Zmiana konstytucji

Wszystkie najciekawsze informacje z życia w Polsce.

Zmiana konstytucji

Postprzez BlueMan » 2009-08-26, 01:31:35

Dzisiaj w TVP1 we wiadomościach mówili o tym.
Nie mogę tylko żadnego artykułu na necie o tym znaleźć :/

Nie chcą zmieniać całej konstytucji, a niektóre punkty. Głównie chodzi o to, aby nie powstawały sprzeczki przy wprowadzaniu ustaw na linii rząd-prezydent.

Chodzi tu także o zmiany w prawie veto dla prezydenta.
http://www.wprost.pl/ar/170049/Tylko-Pl ... rezydenta/


Ale co do konstytucji - TVP1 podsumowało to mniej więcej tak:

- Niemcy mają 24 artykułów w konstytucji
- Francja 17
- Polska 234 artykuły
- USA 7

* Niemcy/Francja i ich ilość artykułów może być nieprawdziwa ;) nie pamiętam tego dokładnie.


Ciekawe jest to, że w PL mamy ponad 200 artykułów, a USA 7. A nam jest ciągle mało i są ciągłe sprzeczki w rządzie... i to na skale światową.
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Zmiana konstytucji

Postprzez hitman1986 » 2009-08-26, 06:58:58

BlueMan napisał(a):- USA 7

Tyle, że Stany mają 27 poprawek do konstytucji, którą uchwaliły (i nigdy jeszcze nie zmieniły!) w 1787r. No i nie porównuj USA do Polski, bo tam każdy stan ma swoje własne prawo, które obowiązuje tylko na terytorium danego stanu.
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Zmiana konstytucji

Postprzez puszka » 2009-08-26, 14:24:45

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej jak i konstytucje innych krajów postkomunistycznych jest tak rozbudowana ze względu na komunizm - by sytuacja ponownie się nie powtórzyła. Praktyką tych krajów jest regulacja wszelkich materii w ustawie najwyższej -są to normy dość ogólne - jak prawa, obowiązki jednostki, jak i normy szczegółowe - jak chociażby relacje prezydent-sejm-rząd.

Wszystko to uwarunkowane jest historią - nie porównujmy Konstytucji Stanów Zjednoczonych, uchwalonej pod koniec XVIII wieku ;)
Avatar użytkownika
puszkaNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 3158
Dołączył(a): 2006-04-21, 16:28:25
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Zmiana konstytucji

Postprzez BlueMan » 2009-08-26, 15:40:08

Pewnie macie rację, ale ja się nie znam i dlatego te liczby mnie tak zaskoczyły :P

Co do veto:
Prezydent Kaczor i tak bardzo rzadko zgłaszał do tej pory veto, a oni jeszcze bardziej chcą odebrać mu ten głos.
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Zmiana konstytucji

Postprzez hitman1986 » 2009-08-26, 17:44:52

BlueMan napisał(a):Prezydent Kaczor i tak bardzo rzadko zgłaszał do tej pory veto

Szymon, jak nie wiesz, co się dzieje aktualnie w polityce, to może nie pisz głupot? Bo tak się składa, że Kaczyński bardzo często korzysta z prawa do weta.
1. Nowelizacja ustawy medialnej, otwierającej koalicji drogę do zmian w mediach publicznych.
2-3. Dwie nowelizacje prawa o ustroju sądów powszechnych dotyczące wynagradzania sędziów.
4. Nowelizacja ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji znosząca m.in. przepisy ograniczające zarobki prezesów państwowych spółek.
5. Nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych umożliwiająca zmianę przeznaczenia gruntów rolnych bez uciążliwych procedur.
6-8. Pakiet reformujący służbę zdrowia, w tym ustawa o zakładach opieki zdrowotnej, która zakłada obligatoryjne przekształcenia ZOZ-ów w spółki prawa handlowego.
9. Nowelizacja ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, która dopuszczała hipermarkety do rynku bonów towarowych dla pracowników.
10. Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
11. Ustawa o ratyfikacji konwencji w sprawie kontaktów z dziećmi.
12. Ustawa o emeryturach pomostowych.
13. Ustawa o funduszach dożywotnich emerytur kapitałowych.
14. Nowelizacja ustawy o systemie oświaty.

To są ustawy zawetowane do końca marca, dalszych nie znalazłem. Kaczyński zawetował w sumie do marca 2009 14 ustaw. Jedną za rządów PiSu i 13 za rządów PO. To mało ?
Porównując: Prezydent Kwaśniewski w ciągu 10 lat swojego sprawowania urzędu zawetował 23 ustawy.
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Zmiana konstytucji

Postprzez KenWatanabe » 2009-08-26, 17:48:18

BlueMan napisał(a):Co do veto:
Prezydent Kaczor i tak bardzo rzadko zgłaszał do tej pory veto, a oni jeszcze bardziej chcą odebrać mu ten głos.
Nie chcą mu tego odebrać tylko ograniczyć z 3/5 głosów na jakąś mniejszą.

A na obecnej konstytucji faktycznie odciśnięte jest piętno historii ale to jeszcze nie znaczy, że do dziś ma ona pozostać niezmieniona (chodzi mi o taką grubszą zmianę). Sporą część artykułów można by przenieść do prawa ustawowego i byłoby to także o tyle lepsze, że niektóre ratyfikowane przez nas traktaty międzynarodowe nie wymagałyby od razu zmian w konstytucji.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Zmiana konstytucji

Postprzez BlueMan » 2009-08-26, 22:24:54

hitman1986 napisał(a):Kaczyński zawetował w sumie do marca 2009 14 ustaw. Jedną za rządów PiSu i 13 za rządów PO. To mało ?
Porównując: Prezydent Kwaśniewski w ciągu 10 lat swojego sprawowania urzędu zawetował 23 ustawy.

To nie jest na tyle olbrzymia liczba, aby uznać, że nadużywa tego prawa.
Jedynie można się przyczepić do tego, że jedna ustaw PiSu, a 13 PO - to jest podejrzane.

Wałęsa zawetował 23 ustawy w ciągu 5 lat. Jak Kaczyński dalej utrzyma taki stosunek zawetowanych ustaw - 14 w ciagu 3 lat to wyjdzie mu podobny wynik.
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon


  • Inne

Powrót do Aktualności z Polski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 76 gości

cron