Ruszyły prace na Baltic Arenie

Wszystkie najciekawsze informacje z życia w Polsce.

Ruszyły prace na Baltic Arenie

Postprzez hitman1986 » 2008-04-02, 20:46:49

Obrazek

http://sport.wp.pl/ napisał(a):Rozpoczęto prace przy przygotowaniu terenu pod budowę stadionu Baltic Arena - miejsca rozgrywania spotkań piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku w Gdańsku.

We wtorek, w gdańskiej dzielnicy Letnica, gdzie powstanie obiekt, umiejscowiony na terenie byłych ogródków działkowych, rozpoczęły się prace związane z usuwaniem pozostałości po altankach działkowych i roślinności.

"Ta część prac ma zostać zakończona do końca kwietnia, później na teren przyszłego stadionu wejdzie firma, która to wszystko wywiezie i wyrówna teren, tak by na początku lipca był w tym miejscu równy plac przygotowany pod inwestycję" - powiedział PAP rzecznik prasowy projektu EURO 2012 w Gdańsku Michał Brandt.

Właściwa inwestycja, rozpocząć się ma w grudniu 2008 roku od palowania gruntu i prac fundamentowych. Michał Brandt dodał, że budowa stadionu zostanie zakończona do końca 2010 roku, tak by na wiosnę 2011 roku mogły być rozegrane na Baltic Arenie pierwsze mecze piłkarskie.

Trwają już prace projektowe gdańskiego stadionu.

"Możemy już powiedzieć, że obiekt będzie długi na 227 metrów, będzie miał 194 metry szerokości i 45 metrów wysokości. Dach będą podtrzymywać 82 stalowe przęsła, każde o wadze 66 ton. Łączna długość lady w punkcie obsługi kibica wyniesie około 200 metrów" - poinformował Michał Brandt.

W styczniu Gdańsk wybrał projektanta stadionu, który posłużyć ma za arenę spotkań Euro 2012. Baltic Arenę - bo tak będzie się najprawdopodobniej nazywał obiekt, zaprojektuje konsorcjum firm projektowych.

W skład konsorcjum wchodzą firmy: RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Polska, RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Dusseldorf oraz HPP Hentrich Petschnigg & Partner Dusseldorf.

Firma RKW na początku lutego 2006 roku przedstawiła ogólną koncepcję wyglądu stadionu i na tej koncepcji oparty będzie projekt.

Dokumentacja projektowa stadionu piłkarskiego ma zostać przekazana miastu ostatecznie 31 grudnia 2008 roku, jednak wcześniej, bo już do 31 lipca nastąpić ma złożenie wniosku pod pozwolenie na budowę, a we wrześniu ma zostać ogłoszony przetarg na roboty tzw. pierwszego etapu, czyli roboty ziemne, niwelowanie gruntu, palowanie, roboty fundamentowe.

Mecze Euro 2012 w Gdańsku rozgrywane będą na 44-tysięcznym stadionie, którego kształt wzorowany będzie na bryle bursztynu. Obiekt zbudowany od podstaw, kosztować ma 670 milionów złotych.

Stadion nazywać się będzie Baltic Arena. Wizualizację obiektu, który zajmie 3,6 ha przygotowało niemieckie biuro architektoniczne z Duesseldorfu, które współpracowało przy tworzeniu stadionów piłkarskich m.in. "Arena auf Schalke" w Gelsenkirchen, "AWD Arena" w Hanowerze czy w Wolfsburgu.

Stadion wraz z obiektami towarzyszącymi ma stanąć na działce o powierzchni 40 hektarów w gdańskiej dzielnicy Letnica. Wcześniej znajdowały się tam ogródki działkowe, które zostały już zlikwidowane.

Kształt i kolor pokrycia zadaszenia i boków stadionu nawiązywać ma do bryły i koloru bursztynu.

Koncepcja funkcjonowania stadionu przewiduje nie tylko organizowanie na tym obiekcie spotkań piłkarskich lecz również przeprowadzanie rozmaitego rodzaju konferencji czy sympozjów. Miałyby one odbywać się w salach VIP-owskich na trybunach, których wielkość można będzie dowolnie modulować.

