Bartoszewski: Uregulować sprawę niemieckich roszczeń

Wszystkie najciekawsze informacje z życia w Polsce.

Bartoszewski: Uregulować sprawę niemieckich roszczeń

Postprzez Júzek » 2007-12-27, 23:36:17

- W stosunkach z Niemcami powinniśmy doprowadzić do podpisania dokumentu, który by stwierdzał, że strona niemiecka bierze na siebie wszelkie ewentualne roszczenia względem Polski - powiedział prof. Władysław Bartoszewski w TVN 24.


Źródło:
gazeta.pl


A to sie tak ciągnie i ciągnie... coś się udaje coś nie nie wiadomo co gdzie jak i na jakich zasadach, niby wszystko dobrze a jednak coś nie tak... Tragikomedia... Żałosne... Czy to aż tak trudno usiąść, "upapierować" wszytko co jest związane z tą sprawą, ogłosić wszem i wobec, że jest "tak, tak, i tak" ? Ta cała polityczna niezdarność w tym temacie przypomina mi faceta pierwszy raz przewijającego swoje dziecko :looka:
Avatar użytkownika
JúzekNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 830
Dołączył(a): 2006-06-23, 15:08:15
Lokalizacja: ols.vectranet.pl
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bartoszewski: Uregulować sprawę niemieckich roszczeń

Postprzez Adam71989 » 2007-12-28, 20:35:37

Niezdarność kogo ? Nas,że nie tupniemy mocno i nie powiemy Niemcom - "Jak żeście zabijali, to teraz płaćcie!" , czy Niemców, za to, że nie chcą frajersko wydać setek milionów euro?
Zdarzyło mi się niegdyś ujrzeć w lesie rano dwie drogi:
Pojechałem tą mniej uczęszczaną.
Reszta wzięła się z tego, że to ją wybrałem...
Avatar użytkownika
Adam71989None specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 151
Dołączył(a): 2007-11-17, 14:49:58
Lokalizacja: Zebrzydowa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bartoszewski: Uregulować sprawę niemieckich roszczeń

Postprzez Brauning » 2007-12-28, 20:54:44

Jest sporo prawdy w tym, że kiedy był czas na załatwienie tych spraw to Bartoszewski chadzał do Niemiec na kolanach. Niemcy już zapomnieli swoje winy. A Polacy jak zwykle naiwnie wierzą, że stosunki z Niemcami można sobie poukładać. Niemcy i Rosja to nasi wrogowie. Zawsze tak było. Tusk zamiast pluć na Steinbach i Merkel, zaczyna z nimi dyskusję, co nie zmieni niczego w planach Niemców, a jedynie będą oni dzięki temu twierdzić, że dyskusja z Polakami miała miejsce.

Jeśli ktoś chce poznać niemiecką naturę to zachęcam do lektury artykułów Thomasa Urbana, niemieckiego korespondenta w Polsce. Kiedy pisze on dla polskich gazet to namawia Polaków do uległości w stosunku do Niemców. Kiedy pisze dla niemieckich gazet to namawia Niemców do ostrego traktowania Polaków.
>> W wielu państwach zachodnich obywatele nie są zmuszani do posiadania dowodu osobistego. W UK i USA nie ma nawet obowiązku posiadania dokumentu ze zdjęciem. Obowiązek posiadania dowodu osobistego wprowadził Hans Frank - Generalny Gubernator na okupowanych terenach Polski <<
Avatar użytkownika
BrauningNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 301
Dołączył(a): 2007-11-06, 22:04:43
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bartoszewski: Uregulować sprawę niemieckich roszczeń

Postprzez Syderyt » 2007-12-29, 02:23:48

Juzek napisał(a):A to sie tak ciągnie i ciągnie... coś się udaje coś nie nie wiadomo co gdzie jak i na jakich zasadach, niby wszystko dobrze a jednak coś nie tak... Tragikomedia... Żałosne...
To nie jest żałosne. Ani to nie jest tragikomedia. To jest bardzo dobra polityka Niemiec ;]

