Hakerzy ukradli pół miliona numerów kont, również Polaków

Wszędzie tego pełno :[

Hakerzy ukradli pół miliona numerów kont, również Polaków

Postprzez hitman1986 » 2008-11-01, 01:19:06

wp.pl napisał(a):Nieznani hakerzy skradli ponad pół miliona numerów kart kredytowych i kont bankowych. Zdaniem międzynarodowych informatyków, był to jeden z najgroźniejszych ataków komputerowych w historii, przez który ucierpieli również mieszkańcy Polski.

Złośliwy program wykorzystany w ataku należał do grupy tak zwanych trojanów. Znany był jako Sinowal, miał też kilka wariantów o innych nazwach. Wykryła go amerykańska firma, zajmująca się zabezpieczeniami elektronicznymi.

Zdaniem ekspertów, Sinowal od początku 2006 roku zainfekował komputery na całym świecie. Największe szkody spowodował w instytucjach finansowych w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii i w Polsce. Użyty w ataku trojan - zdaniem specjalistów - był jednym z najbardziej zaawansowanych programów, jakie kiedykolwiek stworzyli hakerzy.

Nie wiadomo skąd pochodzili przestępcy. Pewne ślady prowadzą jednak do gangu działającego w Rosji.

Eksperci przypominają, że przed podobnymi atakami może chronić zapora sieciowa (tzw. firewall), programy antywirusowe oraz regularna aktualizacja systemu operacyjnego komputera. Nie należy również otwierać załączników przychodzących pocztą internetową od nieznanych nadawców.


Ciekawe w jakich polskich bankach były te konta...
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Hakerzy ukradli pół miliona numerów kont, również Polaków

Postprzez BlueMan » 2008-11-01, 01:23:41

Pewnie w różnych, skoro kradli wprost od użytkowników komputerów... którzy mają w różnych bankach konta.

hitman1986 napisał(a):zdaniem specjalistów - był jednym z najbardziej zaawansowanych programów, jakie kiedykolwiek stworzyli hakerzy.
Cool.
Widać są super dobrzy specjaliści na świecie :] Ciekawe dla jakich firm pracują.
Ja mam szacunek dla nich, mimo, że nikczemnie wykorzystali swoją wiedzę!
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Hakerzy ukradli pół miliona numerów kont, również Polaków

Postprzez cre[a]tive » 2008-11-01, 01:25:15

Jeśli dobrze mi się wydaje, to ci, którzy nie korzystają z internetowych usług konta bankowego, nie są / nie byli zagrożeni?

--edit--
Na moim rachunku, pomimo, że trzymam tam całkiem sporą kasę, i mam to konto od paru lat, nigdy nie uruchomiłam opcji korzystania z usług internetowych konta. Jest to u mnie opcja całkowicie nieaktywna.Niby są 'super' zabezpieczenia itd, jednak zawsze wolałam nie ryzykować. Przejechanie się do banku i zrobienie przelewu czy sprawdzenie, czy wypłata już wpłynęła nie stanowi dla mnie aż takiego problemu, by ryzykować bezpieczeństwo.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Hakerzy ukradli pół miliona numerów kont, również Polaków

Postprzez Palio » 2008-11-01, 08:33:16

kobieta napisał(a):nigdy nie uruchomiłam opcji korzystania z usług internetowych konta.
Ja natomiast wręcz przeciwnie. Wszystkie operacje jakie wykonuję odbywają się za pośrednictwem internetu. Z placówki korzystam tylko wtedy gdy muszę wpłacić na swoje konto jakieś dodatkowe przychody, które dostaję wprost do ręki.
Na tego newsa trafiłem przypadkiem gdy wczoraj wieczorem sobie WP przeglądałem... Czy mnie zmartwił? Hmmm, ktoś jest w posiadaniu numeru mojego konta... myślę sobie... i co z tego? Numer konta mogę chętnie opublikować wszędzie gdzie tylko się da, wydrukować na karteczkach i rozsypywać po ulicach. Znając numer konta nie wypłacisz z niego pieniędzy a jedynie możesz je tam wpłacić, więc czemu nie? ;) Numer karty kredytowej... hmmm, nie korzystam. W zupełności wystarcza mi zwykła karta płatnicza, której jak wiadomo wykorzystanie jest dosyć ograniczone (zapłaty w sklepie, pobór gotówki z bankomatu)... no ale też trzeba ją mieć przy sobie.
Nie wiem o co tyle szumu... chyba, że hakerzy wykradli jeszcze jakieś inne bardziej tajne informacje ale o tym w newsie nie ma wspomniane ani słowem...
To co, chcecie mój numer konta? ;p
Avatar użytkownika
PalioNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 426
Dołączył(a): 2008-01-20, 17:36:41
Lokalizacja: (LUBLINIEC)
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Hakerzy ukradli pół miliona numerów kont, również Polaków

Postprzez Suceed » 2008-11-01, 10:45:33

Palio napisał(a):... myślę sobie... i co z tego? Numer konta mogę chętnie opublikować wszędzie gdzie tylko się da, wydrukować na karteczkach i rozsypywać po ulicach. Znając numer konta nie wypłacisz z niego pieniędzy a jedynie możesz je tam wpłacić, więc czemu nie?