Kibice rywalizujących drużyn wchodzić będą na stadion poprzez odrębne platformy. Stadion zlokalizowany będzie w pobliżu linii i przystanku kolejowego oraz nieopodal jednej z głównych arterii komunikacyjnych miasta, która jest modernizowana

http://sport.wp.pl/kat,37154,title,Ruszyly-prace-na-Baltic-Areny,wid,9815825,wiadomosc.html?rfbawp=1207161420.368


Nooo, w końcu... Ciekwi mnie, jak będzie przebiegała już sama budowa stadionu. Mam nadzieję, że nie będzie się ciągnęła jak "flaki z olejem"...
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Ruszyły prace na Baltic Arenie

Postprzez Suceed » 2008-04-02, 22:06:50

hitman1986 napisał(a):Nooo, w końcu... Ciekwi mnie, jak będzie przebiegała już sama budowa stadionu. Mam nadzieję, że nie będzie się ciągnęła jak "flaki z olejem"...

Mogę postawić spore pieniądze, że raczej będzie obsuwa :]
Avatar użytkownika
SuceedNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 7015
Dołączył(a): 2004-09-04, 15:25:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Ruszyły prace na Baltic Arenie

Postprzez ET » 2008-04-03, 02:25:44

Suceed napisał(a): hitman1986 napisał(a):Nooo, w końcu... Ciekwi mnie, jak będzie przebiegała już sama budowa stadionu. Mam nadzieję, że nie będzie się ciągnęła jak "flaki z olejem"...


Mogę postawić spore pieniądze, że raczej będzie obsuwa :]

Przesunięcie terminu oddania obiektu nastąpi, gdy źle wybiorą wykonawcę lub będzie brakowało kasy.Miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie.
"Mam układ z dyrekcją szpitala. Ja udaję, że pracuję. Oni udają, że mi płacą".
Obrazek
Avatar użytkownika
ETNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1512
Dołączył(a): 2006-07-07, 01:54:27
Lokalizacja: Łódź- Dąbrowa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Ruszyły prace na Baltic Arenie

Postprzez yamall » 2008-04-03, 08:14:01

No czas najwyzszy zeby cos sie ruszyło odnośnie naszego pieknego Euro.
Czas leci a tu ani widu ani slychu zeby ktokolwiek cokolwiek na grubszą skalę robił.
Miejmy naidzeje ze to będzie dobry przyklad dla innych ze już czas...
Avatar użytkownika
yamallNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 2606
Dołączył(a): 2006-06-29, 23:13:38
Lokalizacja: Niedaleko....
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Ruszyły prace na Baltic Arenie

Postprzez Future_Breeze » 2008-04-03, 10:30:32

Czasu na budowę nie zostało im za wiele mam nadzieje, że się wyrobią chętnie obejrzałbym euro 2012 w polsce a nie w jakimś innym kraju :pudlo:
Avatar użytkownika
Future_BreezeNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1178
Dołączył(a): 2004-09-05, 15:09:10
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Ruszyły prace na Baltic Arenie

Postprzez ET » 2008-04-05, 05:55:37

yamall napisał(a):No czas najwyzszy zeby cos sie ruszyło odnośnie naszego pieknego Euro.

Należysz do tych romantycznych, którzy jeszcze wierzą w Euro 2012? ;)
"Mam układ z dyrekcją szpitala. Ja udaję, że pracuję. Oni udają, że mi płacą".
Obrazek
Avatar użytkownika
ETNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1512
Dołączył(a): 2006-07-07, 01:54:27
Lokalizacja: Łódź- Dąbrowa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Ruszyły prace na Baltic Arenie

Postprzez cre[a]tive » 2008-04-17, 22:48:40

yamall napisał(a):Czas leci a tu ani widu ani slychu zeby ktokolwiek cokolwiek na grubszą skalę robił.