Juzek napisał(a):Czy to aż tak trudno usiąść, "upapierować" wszytko co jest związane z tą sprawą, ogłosić wszem i wobec, że jest "tak, tak, i tak" ?
Oczywiście, że nie jest to trudne. Jak by chcieli to by to od razu można byłoby załatwić ;]

Juzek napisał(a):Ta cała polityczna niezdarność w tym temacie przypomina mi faceta pierwszy raz przewijającego swoje dziecko :looka:
Kiepskie porównanie. Gdyby to dziecko się perfidnie nie dawało przewinąć to wtedy byłoby to dobre porównanie :]
Osaczyli mnie nienawistnymi słowami i bez przyczyny mnie napastowali.
Oskarżali mnie w zamian za miłość moją; a ja się modliłem.
Odpłacili mi złem za dobre i nienawiścią za moją miłość.
Avatar użytkownika
SyderytNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 266
Dołączył(a): 2007-12-25, 16:43:07
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bartoszewski: Uregulować sprawę niemieckich roszczeń

Postprzez ET » 2008-01-02, 05:41:36

Brauning napisał(a):Jest sporo prawdy w tym, że kiedy był czas na załatwienie tych spraw to Bartoszewski chadzał do Niemiec na kolanach. Niemcy już zapomnieli swoje winy. A Polacy jak zwykle naiwnie wierzą, że stosunki z Niemcami można sobie poukładać. Niemcy i Rosja to nasi wrogowie. Zawsze tak było. Tusk zamiast pluć na Steinbach i Merkel, zaczyna z nimi dyskusję, co nie zmieni niczego w planach Niemców, a jedynie będą oni dzięki temu twierdzić, że dyskusja z Polakami miała miejsce

Tak, tylko nie jestem pewien, czy otwarty konflikt z Niemcami przyniesie jakiekolwiek pozytywne rozwiązanie. A co do Bartoszewskiego- to uważam, że jest chyba jedynym dyplomatą, który potrafi cokolwiek z Niemcami załatwić.
"Mam układ z dyrekcją szpitala. Ja udaję, że pracuję. Oni udają, że mi płacą".
Obrazek
Avatar użytkownika
ETNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1512
Dołączył(a): 2006-07-07, 01:54:27
Lokalizacja: Łódź- Dąbrowa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bartoszewski: Uregulować sprawę niemieckich roszczeń

Postprzez Adam71989 » 2008-01-02, 17:57:38

Brauning napisał(a):Niemcy i Rosja to nasi wrogowie.

Chyba Twoi...
Brauning napisał(a):Zawsze tak było.
Chyba Ci to od dziecka w domu wpajali..
Brauning napisał(a):Tusk zamiast pluć na Steinbach i Merkel
robi kawał dobrej roboty i dzięki temu nie musisz bidować. Największą głupotą byłoby jeszcze pogorszyć już i tak kiepskie relacje z sąsiadami..
Zdarzyło mi się niegdyś ujrzeć w lesie rano dwie drogi:
Pojechałem tą mniej uczęszczaną.
Reszta wzięła się z tego, że to ją wybrałem...
Avatar użytkownika
Adam71989None specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 151
Dołączył(a): 2007-11-17, 14:49:58
Lokalizacja: Zebrzydowa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bartoszewski: Uregulować sprawę niemieckich roszczeń

