Giertych: religia na maturze w 2010r.

Wszystkie najciekawsze informacje z życia w Polsce.

Giertych: religia na maturze w 2010r.

Postprzez puszka » 2006-12-18, 18:29:25

W 2010 roku religia stanie się jednym z przedmiotów maturalnych do wyboru przez chętnych - poinformował Roman Giertych na konferencji prasowej. Podkreślił, że sprawa jest już przesądzona.
"Jest to wynik wielu konsultacji, oczekiwań Kościoła katolickiego, a także oczekiwań uczelni, które mają wydziały teologiczne" - powiedział Giertych. Dodał, że takie wydziały są także na uczelniach publicznych; uczelnie te z powodu braku możliwości zdawania matury z religii muszą organizować z niej egzaminy.

Wprowadzenie możliwości zdawania matury z religii postulował na początku stycznia przewodniczący Rady Naukowej Episkopatu Polski, biskup Stanisław Wielgus (mianowany w grudniu przez papieża Benedykta XVI na nowego arcybiskupa metropolitę warszawskiego). Koordynator Biura Programowania Katechezy przy Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, ks. Piotr Tomasik, przypomniał wówczas, że Rada Naukowa tylko potwierdziła stanowisko Kościoła w sprawie matury z religii, które było już w przeszłości wyrażane.

O tym, że w ministerstwie edukacji rozpoczęto prace nad wprowadzeniem możliwości zdawania na maturze egzaminu z religii poinformowała w maju PAP ówczesna rzeczniczka prasowa resortu Kaja Małecka.

Jeśli chodzi o wliczanie oceny z religii do średniej ocen ze świadectw szkolnych, Giertych powiedział w poniedziałek, że choć sam pozytywnie myśli o tym pomyśle, to rzecz nie jest jeszcze przesądzona. Poinformował, że "trwają prace, decyzja musi być jeszcze przekonsultowana".

O tym, że resort edukacji chce, by religia i etyka były traktowane w szkole jak każdy inny przedmiot i ocena z nich była wliczana do średniej, pisała w zeszłym tygodniu "Rzeczpospolita". Według gazety, rozwiązanie to może obowiązywać już od nowego roku szkolnego.

Nauka religii nie jest obowiązkowa w szkołach; obecnie uczniowie mogą wybrać między uczęszczaniem na religię, na etykę lub nie zdecydować się na żadne z tych zajęć.

Jak podał pod koniec kwietnia w Sejmie ówczesny wiceminister edukacji Jarosław Zieliński, resort edukacji nie dysponuje konkretnymi danymi dotyczącymi odsetków uczniów, który wybrali religię, etykę lub nic. Dodał, że z danych szacunkowych wynika, że mniej niż jeden procent (0,98 proc.) wszystkich uczniów chodzi na zajęcia z etyki oraz że w szkołach ponadgimnazjalnych około 1/3 uczniów nie chodzi ani na zajęcia z religii, ani na zajęcia z etyki.

Zmiana zasad nauki religii i etyki w szkołach była pod koniec marca jednym z tematów obrad Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Strona kościelna postulowała wówczas, by uczniowie musieli wybrać jedno z tych zajęć i by stopień z nich był wliczany do średniej na świadectwach szkolnych.



http://wiadomosci.onet.pl/1452308,11,item.html

polecam komentarze pod spodem... :luka:
Avatar użytkownika
puszkaNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 3158
Dołączył(a): 2006-04-21, 16:28:25
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Giertych: religia na maturze w 2010r.

Postprzez privace » 2006-12-18, 18:31:09

Ano właśnie usłyszałam w telepudle. coraz ciekawiej nam się robi w szkolnictwie :dobani:
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Giertych: religia na maturze w 2010r.

Postprzez shadow94-94 » 2006-12-18, 22:54:47

Czego to teraz nie będzie w tej szkole :dobani:
Avatar użytkownika
shadow94-94None specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 148
Dołączył(a): 2006-12-10, 21:27:55
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Giertych: religia na maturze w 2010r.

