68 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Wszystkie najciekawsze informacje z życia w Polsce.

68 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Postprzez KenWatanabe » 2012-08-03, 17:45:13

Jestem Warszawiakiem i co roku jakoś ten temat do mnie trafia. W nieskończoność podejmowana jest dyskusja o słuszności, czy niesłuszności podjęcia podobnej akcji. Nigdy jednak nie doszło jeszcze do incydentów, a jak widać konflikt Polsko-Polski przeniósł się także na płaszczyznę pamięci narodowej.

Gwizdy i okrzyki "Precz z komuną" zakłóciły obchody 68. rocznicy Powstania Warszawskiego. Jak w przyszłości uniknąć takich incydentów? Propozycje, jakie się pojawiają dają wiele do myślenia.

Źródło: http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzeni ... wisza.html

Jedną z tych propozycji, jak można doczytać u źródła, było aby wieńce składali zawsze wspólnie rządzący i czołówka opozycji, jak to ma miejsce w W. Brytanii. Mnie ten pomysł nie przypadł do gustu. Co Wy sądzicie na ten temat?
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: 68 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Postprzez dkm1941bismarck » 2012-08-04, 00:22:33

Jak słyszę jak wszelkiej maści łajzy mówią o "ludobójstwie A.K." to mam wrażenie że śnię - zdziczałe hordy NIEMIECKIE zamordowały 200 000 Warszawiaków, a wcześniej kilka milionów europejczyków...dla mnie roztrząsanie słuszności o wybuchu PW to profanacja Najjaśniejszej, to tak jakby rozkopać słuszność Powstań Śląskich, Powstania Wielkopolskiego, Styczniowego, Krakowskiego i Listopadowego - rozpatrywanie słuszności PW to zbrodnia na Polskim Narodzie - My Polacy we krwi mamy walkę - nawet gdy jest ona bez szans !

Co do 2-giej części - uważam że teraźniejsza władza powinna bardziej skupić się na hołdzie Leninowi i Rewolucji Październikowej, bo hołd Powstańcom powinni złożyć Warszawiacy i Polscy Patrioci.
Obrazek
URODZIŁEM SIĘ W WARSZAWIE-(L)EGIĘ KOCHAM-(L)EGIĘ SŁAWIĘ !!
Avatar użytkownika
dkm1941bismarckNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 1462
Dołączył(a): 2010-07-03, 18:21:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: 68 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Postprzez KenWatanabe » 2012-08-04, 03:21:18

dkm1941bismarck napisał(a):Jak słyszę jak wszelkiej maści łajzy mówią o "ludobójstwie A.K." to mam wrażenie że śnię


Ja aż tak mocnych słów bym nie użył, ale podzielam Twoje zdanie co do tego powstania. Co prawda słuszność wszystkiego powinna być weryfikowana, uwzględniając bohaterstwo, podłoże i tło historyczne, także PW nie jest tu wyjątkiem czy jakimś dogmatem. Ale ogólnie stanowi akt bohaterstwa godnego pochwały, a ja jestem przywiązany do naszej tradycji powstańczej więc popieram. Tym bardziej, że przesłanki były dość racjonalne, morale dobre i efekt psychologiczny dla Polskiej Państwowości również pozytywny.

Jakieś niuanse co do dowództwa uzasadnione, bo jeśli idzie o Ruskich to niczego dobrego spodziewać się po nich nie można więc liczenie na to, że potencjalnie mieli nam pomóc włożyłbym między bajki. Dlatego właśnie też to powstanie traktuje jako pozytywne, bo zadaliśmy chłam bolszewickiemu poczuciu moralności i choć tymczasowo odnieśli strategiczne korzyści to ideologicznie ponieśli klęskę na całej linii. Zdemaskowaliśmy też nieczystość zagrań w entencie i to, że wcale im na nas nie zależało więc można to podciągnąć pod walkę o prawdę i wolność.

dkm1941bismarck napisał(a):dla mnie roztrząsanie słuszności o wybuchu PW to profanacja Najjaśniejszej, to tak jakby rozkopać słuszność Powstań Śląskich, Powstania Wielkopolskiego, Styczniowego, Krakowskiego i Listopadowego


Nie do końca bym się z tym zgodził. Powstania Śląskie to wybitna sprawa, nie dość, że słuszne, to jeszcze zakończone ostatecznie sukcesem, zwłaszcza III. Wspierał je Korfanty, więc robota szła gładko, czyli dobry człowiek na właściwym miejscu, idealne miejsce i czas, w pełni popieram. Powstanie Wielkopolskie również w pięknym stylu, w 100% słuszne, udane bo Wielkopolska znalazła się w ramach II RP, popieram. Listopadowe co prawda nieudane ale bardzo piękne, szczytne; szans nie miało ale to się okazało dopiero później, ogólnie pozytywny wydźwięk moralny więc popieram i czczę. Krakowskie potencjału raczej nie miało, ale to, że powstanie jest straceńcze go nie dyskwalifikuje; cała współczesna mu rzeź galicyjska i ogólna sytuacja sprawia, że trzeba się do powstańców tego okresu odnieść pozytywnie, no bo garstka naszych naprzeciwko niegodziwości i chłopstwu, za wolność - ładne przesłanie, popieram.