Postprzez Brauning » 2008-01-02, 19:30:42

Zastosujmy się do żądań partii NPD i oddajmy Niemcom Pomorze, Śląsk i byłe tereny Prus Zachodnich i Wschodnich. Najważniejsze żeby nie pogorszyć relacji z sąsiadami. Uznajmy także, że to my tchórzliwie napadliśmy na pokojowo nastawioną III Rzeszę, paląc przy tym w piecach dzielnymi żołnierzami Wermachtu. Przyznajmy także, że dogadaliśmy się w Jałcie ze Stalinem i przepędziliśmy rodziny niemieckie z Polski. A Centrum tzw. Wypędzeń w Berlinie zbudujmy za pieniądze polskiego podatnika. Finansujmy także gazociąg północny jako dar narodu Polskiego dla bratnich narodów niemieckiego i rosyjskiego. A Kaczyńskiego internujmy żeby już więcej nie mówił o nieuregulowanych 54 miliardach dolarów zniszczeń wojennych w Warszawie. Na pewno podbudujemy relacje z sąsiadami.

Co mi wpajano w domu nie jest twoją sprawą.
>> W wielu państwach zachodnich obywatele nie są zmuszani do posiadania dowodu osobistego. W UK i USA nie ma nawet obowiązku posiadania dokumentu ze zdjęciem. Obowiązek posiadania dowodu osobistego wprowadził Hans Frank - Generalny Gubernator na okupowanych terenach Polski <<
Avatar użytkownika
BrauningNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 301
Dołączył(a): 2007-11-06, 22:04:43
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bartoszewski: Uregulować sprawę niemieckich roszczeń

Postprzez hitman1986 » 2008-01-02, 19:36:28

Adam71989 napisał(a):Chyba Ci to od dziecka w domu wpajali..
Brauning napisał(a):Co mi wpajano w domu nie jest twoją sprawą

Adam71989, Twój komentarz jest troszkę nie na miejscu... Brauning nie wypowiada się w żadnym poście na temat, kto kogo jak wychowywał albo co komu wpajano w domu... Wyraża jedynie swoje myśli... Także wyluzuj, no chyba, że chcesz wywołać kolejną kłótnię...
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bartoszewski: Uregulować sprawę niemieckich roszczeń

Postprzez ET » 2008-01-03, 11:27:37

hitman1986 napisał(a):dam71989, Twój komentarz jest troszkę nie na miejscu... Brauning nie wypowiada się w żadnym poście na temat, kto kogo jak wychowywał albo co komu wpajano w domu... Wyraża jedynie swoje myśli... Także wyluzuj, no chyba, że chcesz wywołać kolejną kłótnię...

dodam tylko, że powinieneś to traktować jako polecenie moderatora.

Ja się zgadzam z tym, że zbudowanie równorzędnych stosunków z naszymi sąsiadami to właściwie mrzonka.... tylko moje pytanie brzmi- jaka jest twoja recepta na dyplomację?
Ostatnio edytowano 2008-01-03, 11:35:01 przez ET, łącznie edytowano 1 raz
"Mam układ z dyrekcją szpitala. Ja udaję, że pracuję. Oni udają, że mi płacą".
Obrazek
Avatar użytkownika
ETNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1512
Dołączył(a): 2006-07-07, 01:54:27
Lokalizacja: Łódź- Dąbrowa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bartoszewski: Uregulować sprawę niemieckich roszczeń