Postprzez privace » 2006-12-19, 12:51:34

Nie będzie: ewolucji i przygotowania do życia w rodzinie ;)

[ Dodano: 19 Gru 2006 13:36 ]
A co będzie?
Egzaminy kończące szkołę średnią testują wyłącznie wiedzę - serwowana dziś w szkołach religia będzie się wyłamywać z tego kanonu. Ciekawe czy Episkopat zgodziłby się na przykrojenie religii do testowych wymagań - tylko do usystematyzowanej teologii katolickiej. A byłoby to możliwe bo w podstawie programowej rozpisana jest ona w zagadnienia zawarte w "treściach katechezy". Jeśli egzaminatorzy będą potrafili podejść do tego wyłącznie jako wiedzy traktowanej tak samo jak wiedza biologiczna czy z historii literatury, egzamin z religii będzie funkcjonować na takich samych prawach jak inne.

Jeśli jednak egzaminacyjna religia nie zerwie związków z ewangelizacją i oceną efektów katechezy (mówiąc prosto: czy dzieci kochają Jezusa) - stracą na tym wszyscy. ÂŁącznie z uczniami, którzy nauczą się na pamięć płomiennych przemów o swoim "głębokim doświadczeniu wiary".
źródło
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Giertych: religia na maturze w 2010r.

Postprzez puszka » 2006-12-19, 18:33:03

Załóż prywatne forum Zasady Forum | Twoje Forum



Szukaj: zaawansowane »




Typujemy tematy na maturze z religii.

1. Kto jest twoim najwiekszym autorytetem i dlaczego jest to ojciec dyrektor.
2. Wyjasnij wplyw swietej inkwizycji na spadek zalesienia lasow w sredniowieczu.
3. Zaprojektuj odbiornik RM



~podaj dalej, 18.12.2006 16:19

Avatar użytkownika
puszkaNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 3158
Dołączył(a): 2006-04-21, 16:28:25
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Giertych: religia na maturze w 2010r.

Postprzez BlueMan » 2006-12-21, 22:45:43

a także oczekiwań uczelni, które mają wydziały teologiczne" - powiedział Giertych. Dodał, że takie wydziały są także na uczelniach publicznych; uczelnie te z powodu braku możliwości zdawania matury z religii muszą organizować z niej egzaminy.

Z tym się jeszcze mogę zgodzić...

Jeśli dobrze wyczytałem to religia będzie tylko DOBROWOLNYM przedmiotem i nikt do niej nie będzie zmuszać ? To jestem za umożliwieniem zdawania takiego przedmiotu na maturze ;)
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Giertych: religia na maturze w 2010r.

Postprzez Little Lady » 2006-12-21, 23:48:13

BlueMan napisał(a):Jeśli dobrze wyczytałem to religia będzie tylko DOBROWOLNYM przedmiotem i nikt do niej nie będzie zmuszać ? To jestem za umożliwieniem zdawania takiego przedmiotu na maturze

Dobrowolnym..hyh zaloze sie, ze w niedlugim czasie stanie sie obowiazkowym;/ Najpierw religia zaliczana do sredniej, teraz na maturze i kto wie w jakim to dalej pojdzie kierunku...
Tak w ogole to odnosze wrazenie, iz nasz kraj zostanie w koncu przeksztalcony w panstwo koscielne...
Character is what you are in the dark
Avatar użytkownika
Little LadyNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 388
Dołączył(a): 2006-08-19, 10:41:40
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Giertych: religia na maturze w 2010r.

Postprzez mala_adzia » 2006-12-29, 11:56:19

Little Lady napisał(a):Tak w ogole to odnosze wrazenie, iz nasz kraj zostanie w koncu przeksztalcony w panstwo koscielne...


Moim zdaniem to Polska zawsze była państwem kościelnym,tylko,że raz było to mocniej widać a raz słabiej. No niestety ale przy partiach rządzących,nastawionych na mochery niczego więcej się spodziewać nie można. :kwasny:
Byle do przodu........
Avatar użytkownika
mala_adziaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 180
Dołączył(a): 2006-10-26, 14:11:40
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Giertych: religia na maturze w 2010r.

Postprzez Little Lady » 2006-12-29, 20:16:47

mala_adzia napisał(a):No niestety ale przy partiach rządzących,nastawionych na mochery niczego więcej się spodziewać nie można.

Ano tak;/ Ale nic na to nie poradzisz i to jest najgorsze xD
Character is what you are in the dark
Avatar użytkownika
Little LadyNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 388
Dołączył(a): 2006-08-19, 10:41:40
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Giertych: religia na maturze w 2010r.

