam, unter
http://szkiceerotyczne.blog.onet.pl
Avatar użytkownika
unterNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 555
Dołączył(a): 2011-07-05, 09:41:39
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Wolnoć Tomq - Wyżymaczka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 54 gości