Postprzez Brauning » 2008-01-03, 13:30:03

ET
Polska w dziedzinie dyplomacji zwraca się w złą stronę. Bowiem zamiast łudzić się zbudowaniem trwałych relacji z Niemcami i Rosją, powinniśmy budować dobre stosunki z Litwą, Łotwą, Estonią, Czechami, Śłowacją, Węgrami. Spójrzmy wstecz na historię. Zauważ, że te kraje stają się ofiarami agresji przeważnie wtedy, gdy Polska. Jedziemy, więc na tym samym wózku. Oczywiście kraje te nie są potęgą gospodarczą jak Niemcy, ale te 6 państw to w sumie jakieś 32 miliony obywateli. Pozostańmy dalej przy historii. Pakty o nieagresji z Niemcami czy Rosją nigdy się nie sprawdzały. Z kolei Ci, którzy mieli być naszymi sojusznikami czyli Francja, Anglia też nie przejmowały się losem Polski. Tak, więc ze względu na powody historyczne, geograficzne jak i tworzący się na nowo sojusz Niemcy-Rosja, należy prowadzić politykę w kierunku dobrych relacji z 6 krajami jakie wymieniłem na początku. Zauważ, że sojusze militarne są głównie determinowane sojuszami gospodarczymi. Dlatego najlepszym gwarantem utworzenia frontu z Wegrami, Czechami, Słowakami i Bałtami, są przedsięwzięcia gospodarcze. Tutaj zdaje się najlepszym tego przykładem jest budowa mostu energetycznego między Polską, a Litwą, i elektrowania w Igalinie. Takie przedsięwzięcia powinny połączyć nas z naszymi sąsiadami. To najlepszy gwarant wspólnej polityki. Oczywiście należy podtrzymywać także kontakty z USA, choćby dlatego, że to potega atomowa.
Jednocześnie zauważ, że Niemcy budują sojusz ekonomczno-militarny z Rosjanami. Gazociąg Północny może nas trwale odciąć od surowców. Jest to finansowane także przez Niemcy. Więc o jakiej przyjaźni mówimy?? Takie sojusze jak ten pomiędzy Rosją, a Niemcami tworzy z tych dwóch Państw sojuszników także w przypadku jakiegokolwiek konfliktu w Europie. Bowiem to gazociąg przez terytorium Polski jest gwarantem naszego bezpieczeństwa. Kiedy gazociąg północny stanie się faktem to nasze bezpieczeństwo pozostanie suchą deklaracją na papierze.
Porozumienia typu UE charakteryzują się tym, że trwają dopóki jest dobrze. Kiedy zaczynają się problemy gospodarcze to porozumienia znikają. Dziś trzeba myśleć o przyszłości, a nie patrzyć na uśmiechy Merkel. Przewiduje, że UE rozpadnie się w przyszłości. Nie stanie się to szybko, ale myślę, że dożyjemy.
Nic nie dzieje się bez przyczyny, a jedna zmiana przygotowuje drugą. Każde przedsięwzięcie typu gazociąg północny czy zamazywanie historii poprzez budowę centrum tzw. wypędzeń; należy traktować jak wymierzone bezpośrednio w Polskę.
>> W wielu państwach zachodnich obywatele nie są zmuszani do posiadania dowodu osobistego. W UK i USA nie ma nawet obowiązku posiadania dokumentu ze zdjęciem. Obowiązek posiadania dowodu osobistego wprowadził Hans Frank - Generalny Gubernator na okupowanych terenach Polski <<
Avatar użytkownika
BrauningNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 301
Dołączył(a): 2007-11-06, 22:04:43
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bartoszewski: Uregulować sprawę niemieckich roszczeń

Postprzez hitman1986 » 2008-01-03, 14:16:38

Brauning napisał(a):Spójrzmy wstecz na historię. Zauważ, że te kraje stają się ofiarami agresji przeważnie wtedy, gdy Polska. Jedziemy, więc na tym samym wózku.

Dlaczego mamy wciąż patrzeć na historię?
Brauning napisał(a):Tutaj zdaje się najlepszym tego przykładem jest budowa mostu energetycznego między Polską, a Litwą

A już bardziej by mi zależało na budowie gazociągu Skandynawia - Polska.
Brauning napisał(a):Takie sojusze jak ten pomiędzy Rosją, a Niemcami tworzy z tych dwóch Państw sojuszników także w przypadku jakiegokolwiek konfliktu w Europie. Bowiem to gazociąg przez terytorium Polski jest gwarantem naszego bezpieczeństwa

Tutaj zgadzam się w 100%.
Brauning napisał(a):Przewiduje, że UE rozpadnie się w przyszłości. Nie stanie się to szybko, ale myślę, że dożyjemy

A ja sądzę, że tylko poważna wojna wewnątrzunijna byłaby w stanie rozwalić UE... Np. konflikt zbrojny Francja - Rosja, albo Anglia - Niemcy
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bartoszewski: Uregulować sprawę niemieckich roszczeń

Postprzez Brauning » 2008-01-03, 15:06:36

hitman1986 napisał(a):Dlaczego mamy wciąż patrzeć na historię?