Postprzez Revolt » 2006-12-30, 11:41:51

BlueMan napisał(a):Jeśli dobrze wyczytałem to religia będzie tylko DOBROWOLNYM przedmiotem i nikt do niej nie będzie zmuszać ? To jestem za umożliwieniem zdawania takiego przedmiotu na maturze


Dokładnie tak ! Co Wam przeszkadza że religie bedzie można na maturze pisać ??
Przecież nikt Was (bynajmniej jak narazie) do tego nie zmusza i co więcej nie uważam aby w przyszłości ktoś zmuszał.
Egoista który rozbiera swoją dusze na kawałki, Egoista myślący o niej...
Avatar użytkownika
RevoltNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 850
Dołączył(a): 2006-03-14, 16:00:59
Lokalizacja: Enchanted Lands
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Giertych: religia na maturze w 2010r.

Postprzez Little Lady » 2006-12-30, 12:50:10

Revolt napisał(a):Dokładnie tak ! Co Wam przeszkadza że religie bedzie można na maturze pisać

Nic
Revolt napisał(a):Przecież nikt Was (bynajmniej jak narazie) do tego nie zmusza i co więcej nie uważam aby w przyszłości ktoś zmuszał.

No martwi mnie wlasnie to, ze niedlugo moze nam narzuca pisanie matury z religii, gdyz nasze panstwo przywiazuje do niej wielka wage. Jak dla mnie zbyt wielka i obawiam sie, iz iedlugo zostanie nam to narzucone ;]
Character is what you are in the dark
Avatar użytkownika
Little LadyNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 388
Dołączył(a): 2006-08-19, 10:41:40
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Giertych: religia na maturze w 2010r.

Postprzez Revolt » 2006-12-30, 13:10:40

Little Lady napisał(a):Nic

Więc po co te kwaśne miny ?

Little Lady napisał(a):No martwi mnie wlasnie to, ze niedlugo moze nam narzuca pisanie matury z religii, gdyz nasze panstwo przywiazuje do niej wielka wage. Jak dla mnie zbyt wielka i obawiam sie, iz iedlugo zostanie nam to narzucone


Wydaje mi sie, iż nastawienie społeczeństwa którego dotyczy ten problem nie pozwoli przeforsować tak beznadziejna ustawe.
Egoista który rozbiera swoją dusze na kawałki, Egoista myślący o niej...
Avatar użytkownika
RevoltNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 850
Dołączył(a): 2006-03-14, 16:00:59
Lokalizacja: Enchanted Lands
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Giertych: religia na maturze w 2010r.

Postprzez Lary » 2006-12-30, 17:05:25

Zgadza sie... sama mozliwosc pisania na maturze to faktycznei zadne zagrozenie. Kwestia jest... jesli juz ma byc, to co ma być na tej maturze z religii... jaki zakres materialu itp. itd. Mnie nazwa religia kojarzy sie jednosznacznie, religioznawstwo byloby chyba bardziej odpowiednie. Pomijajc fakt, ze srednio sobie wyobrazam jak instytucja taka jak szkola - scisle wydawaloby sie powiazana z nauka (w dodatku swiecka szkola) mialaby odpytywac z religii, ktora z nauka nie ma cic wspolnego. Jak wspomnialem,... juz predzej religioznawstwo.
Avatar użytkownika
LaryNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 713
Dołączył(a): 2006-12-20, 18:56:25
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Giertych: religia na maturze w 2010r.

Postprzez Revolt » 2006-12-30, 17:32:23

Lary napisał(a):Mnie nazwa religia kojarzy sie jednosznacznie, religioznawstwo byloby chyba bardziej odpowiednie


A mnie kojarzy się z przedmiotem –
być może nazwa tego przedmiotu jest źle sformułowana?
Być może przedmiot ten powinien nazywać się "chrześcijaństwo" ?
Jednak jeśli ma być to matura z "religii" w takim znaczeniu jakim go postrzegamy to zakres materiału nie może wykraczać poza ramy Chrześcijaństwa.
Egoista który rozbiera swoją dusze na kawałki, Egoista myślący o niej...
Avatar użytkownika
RevoltNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 850
Dołączył(a): 2006-03-14, 16:00:59
Lokalizacja: Enchanted Lands
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Aktualności z Polski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 74 gości

cron