Natomiast Styczniowe w tym zestawieniu kompletnie mi nie pasuje i sądzę, że warto by się nad nim głębiej zastanowić.
Gdy się zaczynało, to niepodległości nie mieliśmy już 60 lat więc motyw, że ci ludzie nie potrafili żyć w niewoli odpada. Rosja niedawno przegrała wojnę Krymską, Car decyduje się na reformy. Mimo Rosyjskiego zwierzchnictwa uroczyście chowamy wdowę po Sowińskim, który wdał się Ruskim we znaki w Powstaniu Listopadowym, ponadto okupant daje sobie zrobić pod nosem kilka innych Manifestacji, uchodzi nam płazem żałoba po Wolnej Polsce - 10 lat wcześniej za takie wybryki Rosjanie by nas pacyfikowali, a tu zwiększa się nam stopniowo swobodę.
W końcu Ruskie nie wytrzymują i demonstracje pacyfikują. Polacy na to podnoszą larum i Car ponownie ugina się, ponownie tworzy się w Polsce Rada Stanu. My ciśniemy dalej - kolejne manifestacje, coraz bardziej wrogie i tym razem reakcja okupanta jest zdecydowana. Normalny by się zreflektował cieszył tym co ugrał i czekał na sprzyjający rozwój wydarzeń.

Ale krew w Polaku się burzy, zwłaszcza młodym i tu następuje szczyt wszystkiego. Postępy w przygotowaniach są w powijakach. bo gdzie mają być skoro młodzież zamiast zbierać broń do przemyślanej walki, rozbija się po Warszawie na bezsensownych manifestacjach, zamiast uśpić czujność wroga? Ogłoszona jest branka, a młodzi nawywijali ale teraz się dziwią okrucieństwem i co? Zaczynają kompletnie niezaplanowane, jakieś szczątkowe rozruchy. Dzieciarnia biega po mieście i szuka przywódcy dla powstania, bo każdy chętny ale każdy też za głupi żeby ogólnopolską akcję poprowadzić. W końcu szefem zostaje Padlewski - gwiazdor, kurczę powstańczy, całe 26 lat na karku, normalnie nowy Aleksander Wielki. Wszystko prowadzone jak pijacka burda, zero wojskowego rozmysłu, komunikacji między walczącymi jednostkami - wszyscy trudnią się partyzantką. Także przykro mi ale w tym powstaniu nie widzę ani sensu, ani finezji, ani rozmysłu - zryw na siłę, może przypadkiem.

dkm1941bismarck napisał(a):Co do 2-giej części - uważam że teraźniejsza władza powinna bardziej skupić się na hołdzie Leninowi i Rewolucji Październikowej, bo hołd Powstańcom powinni złożyć Warszawiacy i Polscy Patrioci.


Naturalnie :), władzę jaką mamy to ja doskonale sobie zdaję sprawę.

Z tym, że taki choćby Ścibór-Rylski z nimi poszedł. Ja wiem, że to niby żaden przewodniczący powstania i miał z nim tyle wspólnego co każdy inny walczący. Jednak jest to pewien autorytet, wtedy był oficerem, teraz to najwyższy rangą żyjący uczestnik więc dla nas pełni teraz obowiązki przywódcy. Pytanie czy skoro on zdobył się na pójście u boku Komorowskiego, to jest to dobry moment na obnażanie nieudolności i okazywanie pogardy rządzącym? Przecież można przez te parę godzin nie patrzeć na tych złodziei jak na właśnie złodziei tylko przez pryzmat funkcji jakie piastują. O tym kim oni są świetnie pamiętamy, to nie znaczy by na chwilę zapomnieć, twierdzę tylko, że w tak wzniosłej chwili można się było powstrzymać przed wykrzyczeniem im tego.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: 68 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Postprzez dkm1941bismarck » 2012-08-04, 22:25:11

Z Powstaniami chodziło mi że na kilkanaście tylko te Wielkopolskie miały powodzenie - cała reszta nie i z pewnością nie jest to powód do opluwania i roztrząsania "czy warto było" - WARTO było przelać każdą kroplę krwi, bo była za Ojczyznę - historia pokazała że nadaremno, tak samo jak poprzednie ;)
Obrazek
URODZIŁEM SIĘ W WARSZAWIE-(L)EGIĘ KOCHAM-(L)EGIĘ SŁAWIĘ !!
Avatar użytkownika
dkm1941bismarckNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 1462
Dołączył(a): 2010-07-03, 18:21:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Aktualności z Polski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości

cron