Bo historia jest świetnym nauczycielem. Polacy byli wielokrotnie zdradzani i upokarzani przez Niemców i Rosjan. Działo się tak dlatego, że nie zaakceptowali faktów płynących z narodowego charakteru tych dwóch nacji. Analiza historii jest wręcz konieczna. Należy ją odnosić do wydarzeń danego momentu i okresu. To, co możemy robić obecnie to korzystać z okresu spokoju i zdobywać wpływy polityczne w Czechach, Słowacji, na Węgrzech, i w państwach Bałtyckich. Nie da się tego robić inaczej niż poprzez wspólne przedsięwzięcia ekonomiczne jak Możejki czy Ignalin. Oczywiście cyniczne uśmiechy do kamer i deklaracje o przyjaźni do Niemców są konieczne. Ale to musi być 100% cynzim, w którym nie ma krzty prawdy.

hitman1986 napisał(a):A już bardziej by mi zależało na budowie gazociągu Skandynawia - Polska.


Tyle, że Ignalin i most energetyczny to przedsięwzięcie wspólne z Litwą, Łotwą, Estonią. To interes na który wszyscy wydadzą pieniądze. Natomiast BalticPipe ma byc finansowany w całości przez Polskę, więc nie będzie tu żadnych długoterminowych gwarancji współpracy ze Skandynawami. Na marginiesie; Duńczycy chcą, aby BalticPipe mogło transferować surowce w dwie strony, a to jest sprzeczne z Polskimi umowami z Rosją.
BalticPipe to nie jest takie przedsięwzięcie o jakie mi chodzi.

hitman1986 napisał(a):A ja sądzę, że tylko poważna wojna wewnątrzunijna byłaby w stanie rozwalić UE... Np. konflikt zbrojny Francja - Rosja, albo Anglia - Niemcy


UE rozbiją Niemcy na spółkę z Rosją. Jednak potrwa to jeszcze długo. Ponieważ Niemcy najpierw będą budować własną niezależność od UE poprzez przedsięwzięcia typu gazociąg północny. Przy okazji będą demolować Polskie inicjatywy, co ma miejsce na każdym kroku. Niemcy zdobywają coraz większe wpływy w Europie i Polsce. Obecnie są one wystarczające do prowadzenia polityki pod ich dyktando. Jednak kiedyś wpływy to będzie dla nich zbyt mało.
>> W wielu państwach zachodnich obywatele nie są zmuszani do posiadania dowodu osobistego. W UK i USA nie ma nawet obowiązku posiadania dokumentu ze zdjęciem. Obowiązek posiadania dowodu osobistego wprowadził Hans Frank - Generalny Gubernator na okupowanych terenach Polski <<
Avatar użytkownika
BrauningNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 301
Dołączył(a): 2007-11-06, 22:04:43
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bartoszewski: Uregulować sprawę niemieckich roszczeń

Postprzez figmar » 2008-01-03, 15:13:47

Brauning,
Ja zgadzam się z Tobą prawie w 100%, widać, ze znasz się na rzeczy. Widocznie wpajano nam w domach to samo ;)
Brauning napisał(a):Oczywiście należy podtrzymywać także kontakty z USA, choćby dlatego, że to potega atomowa.