To samo sobie pomyślałem czytając tego newsa. Jednak podejrzewam, że w tym newsie chodzi głównie o to, że wirus ten nie został wykryty przez blisko 3 lata
Avatar użytkownika
SuceedNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 7015
Dołączył(a): 2004-09-04, 15:25:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Hakerzy ukradli pół miliona numerów kont, również Polaków

Postprzez hitman1986 » 2008-11-01, 12:23:23

Palio napisał(a):myślę sobie... i co z tego? Numer konta mogę chętnie opublikować wszędzie gdzie tylko się da, wydrukować na karteczkach i rozsypywać po ulicach. Znając numer konta nie wypłacisz z niego pieniędzy a jedynie możesz je tam wpłacić, więc czemu nie?

Mając czyjść numer konta, haker może bez problemu znaleźć o nim informacje. Dla Ciebie to żadne zmartwienie, ale dla miliarderów mających żony, córki, synów to pewne utrapienie. Nie chciał byś, aby ktoś dla okupu, wiedząc że masz 2^10 $ na koncie porwał Ci kogoś z rodziny, prawda ?
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Hakerzy ukradli pół miliona numerów kont, również Polaków

Postprzez Palio » 2008-11-01, 21:03:17

Wyjaśnij mi proszę w jaki sposób ktoś znając tylko numer konta (bo tylko o tym jest wspomniane) może sprawdzic stan tego właśnie konta. Wyjaśnij mi proszę po co ktoś miałby sprawdzac stan zawartości kont miliarderów skoro wiadomo, że to miliarderzy i na koncie mają dosyc sporo zer. Fakt, że na koncie mają 2^10$ czy "tylko" 2^9$ jest moim zdaniem mało znaczącą informacją...
Avatar użytkownika
PalioNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 426
Dołączył(a): 2008-01-20, 17:36:41
Lokalizacja: (LUBLINIEC)
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Hakerzy ukradli pół miliona numerów kont, również Polaków

Postprzez hitman1986 » 2008-11-01, 22:30:12

Palio napisał(a):Wyjaśnij mi proszę w jaki sposób ktoś znając tylko numer konta (bo tylko o tym jest wspomniane) może sprawdzic stan tego właśnie konta.

Wychodzę z założenia, że jeżeli hakerzy byli na tyle sprytni, że zdobyli setki, czy też tysiące numerów konto bankowych, to są również na tyle sprytni, by sprawdzić kto jest właścicielem którego konta.
Palio napisał(a):Wyjaśnij mi proszę po co ktoś miałby sprawdzac stan zawartości kont miliarderów skoro wiadomo, że to miliarderzy i na koncie mają dosyc sporo zer.

Podaj mi nr konta bankowego Abramowicza.
Palio napisał(a):Fakt, że na koncie mają 2^10$ czy "tylko" 2^9$ jest moim zdaniem mało znaczącą informacją...

2^10$ była numerem wziętym z kosmosu. Tak trudno się domyśleć? Równie dobrze miliarder może mieć 2^20$ jak i 2^3430... A, no tak. Nie może, bo wtedy były nie milarderem, a bilionerem, albo biliarderem, albo trylionerem, itd.
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Hakerzy ukradli pół miliona numerów kont, również Polaków

Postprzez BlueMan » 2008-11-01, 23:15:58

Z jednej strony tez mi się wydaje, że posiadając sam numer konta nic nikt nie może zrobić...


z drugiej strony - od czasu do czasu słyszy się o tym, że udało się komuś wykraś nr kont, więc pytanie: PO CO?
A więc musi być jakiś sposób, aby "podejrzeć" konto i zrobić kilka przelewów :|
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Hakerzy ukradli pół miliona numerów kont, również Polaków

Postprzez junior » 2008-11-01, 23:41:25

poczytajcie jak Clarkson kiedyś podał numer konta i mu kasę zabrali i przelali na cele charytatywne:D
zawsze możesz się nie zgodzić z opinią autora tego postu.
Avatar użytkownika
juniorMale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 1446
Dołączył(a): 2008-06-22, 11:07:52
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Hakerzy ukradli pół miliona numerów kont, również Polaków

Postprzez cre[a]tive » 2008-11-05, 02:09:15

Palio napisał(a):Nie wiem o co tyle szumu...

jeśli teraz się okazało, że przez 3 lata niewykryci kradli numery kont <skoro kradli, to widocznie mają w tym jakiś cel>, to za rok / dwa może się okazać, że ukradli też piny do tych kont.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy


  • Inne

Powrót do Hack, bugs & wirs

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 154 gości

cron