na grubszą skalę - mogę rzec, że budowane są w Polsce drogi, obserwuję to regularnie podróżując do stolicy. drogi, mosty, obwodnice. obrazek do prawdy imponujący w jakim tempie to się dzieje- szczególnie porównując sytuację rok albo półtora roku temu, gdzie nie działo się nic, a teraz...
przynajmniej to ;] aczkolwiek na drogach problem się nie kończy, a ze stadionami chyba kiepsko, chociażby patrząc na stadion narodowy, i tzw. "jarmark europa", który podobno rok < ? > temu miał zniknąć już z tamtych rejonów ;]
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Ruszyły prace na Baltic Arenie

Postprzez kris0181 » 2008-04-17, 23:07:32

A w Ukrainie z tego co dzis slyszalem wybudowali (zaraz skończą budowę?) juz jeden albo i wiecej stadionów.... xD Fakt...ja tez zauwazylem ze wzieli sie za budowę dróg (zobaczymy jak długo one wytrzymają :P ) ale ze stadionami sie obijają... :cisza:
...::NUDNY BYŁBY ŚWIAT BEZ IRONII::...
Obrazek
Avatar użytkownika
kris0181None specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 728
Dołączył(a): 2007-07-31, 14:09:46
Lokalizacja: Virtual City
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Ruszyły prace na Baltic Arenie

Postprzez Psycho Krusher » 2008-04-18, 15:11:52

ET napisał(a):Należysz do tych romantycznych, którzy jeszcze wierzą w Euro 2012? ;)
Nalezysz do tych marudnych, którzy zawsze widzą czarno?

Bardzo dobrze, że prace ruszyły, oby tak dalej.
You sux. Yes.
Avatar użytkownika
Psycho KrusherNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 218
Dołączył(a): 2007-05-04, 16:20:14
Lokalizacja: Hueco Mundo
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Ruszyły prace na Baltic Arenie

Postprzez ET » 2008-04-22, 00:50:13

Psycho Krusher napisał(a):Nalezysz do tych marudnych, którzy zawsze widzą czarno?

Nie. Po prostu zabieramy się do tego jak pies do jeża i boje się, że gucio z tego będzie.
"Mam układ z dyrekcją szpitala. Ja udaję, że pracuję. Oni udają, że mi płacą".
Obrazek
Avatar użytkownika
ETNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1512
Dołączył(a): 2006-07-07, 01:54:27
Lokalizacja: Łódź- Dąbrowa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Ruszyły prace na Baltic Arenie

Postprzez Guciu » 2008-04-22, 10:31:47

ET napisał(a):że gucio z tego będzie.


No tak. Najlepiej wszystko na mnie...

Co do samej budowy. Dobrze, że zaczęli teraz a nie np. za rok. Wtedy to już nie byłoby szans, żeby wszystko było przygotowane na czas.
"Mówi się, że krew jest bezcenna. To nie jest prawda. Ma ona taką wartość, jaką wartość ma własne życie.To jest cena, wobec której i matematyka i rozum są bezradne."
Avatar użytkownika
GuciuNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1992
Dołączył(a): 2007-06-01, 11:44:34
Lokalizacja: Lezajsk
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Ruszyły prace na Baltic Arenie

Postprzez ET » 2008-04-24, 17:10:56

Guciu napisał(a):No tak. Najlepiej wszystko na mnie...
:rotfl2: Nie chodziło o Ciebie. ;)
Guciu napisał(a):Dobrze, że zaczęli teraz a nie np. za rok. Wtedy to już nie byłoby szans, żeby wszystko było przygotowane na czas.

Dobrze, że zaczęli. Naprawdę byłoby dobrze, gdyby np. prace we Wrocławiu posuwały się szybciej. "Jedna jaskółka wiosny nie czyni."
"Mam układ z dyrekcją szpitala. Ja udaję, że pracuję. Oni udają, że mi płacą".
Obrazek
Avatar użytkownika
ETNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1512
Dołączył(a): 2006-07-07, 01:54:27
Lokalizacja: Łódź- Dąbrowa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Aktualności z Polski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości

cron