ale powiedz mi jedno-jak Ty widzisz naszą współpracę z USA? Bo na razie to pan Bush robi nas chyba w balona. Pojechaliśmy do Iraku razem z wojskami USA, była mowa o kontraktach przy odbudowie tego kraju i jak dotąd nic nie dostaliśmy. Swoją drogą-Niemcy, którzy nie zgodzili się wysłać tam swoich żołnierzy mają kontrakty.
Po drugie-tarcza antyrakietowa, na którą już praktycznie wydaliśmy zgodę. Miało być zniesienie wiz do Stanów dla Polaków. Ale znowu, tylko na obietnicach się skończyło. Czy nasza polityka zawsze będzie tak wyglądać, że będą nas wykorzystywać raz po raz, a my w naszej naiwności będziemy się na wszystko zgadzać licząc, że tym razem może dostaniemy coś w zamian?
Avatar użytkownika
figmarNone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 87
Dołączył(a): 2007-09-23, 09:26:22
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bartoszewski: Uregulować sprawę niemieckich roszczeń

Postprzez Brauning » 2008-01-03, 15:38:42

figmar napisał(a):ale powiedz mi jedno-jak Ty widzisz naszą współpracę z USA? Bo na razie to pan Bush robi nas chyba w balona. Pojechaliśmy do Iraku razem z wojskami USA, była mowa o kontraktach przy odbudowie tego kraju i jak dotąd nic nie dostaliśmy. Swoją drogą-Niemcy, którzy nie zgodzili się wysłać tam swoich żołnierzy mają kontrakty.
Po drugie-tarcza antyrakietowa, na którą już praktycznie wydaliśmy zgodę. Miało być zniesienie wiz do Stanów dla Polaków. Ale znowu, tylko na obietnicach się skończyło. Czy nasza polityka zawsze będzie tak wyglądać, że będą nas wykorzystywać raz po raz, a my w naszej naiwności będziemy się na wszystko zgadzać licząc, że tym razem może dostaniemy coś w zamian?


Wielokrotnie wypowiadałem się krytycznie o polityce USA w stosunku do Polski. Podobnie oceniam projekt tarczy. Amerykanie niby mogą roztoczyć nad Polską parasol atomowy, gdy będzie im się to opłacać, czyli jeśli będą mieli tu instalacje. To jest sprawa, która trudno jednoznacznie ocenić.
Z drugiej strony Amerykanie nie są w stanie zagwaranotwac bezpieczeństwa sami sobie (WTC). To jest dość zawiła kwestia. Tak czy inaczej trzeba się opowiedzieć po jednej ze stron. Trzeba współpracować z jakimś mocarstwem atomowym. Kwestia USA jest dość trudna i nawet ja nie znam na nią prostej odpowiedzi.
Wiem, że największe znaczenie mają sojusze lokalne, bo konlikt atomowy nie jest aż tak realny. Przynajmniej kraje, które chcą zdobywać wpływy, terytoria nigdy nie użyją atomu podczas podboju. Dlatego nalezy raczej skupić się na przedsięwzięciach z Czechami, Słowakami i Bałtami. A co będzie w USA po wyborach... Zobaczymy.

PS: Na pewno z zamian za tarcze wolałbym pociski rakietowe Patriot. Bo jeśli będzie zgoda na tarcze to już nie ma żartów. Tyle, że z drugiej strony marnujemy tyle pieniędzy na prawo i lewo, że sami moglibyśmy sobie zafundowac Patrioty, gdyby te bolszewickie partie zastapiła jakaś liberalna.
Ostatnio edytowano 2008-01-03, 15:39:57 przez Brauning, łącznie edytowano 1 raz
>> W wielu państwach zachodnich obywatele nie są zmuszani do posiadania dowodu osobistego. W UK i USA nie ma nawet obowiązku posiadania dokumentu ze zdjęciem. Obowiązek posiadania dowodu osobistego wprowadził Hans Frank - Generalny Gubernator na okupowanych terenach Polski <<
Avatar użytkownika
BrauningNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 301
Dołączył(a): 2007-11-06, 22:04:43
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Aktualności z Polski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 254 gości

cron